021-91090598
تهران - ساوه، شهرک صنعتی زاویه
تهران - ساوه، شهرک صنعتی زاویه
021-91090598

گرانول چیست؟ معرفی کاربردهای شگفت انگیز آن

گرانول چیست؟ معرفی کاربردهای شگفت انگیز آن

گرانول‌ها به طور کلی به ذراتی دانه‌مانند گفته می‌شود که در صنعت پلاستیک‌سازی برای تولید فراورده‌های مختلف پلاستیکی به کار می‌روند و برای ساخت بسیاری از فراورده‌های پلاستیکی در صنایع مختلف، به‌عنوان مواد اولیه خط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در ادامه به بررسی بیشتر گرانول و کاربردهای مختلف این مواد خواهیم پرداخت.

گرانول های متنوع رنگی رنگی
گرانول چیست؟

گرانول چیست؟

بیشتر پلیمرهایی که در صنایع پتروشیمی تولید می‌شوند، برای اینکه در صنعت پلاستیک‌سازی استفاده شوند باید به شکل‌هایی دانه‌مانند تبدیل شوند که از آن‌ها با نام گرانول یاد می‌شود. علاوه مواد نو، در بازیافت پلاستیک نیز ضایعات جمع‌آوری شده را طی فرایندهایی به گرانول تبدیل می‌کنند. این گرانول‌ها به عنوان ماده اولیه در بسیاری از دستگاه‌های ساخت محصولات پلاستیکی مصرف می‌شوند و به‌معمول در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی با توجه به نوع پلیمر و مواد مصرف‌شده، تولید می‌شوند و در اختیار صنایع دیگر قرار می‌گیرند.

گرانول سبز
کاربرد گرانول چیست؟

گرانول چه کاربردهایی دارد؟

گرانول‌ها یک محصول همه‌کاره با طیف گسترده‌ای از کاربردها در صنعت‌های گوناگون هستند. برخی از مهم‌ترین کاربردهای گرانول در صنعت را در ادامه می‌توانید بخوانید.

صنعت بسته‌بندی

گرانول‌ها رگ حیاتی صنعت بسته بندی هستند و برای تولید بسیاری از محصولات به کار می‌روند؛ از جمله ظروف حمل‌و‌نقل صنعتی سنگین برای حمل کالاهای فله، بسته‌بندی مواد غذایی، و حتی پلاستیک‌های یک‌بارمصرف مانند بطری و نی (اگرچه جایگزین‌های پایدار در حال افزایش هستند).

تولید مواد پلاستیکی

مجموعه وسیعی از محصولات پلاستیکی، در آغاز گرانول بوده‌اند زندگی خود را به شکل دانه‌های ریز گرانول آغاز کرده‌اند؛ موادی مانند لوله‌های ساختمانی، قطعات خودرو، و حتی دستگاه‌های پزشکی. فهرست این محصولات را اگر بخواهیم بشماریم، تمام نخواهد شد.

تولید محصولات کشاورزی

دانه‌های گرانول نقشی حیاتی در کشاورزی نو دارند و به افزایش کارایی و عملکرد محصول کمک می‌کنند. آن‌ها مواد اولیه فیلم‌های گلخانه‌ای را تشکیل می‌دهند. این فیلم‌ها، محیط‌هایی کنترل‌شده را برای رشد بهینه گیاهان ایجاد می‌کنند.

نیز در ساخت سامانه‌های آب‌یاری که آب را مستقیم به ریشه‌های گیاه می‌رسانند، ظرف‌های حمل کود، و ظرف آفت‌کش‌هایی که محصولات را سالم نگه می‌دارند و از آن‌ها محافظت می‌کنند، از گرانول استفاده بسیار می‌شود.

صنایع خودروسازی

دیگر بار که سوار یک خودرو شدید، نگاهی به پیرامون خود بیندازید؛ چیزهای بسیاری خواهید دید که در آغاز گرانول بوده‌اند. این دانه‌ها به‌دلیل دوام و زیبایی در ساخت داشبود، به‌دلیل ضربه‌گیری در ساخت سپر، و به‌چندین دلیل دیگر در ساخت بسیاری از قطعات داخلی خودرو مانند دستگیره‌ها، صفحه‌ها و حتی جا لیوانی به کار می‌روند.

ساخت و ساز و معماری

از لوله‌ها و سامانه‌های لوله‌کشی گرفته تا کف‌پوش و حتی سقف کاذب، گرانول‌ها ابتدا گرانول بوده‌اند و سپس به شکل‌های دیگر درآمده‌اند.

صنایع پزشکی و بهداشتی

استریلیزه‌بودن در پزشکی بسیار مهم است و گرانول‌ها در آن نقشی پررنگ دارند. آن‌ها در تولید بسته‌بندی استریل برای سرنگ‌ها، کیسه‌های IV و سایر وسیله‌های پزشکی به کار می‌روند و ایمنی بیماران، کارکنان، و نیروهای مراقبت‌های بهداشتی را تضمین می‌کنند.

تولید لوازم خانگی

گرانول‌ها یک وسیله آشنا در کارخانه‌های لوازم خانگی هستند که در ساخت محفظه‌ها، دستگیره‌ها، صفحه‌ها و حتی عایق‌سازی وسیله‌های مختلف به کار می‌روند.

صنعت مبلمان

از گرانول‌ها می‌توان برای ساخت اجزاء مبلمان پلاستیکی و حتی قطعات سایر مبلمان‌ها نیز استفاده کرد.

پایداری محیط زیست

گرانول‌های پلاستیکی بازیافتی نقش مهمی را در پایداری محیط زیست ایفا می‌کنند. آن‌ها راهی برای کاهش اتکا به پلاستیک بکر در کاربردهای گوناگون هستند.

روش‌های تولید گرانول

گرانول سفید رنگ
روش‌های تولید گرانول

برای تولید گرانول‌های پلاستیک می‌توان از دستگاه تولید گرانول استفاده کرد. گرانول های پلاستیک یا از مواد پتروشیمی تولید می شوند یا از مواد بازیافتی به دست می‌آیند. چند روش برای تولید گرانول وجود دارد که در ادامه برخی از رایج‌ترین‌ها را بررسی می‌کنیم.

تولید گرانول به روش رشته‌ای

برای تولید گرانول به روش رشته‌ای، از دستگاه‌هایی ساده استفاده می‌شود که پلاستیک را به رشته‌های باریک و سپس گرانول‌هایی به شکل خطوط رشته‌ای تبدیل می‌کنند.

تولید گرانول به روش خشک

در این روش، خرده پلاستیک‌های بازیافتی پس از ذوب‌شدن از صافی‌هایی عبور داده می شوند و پس از برش‌خوردن و ورود به دستگاه مکنده، خشک و سرد می‌شند تا به شکل گرانول‌های آماده مصرف درآیند.

تولید گرانول با سیستم برش رینگ آبی

روش تولید گرانول با برش رینگ آبی شباهت زیادی با روش خشک دارد؛ با این تفاوت که مواد ذوب‌شده، پس از برش، با استفاده از نیروی گریز از مرکز به دور یک مخزن می‌چسبند و با عبور آب سرد از دور مخزن، سرد می‌شوند.

تولید گرانول با سیستم برش زیر آب

تولید گرانول در این روش شبیه به روش رشته‌ای است؛ اما در این روش، رشته‌های تولید شده پیش از سرد شدن به زیر آب هدایت می‌شوند و همانجا برش داده شده و به گرانول تبدیل می‌شوند.

انواع گرید گرانول
انواع گرید گرانول

گریدهای گرانول

گرانول‌های پلاستیکی به‌معمول در گرید‌های پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن تولید می‌شوند و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند؛ در ادامه به معرفی هر کدام از این گریدها خواهیم پرداخت.

گرانول پلی اتیلن

گرانول‌های پلی اتیلن جزء یکی از رایج‌ترین گرانول‌ها در صنعت هستند. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است و به‌عنوان بزرگ‌ترین بخش ضایعات پلاستیکی به شمار می‌آید. گرانول‌های پلی اتیلن در چندین کاربرد از جمله ساخت کیسه، دبه، قاشق پلاستیکی و بطری شیر به کار می‌روند و اغلب به دو شکل پلی اتیلن با چگالی بالا و پلی اتیلن با چگالی پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همان‌طور که می‌دانید، بخش مهمی از صنعت پلاستیک‌سازی وابسته به بازیافت دوباره مواد است و تولید گرانول‌های به‌دست‌آمده از ضایعات پلی‌اتیلن، نقش مهمی در تولید محصولات پلاستیکی جدید دارد؛ در خط تولید بسیاری از صنایع، از گرانول‌های پلی‌اتیلن به عنوان مواد اولیه استفاده می‌شود.

گرانول‌های پلی‌اتیلن به شکل‌های گوناگون تولید می‌شوند که در ادامه برخی از مهم‌ترین‌ها را بررسی می‌کنیم.

گرانول سبک تزریقی

گرانول سبک تزریقی یا LDPE نوعی گرانول پلی‌اتیلن است که از ساختاری خطی با شاخه‌های جانبی کوتاه تشکیل می‌شود. ازمهم‌ترین ویژگی‌های این نوع گرانول می‌توان به وزن بسیار سبک، تاب‌آوری بالا در برابر ضربه، انعطاف‌پذیری و تاب‌آوری شیمیایی اشاره کرد. این نوع گرانول در کاربردهای مختلف، از جمله تولید فیلم بسته‌بندی مواد غذایی به کار برده می‌شود.

پلی اتیلن سبک تزریقی دارای چندین برتری است:

 • انعطاف‌پذیری
 • تاب‌آوری شیمیایی
 • جذب کم آب
 • بهای ارزان
 • تاب‌آوری در برابر خوردگی
 • عایق الکتریک

البته در کنار این برتری‌ها، گرانول پلی‌اتیلن تزریقی کاستی‌هایی نیز دارد:

 • استحکام کششی کم
 • اشتغال‌پذیری
 • آسیب‌پذیری در برابر تابش فرابنفش
 • نفوذ‌پذیری از گاز
 • مستعد ترک خوردگی ناشی از تنش محیطی

گرانول سنگین تزریقی

این گرید از گرانول پلی‌اتیلن در گروه پلیمرهای پلی‌اتیلن سنگین قرار می‌گیرد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این گرانول می‌توان به سختی بالا، مقاومت شیمیایی، عدم نفوذپذیری و همچنین عایق الکتریکی آن اشاره نمود. این گرانول‌ها با چگالی‌های متفاوتی ساخته می‌شوند؛ هر اندازه که چگالی گرانول تزریقی بالاتر باشد، پلاستیک قویتر، سفت‌تر و در برابر گرما مقاوم‌‌تر خواهد شد. البته این گرانول‌ها در مقایسه با نوع سبک تزریقی تاب‌آوری کمتری در برابر ضربه دارند.

این دسته از گرانول‌ها به‌دلیل ویژگی‌های ساختاری‌شان، چندین کاربرد گوناگون دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • نوار جهت‌دار
 • کیسه بافته‌شده
 • کیسه بافته‌شده و تک رشته‌ای
 • لوله معمولی یا تحت‌فشار
 • کانال کابل‌های فیبر نوری
 • فیلم بسیار براق و کاغذی
 • ظروف صنعتی بالای ۱۰۰ لیتر
 • تولید قطعات صنعتی
 • قطعات دیواره ضخیم و لوازم آشپزخانه

گرانول سنگین بادی

این دسته از گرانول‌های پلی اتیلن به عنوان رایج‌ترین و مرغوب‌ترین نوع مواد پلاستیکی شناخته می‌شوند که علاوه بر گرانول در برخی موارد به شکل پودر نیز قابل تولید هستند. این گرانول‌های سنگین بادی معمولا در دو نوع بی‌رنگ و رنگی در صنعت به کار می‌روند که نوع بی‌رنگ آن با کیفیت‌تر است، مقاومت کششی بهتری دارد و معمولا درصد ناخالصی‌اش بسیار پایین است، اما انواع رنگی این گرانول‌ها نامرغوب به‌شمار می‌آیند.

گرانول پلی اتیلن سبک خطی

این گروه از گرانول‌های پلی اتیلن اغلب در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله کشی کاربرد دارند و البته گاهی اوقات در تاسیسات گاز رسانی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این موارد، در تهیه نایلون و نایلکس نیز از گرانول پلی‌اتیلن سبک خطی استفاده می‌شود. البته علاوه بر نوع مواد اولیه این گرانول‌ها، انواع بازیافتی‌شان نیز در تولیدات صنعتی نیز به کار گرفته می‌شود.

گرانول پلی پروپیلن

گرانول پلی پروپیلن ساختاری گلوله‌ای شکل و دانه‌دانه دارد و در حالت معمول، به‌صورت جامد نیمه بلورین دیده می‌شود. این دسته از گرانول‌ها از مونومر پایه اشباع نشده پلی پروپیلن ساخته می‌شوند. آن‌ها به‌طور کلی به دو دسته هموپلیمر یا گرانول نساجی و گرانول شیمیایی یا کوپلیمر تقسیم می‌شوند که هر کدام از این گروه‌ها نیز در انواع مختلفی تولید می‌شوند.

از جمله مه‌مترین خصوصیات گرانول‌های پلی‌پروپیلن می‌توان به سبک بودن، قیمت پایین، انعطاف‌پذیری بالا و دارا بودن خواص شیمیایی و فیزیکی متغیر اشاره کرد؛ این ویژگی‌ها سبب شده است تا در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. اگر تمایل به دانستن نکات بیشتری در مورد تفاوت‌ پلی اتیلن و پلی پروپیلن و مزیت هر کدام دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

همان طور که گفته شد، گرانول‌های پلی پروپیلن در انواع مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه برخی از مهم‌ترین‌ها را بررسی می‌کنیم.

هموپلیمر

این نوع گرانول از پلیمریزاسیون مونومر پروپیلن تولید می‌شود و در مقایسه با نوع کوپلیمر، مقاومت ضربه‌ای کمتر، استحکام کششی و سختی بالاتری دارد. این نوع گرانول پروپیلن که با نام PP  نساجی نیز شناخته می‌شود، به دلیل شکننده‌تر بودن در دماهای پایین و زیر صفر، عملکرد ضعیفی دارد. به‌همین‌دلیل، استفاده از گرانول هموپلیمر در تولید قطعات تزریقی که در معرض ضربه و دمای پایین قرار می‌گیرند، محدود است .

کوپلیمر

این نوع گرانول پلی‌پروپیلن از ترکیب پروپیلن و کومونومر اتیلن تولید می‌شود و نسبت به نوع هموپلیمر دارای تاب‌آوری بالاتری در برابر ضربه‌ای است. دلیل این افزایش تاب‌آوری، اضافه شدن اتیلن به ساختار گرانول است که با تغییر درصد افزودن این ماده، می‌توان میزان تاب‌آوری را نیز در محصول تولید شده تغییر داد.

با افزودن اتیلن به ساختار پلی پروپیلن، نظم ساختاری آن کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه میزان تبلور آن نیز کمتر می‌شود، اما تاب‌آوری ضربه‌ای بالاتر می‌رود. این گرانول‌ها به طور معمول به دو زیر گروه بلاک و رندوم تقسیم می‌شوند.

گرانول پلی‌کربنات

گرانول پلی‌کربنات pc  نوعی ترموپلاستیک آمورف است که طبیعی ظاهری شفاف دارد و  البته در رنگ‌های متنوع نیز ممکن است تولید شود.  این دسته از گرانول‌ها امکان انتقال نور داخلی را تقریبا به همان اندازه شیشه دارند و در برخی موارد به‌عنوان جایگزین مناسبی برای شیشه به کار برده می‌شوند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای دیگر گرانول پلی‌کربنات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیشه‌های ضد گلوله
 • رایانه شخصی
 • لنزهای پلاستیکی در عینک
 • وسایل پزشکی
 • قطعات خودرو
 • وسایل محافظتی
 • گلخانه‌ها
 • دیسک دیجیتال و وسایل روشنایی
 • قالب‌سازی

گرانول ای‌بی‌اس

گرانول ABS (آکریلونیتریل بوتادین استایرن)، نوعی پلیمر مهندسی است که قابلیت شکل‌پذیری بسیار بالا، درخشش و رنگ بسیار خوبی برخوردار است. همان‌طور که از نام این گرانول پیداست، از سه بخش تشکیل می‌شود که هر کدام از آن‌ها موجب برخی خصوصیات این ماده می‌شود. در ادامه نقش هر کدام از ترکیبات گرانول ای‌بی‌اس آورده شده است:

 • آکریلونیتریل باعث افزایش تاب‌اوری گرانول در برابر گرما و واکنش‌های شیمیایی می‌شود.
 • بوتادین موجب تقویت استحکام فشاری و سفتی خواهد شد.
 • استایرن سبب شکل‌پذیری بهتر و سختی بیشتر گرانول ای‌بی‌اس می‌گردد.

از انواع گرانول‌ای‌بی‌اس در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که در زیر برخی از مهم‌ترین‌ها نام برده شده‌اند.

 • صنعت خودروسازی؛ مانند ساخت سپر، داشبورد و روکش چرخ‌ها
 • ساخت اسباب بازی
 • تولید لوازم خانگی مانند یخچال، بدنه جاروبرقی و تلفن
 • تولید لوازم الکترونیکی

گرانول بازیافتی

گرانول‌های بازیافتی را می‌توان از مواد پلاستیکی گوناگون به دست آورد و معمولا به‌دلیل بهای ارزان‌تر از گرانول‌های تولید شده با مواد نو، با استقبال خوبی از سوی صنایع روبرو هستند. همچنین، تولید این گرانول‌ها از ضایعات پلاستیکی، موجب کاهش زباله در محیط زیست و همچنین کمک به حفظ منابع طبیعی موجود در زمین خواهد شد. کاربرد گرانول بازیافتی را می‌توانید با ورود به لینک مربوطه بخوانید. این گرانول نیز به‌خوبی گرانول نو خواهد بود.

گرانول پلاستیک

این نوع گرانول‌ها بیشتر  در ساخت قطعات ماشین آلات مختلف به کار برده می‌شوند؛ هر چند که در بسیاری صنایع دیگر نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. گرانول پلاستیک به شکلی از پلیمر های دانه‌به‌دانه گفته می‌شود که می‌توانند بنا بر ماده اولیه سازنده‌شان، دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار متفاوتی باشند. این نوع گرانول از صنعت پتروشیمی بدست می‌آید و اغلب برای مصارف ذوب و فرم دهی است. برا مثال کاربرد گرانول نایلون  را بخوانید.

گرانول بازیافتی یا نو؟ کدام را بخریم؟

گرانول‌ها، که از مواد پتروشیمی تولید می‌شوند، در دو دسته‌بندی اصلی قرار می‌گیرند: نو و بازیافتی. هر کدام از این دو دسته خصوصیات و کاربردهای متفاوتی دارند که بر انتخاب تولیدکنندگان اثر می‌گذارد.

گرانول نو از مواد خام پتروشیمی تولید می‌شود که هنوز هیچ گونه فرآوری یا استفاده قبلی نداشته‌اند. این نوع گرانول به دلیل خلوص بالا و عدم آلودگی‌های پیشین، کیفیت بسیار بالایی دارد و در محصولاتی که نیاز به استانداردهای کیفی بالا دارند، مانند مواد پزشکی و بسته‌بندی‌های غذایی، استفاده می‌شود.

گرانول بازیافتی از مواد پتروشیمی استفاده‌شده که دوباره پردازش می‌شوند تا برای تولید محصولات جدید مورد استفاده قرار گیرند. این روند نه تنها هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد بلکه تأثیر مثبتی بر محیط زیست دارد، چرا که کاهش استفاده از مواد خام و مدیریت بهتر پسماندها را به دنبال دارد. با این حال، کیفیت گرانول بازیافتی ممکن است به دلیل آلودگی‌های ممکن در مواد اولیه کاهش یابد.

چرا در صنعت سیم و کابل از گرانول استفاده می شود؟

در بیشتر موارد گرانول کابلی PVC در صنعت سیم و کابل به‌عنوان یکی از مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و دلیل آن نیز علاوه بر ارزان بودن، مقاومت این گرانول‌ها در برابر فشار جریان برق است.

گرانول
خرید گرانول

هنگام خرید گرانول به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در زمان خرید گرانول بهتر است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

قیمت گرانول

اولین و مهم‌ترین نکته توجه به قیمت گرانولی است که قصد خرید آن را دارید. نباید فراموش کرد که این قیمت‌ها زیرتاثیر عواملی از قبیل نوسانات ارز و تحولات بورس ممکن است حتی در طی روز نیز با تغییرات قیمتی روبرو شوند.

نوع گرانول مصرفی

گرانول‌های مصرفی در صنایع پلاستیک‌سازی دارای گریدهای مختلفی هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. پیش از اقدام به خرید گرانول بهتر است با مشورت با افراد متخصص و بررسی خواص مورد نیاز هر محصول، نوع گرانول متناسب با این خصوصیات را مشخص نمایید و از کیفیت گرانول خریداری شده مطمئن باشید.

تامین‌کننده گرانول

سومین نکته که در زمان خرید گرانول باید به آن توجه شود، تامین‌کننده گرانول است. فراموش نکنید که برای تامین گرانول مورد نیاز خود باید به سراغ افراد و برندهای معتبر بروید. استفاده از مواد نامرغوب می‌تواند منجر به کاهش کیفیت محصول شما و در نتیجه ضررهای جبران ناپذیر برای برند شما گردد.

عوامل موثر بر قیمت گرانول

چندین عامل هستند که می‌توانند روی بهای گرانول اثر بگذارند. بیایید این عامل‌ها را بررسی کنیم و پی ببریم که چگونه بهای گرانول را افزایش یا کاهش می‌دهند.

نوع پلاستیک

پلاستیک‌ها بسیار گوناگون هستند و از نظر پیچیدگی مواد و ساختار شیمیایی با یکدیگر تفاوت دارند. هر چه ساختار شیمیایی یک پلاستیک پیچیده‌تر باشد، تولید آن سخت‌تر و بهای آن گران‌تر است. به‌مثل پلاستیک‌های مهندسی که عملکردشان مناسب کاربردهای سطح‌بالا است، نسبت‌به پلاستیک‌های معمولی مانند پلی اتیلن (PE) که برای بسته‌بندی استفاده می‌شوند، بهای گران‌تر دارند.

خلوص مواد

یکی دیگر از عامل‌های کلیدی که روی بهای گرانول‌ها تاثیر دارد، خلوص ماده‌های به‌کار رفته در ترکیب شیمیایی‌شان است. گرانول‌های بکر و ساخته شده از رزین‌های پلاستیکی تازه، به‌معمول گران‌تر از گرانول‌های بازیافتی‌ای هستند که ممکن است حاوی ناخالصی باشند. سطح خلوص مورد نیاز بستگی به کاربرد مورد نظر دارد. برای مثال، کاربردهای پزشکی نسبت به کاربردهای ساختمانی به خلوص بیشتری نیاز دارند.

رنگ مصرفی

به‌طور معمول قیمت گرانول‌های رنگی بیشتر از گرانول‌هایی است که رنگ طبیعی خود را دارند. زیرا افزودن رنگ‌دانه به پلاستیک در طول تولید، بهای تمام‌شده تولید را افزایش می‌دهد. پیچیدگی رنگ نیز می‌تواند روی قیمت اثر بگذارد. از این رو، رنگ‌های ساده ممکن است ارزان‌تر از رنگ‌های ترکیبی یا سفارشی باشند.

کیفیت مواد اولیه ورودی

کیفیت مواد اولیه‌ای برای تولید گرانول‌ها به کار می‌رود، بر کیفیت گرانول و بهای محصول اثرگذار است. هر چه کیفیت ماده اولیه بالاتر باشد، منجر به ساخت گرانول‌هایی باکیفیت بالاتر و ویژگی‌هایی عملکردی بهتر می‌شود؛ به‌قطع چنین گرانول‌هایی گران‌بهاتر از گرانول‌های دیگر خواهند بود.

کیفیت دستگاه گرانول ساز

کیفیت و کارایی دستگاه گرانول‌ساز می‌تواند بر قیمت گرانول‌ها اثر بگذارد. هر چه دستگاه پیشرفته‌تر باشد، فناوری دانه‌بندی نیز پیشرفته‌تر خواهد بود. چنین دستگاهی می‌تواند گرانول‌هایی سازگارتر و با کیفیت بهتر بسازد. از این رو، گرانول‌هایی که با این دستگاه‌ها ساخته می‌شوند گران‌بهاتر خواهند بود.

جمع بندی

در این نوشتار از سایت ماشین‌سازی متین، ما هر چیزی را نیاز داشتید درباره گرانول بدانید، در اختیارتان گذاشتیم. کاربردهای گرانول، انواع گرانول، روش‌های تولید و بسیاری دیگر از اطلاعات موردنیاز را پوشش دادیم. اگر باز پرسشی دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ماشین سازی متین

نوشته های مرتبط
4 دیدگاه
محمد طاهر

سلام
پودر گرانول چیه؟ میشه اون رو هم توضیح بدید؟

سلام ودرود. پودر گرانول نوعی ماده اولیه است که برای تولید انواع مختلف محصولات پلاستیکی استفاده می‌شود. این گرانول‌ها در واقع دانه‌های کوچکی از پلاستیک هستند که می‌توانند از مواد پلاستیکی بازیافتی یا نو ساخته شوند. این دانه‌ها در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی موجود هستند و می‌توانند از انواع مختلف پلاستیک‌ها مانند پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پلی‌وینیل کلراید و دیگران تهیه شوند.

سلام وقت بخیر
آیا منظور از واژه گرانول، همان گرانول پلاستیک است؟
انواع گرانول در کل همین هایی هست که گفتید؟

سلام و درود دوست عزیز. در این مطلب ما گرانول پلاستیک رو شرح دادیم اما بصورت کلی گرانول های مختلف دیگری نیز مثل گرانول خوراکی و … وجود دارد که در حوزه کاری ماشین سازی متین نیست. در حوزه پلاستیک انواع گرانول همین هایی هست که بیان کردیم خدمتتون.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *