دستگاه اکسترودر نایلون

دستگاه اکسترودر نایلون امروزه یکی ازپر کاربرد ترین دستگاه های تولید نایلون یا ldbe مواد پلی اتیلن سبک، مواد پلی اتلین نایلون که در مورد تولید به بخش های مختلفی تقسیم می شود بار کلفت و نازک بار که از کیسه زباله و کیسه فریزر گرفته تا ظرف های پلاستیک زخیم که کاربرد و موارد استفاده شان متفاوت است. اما در کلیت یکی از حساس ترین مواد پلی اتیلنی نایلون است که هنگام تولید باید به برخی از موارد زیر توجه شود مانند: تغییر رنگ نایلون، عدم داشتن حباب و عدم گستگی مواد از یکدیگر این ها باید مورد توجه قرار بگیرد و در دستگاه های اکسترودر طوری مورد بهره برداری قار بگیرد که مواد اولیه یا ثانویه ی ساخت کیفیت خود را از دست ندهد و در نتیجه محصول تولیدی محصولی با کیفیت از کار در بیاید.

به همین دلیل مخصوصا در مورد بازیافت مواد دوره ای و مواد سبک مثل انواع بار یا به طور بهتر محصولات کشاورزی تولید مواد کار دشواری است که علاوه بر زمان بر بودن نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد تا محصولی با کیفیت و دارای استاندار های بالا تولید شود.

در بازیافتی که به روش سنتی صورت می گرفت در دستگاه اکسترودر نایلون مواد پس از آسیاب شدن و شستشو وارد سیستم کندر و سپس بعد از یک بار کندر کردن مواد، آن ها را وارد مرحله اکسترور می کردند و بعد به صورت روی هم رفته در می آوردند یا به بیانی بهتر به صورت کاملا خمیری و پس از مدتی بعد از سرد شدن مواد یک بار دیگر مواد را کندر می کردند و برای بار دوم، یک مرتبه یا دو مرتبه مواد را وارد سیستم گرانوال سازی می کردند. که به علت مراحل بالا زمان بر بود و هزینه بالایی برای تولید کننده داشت.

دستگاه اکسترودر نایلون

اما در حال حاضر با پیشرفت علم و به وجود آمدن تکنولوژی های جدید دستگاه اکسترودر نایلون بعد از آسیاب کردن و شستشو کردن بار سیستم فشار دهنده های جانبی توانایی این را دارند که تا تولید های بالایی به عنوان مثال حتی ۱ تن در ساعت موادر را به صورت پوشال شده و آماده وارد ماردون های اکسترودر کنند و معمولا با دستگاه های دو مرحله ای یا حداکثر سه مرحله ای محصولاتی با کیفیت بسیار بالایی تولید کنند. این اکسترودر ها معمولا با داشتن سیستم گازگیر معمولا دارای رطوبتی جزئی هستند. دستگاه اکسترودر نایلون رطوبت موجود در هوا و هم رطوبتی که هنگام شستشو در مواد موجود است را می گیرند و به خاطر همزنی خوب مواد می توانند به صورت روی هم رفته رنگ خوبی را روی مواد ایجاد کند که قابل استفاده در دستگاه اکسترودر نایلون به صورت بهینه باشد.

dastgah-extroder-naylon2
دستگاه اکسترودر نایلون

در صورتی که هر کدام از این موارد رعایت نشود به خاطر حساسیتی که نایلون ها دارند حتما دچار تغییر رنگ شده و به خاطر حباب های به وجود آمده در دستگاه اکسترودر نایلون کار تولید را مختل می کند.

اهمیت اکستروژن پلاستیکی

ahamiyat-extrojhen-pelastik
اهمیت اکستروژن پلاستیک

پلاستیک را می توان با استفاده از روش اکستروژن پلاستیک به اشکال و اندازه های مختلف متناسب با نیاز های مشتریان و براساس نوع تولیدات تولید کنندگان شکل داد. این امر برای کار آفرینان در کار های صنعتی در شرکت های بزرگ و کوچک می تواند بسیار سودمند باشند. زیرا برای آن ها کیفیت محصول نهایی بسیار مهم است و تأکید زیادی بر شکل گیری، اندازه و کیفیت و موارد استفاده از محصول دارند و آن را اساس اعتبار کار خود می دانند.

فرآیند اکستروژن پلاستیک شامل ذوب پلاستیک و شکل دادن به اجزای مختلف آن با وارد کردن آن ها به درون قالب های مختلف برای ایجاد محصولی مداوم از جنس پروفیل های با دوام است. بعد از شکل گیری در قالب ها محصول تولیدی در دستگاه اکسترودر نایلون در اندازه های مختلف بریده می شود. با استفاده از فرآیند اکستروژن پلاستیک می توان محصول نهایی که برای استفاده های صنعتی مناسب است و به صرفه است تولید و عرضه کرد.

اکستروژن پلاستیک یک روش عالی برای دستیابی به اندازه های محصولی با کیفت است که به راحتی مورد استفاده ی مصرف کننده قرار می گیرد.

مزایا اکستروژن پلاستیک

Mazaya-extrojhen-pelastik
مزایا اکستروژن پلاستیک

اکستروژن پلاستیک بهترین روش برای تولید محصولات پلاستیکی کم هزینه با سرعت بالاتر است که به صرفه است. از این رو بازده بیشتری نیز برای تولید کننده به همراه دارد. از روش اکستروژن پلاستیک برای ساخت محصولاتی از قبیل لوله کشی ، ورق های پلاستیکی، نوارهای عایق سیم ، نوارهای چسب و غیره استفاده می شود.

الزامات اکستروژن پلاستیک

الزامات اکستروژن پلاستیک با کمک یک دستگاه اکسترودر پلاستیکی ساده قابل انجام است. اجزای اصلی دستگاه اکسترودر پلاستیکی عبارت است از قیف، بشکه، موتور درایو و موتور محرک پیچ است که این مجموعه در کنار یک دیگر اکسترودر پلاستیک را به وجود می آورند. مواد ترموپلاستیک ماده اولیه ای است که در فرآیند اکستروژن پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. از آن در فرم رزین استفاده می شود که برای بارگیری و ذوب قابل استفاده است.

رایج ترین مواد مورد استفاده در اکسترودر پلاستیک

رایج ترین مواد مورد استفاده در این روش پلی استایرن با ضربه بالا HIPS، PVC ، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن و ABS است. تمام این موارد جزئ کد گذاری شماره ۱ محسوب می شوند. زیرا بازیافت آن ها با استفاده از اکسترودر پلاستیک راحت تر است. برای به دست آوردن نتیجه نهایی مطلوب از قالب استفاده می شود که به طور خلاصه مطابق نیاز مشتری شکل و اندازه محصول نهایی تهیه می شود. کیفیت حاصل از فرآیند دستگاه اکسترودر باعث تایید نهایی محصول می شود که پس از آن قابل عرضه و یا استفاده است.

شما به عنوان یک تولید کننده لوله، عایق یا هر محصول کامپوزیتی و یا پلاستیکی دیگر، احتمالاً می دانید دستگاه اکستروژن چیست، اما ممکن است این سؤال هم برای شما به وجود آمده باشد که آیا فرایند تولید کارخانه یا کارگاه شما برای تولید حجم بالا محصولات مناسب است یا خیر؟ یا این که آیا شما قصد خرید یک اکسترودر پلاستیک را دارید؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است که در آغاز با پلاستیک و فرآیند بازیافت این محصول آشنا شوید با این روش می توان به اهمیت بیشتر دستگاه اکسترودر نایلون یا پلاستیک بیشتر پی برد.

پلاستیک چیست؟

پلاستیک به دسته ای از مواد مصنوعی و یا نیمه مصنوعی که از فرایند پلیمریزاسیون بدست می آید پلاستیک می گویند.

پلاستیک ها طیف گسترده ای از ترکیبات آلی مصنوعی یا نیمه مصنوعی هستند که دارای قابلیت انعطاف پذیری هستند و بنابراین می توانند به صورت جامد نیز مورد استفاده قرار بگیرند. پلاستیکی بودن خاصیت کلیه موادی است که بدون شکستن و خورد شدن می توانند به صورت برگشت ناپذیر تغییر شکل دهند. پلاستیک ها معمولاً پلیمرهای آلی با جرم مولکولی بالایی را دارامی باشند و اغلب حاوی مواد دیگری نیز هستند. جنس مواد تشکیل دهنده پلاستیک ها معمولاً مصنوعی است و بیشتر این مواد از مواد ابتدایی در صنعت پتروشیمی ها مخلوط و ساخته می شوند.

انواع پلاستیک و خواص آن

AnvaE-Pelastik
انواع پلاستیک

موادی هستند جامد و پایدار با منشاء نفت و گاز یعنی برای ساخت آن ها از این دو ماده اصلی استفاده شده است و با عمل اکسترود کردن آن ها می توان پلاستیک ها را بازیافت و به چرخه تولید بازگرداند. که این مواد امروزه جانشین بسیار مناسبی برای چوب و فلز و شیشه و سرامیک ها می باشند. منشاء اصلی پلاستیک اتیلن (C2 H4) می باشد که خود از اتان و پروپان تشکیل می شود، که خود جزئی از مواد نفتی هستند.

تولید پلاستیک از نفت خام علاوه بر هزینه بر است به طوری که برای تولید یک قطعه پلاستیکی نیاز به حدود ۶۲ تا ۱۰۸ MJ / Kg انرژی است. و همچنین مواردی مانند: تولید سیلیکون های نیمه هادی برای تجهیزات الکترونیکی مدرن مصرف انرژی بیشتری را نیز در پی دارند که به طور میانگین است ۲۳۰ تا ۲۳۵ MJ / Kg برای تولید سیلیکون های نیمه رسانا حدود ۳۰۰۰ MJ / Kg انرژی نیاز دارند و غیره.

یکی از راه های تولید دیگر پلاستیک که در ادامه توضیح خواهیم داد اکسترود کردن آن ها است که خواهیم فهمید که بازیافت این مواد نسبت به تولید دوباره آن ها دارای چه مزیت هایی است اکسترود کردن پلاستیک را می توان به انقلابی در این زمینه تشبیه کرد.

کاربرد پلاستیک

در کشور های توسعه یافته یا به اصطلاح جهان اول تقریباً یک سوم پلاستیک در بسته بندی هاارائه می شوند.
استفاده از پلاستیک در زندگی روزمره افزایش یافته است. به طوری که برای بسته بندی مواد غذایی، روکش پلاستیکی نگهدارنده مواد غذایی به منظور جلوگیری از آلودگی محیط مانند باکتری ها و قارچ ها، تولید بطری های پلاستکی نوشابه ها، تولید لوله های صنعتیدر کارهای ساختمانی،در ساخت عدسی ها و پنجره هواپیما ها، سطل، لیوان، مسواک، شانه، زنبیل، جعبه، رادیو، ترانزیستور وامروزه حتی در اتاق عمل و حتی در لوازم جراحی و غیره کاربرد دارد به طور کلی ، در کوچه و خیابان تقریبا در دست هر کس می توان یک کیسه یا کیف پلاستیکی دید. در نتیجه پلاستیک در همه بخش ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه ی پلاستیک

اولین پلاستیک کاملاً مصنوعی جهان باکلیت نام داشت ، که در سال ۱۹۰۷ در نیویورک اختراع شد ، توسط لئو بائکلند که اصطلاح پلاستیک را بر آن نهاد و نخستین پلاستیک تجارتی در ایالت متحده ساخته شد، خود نیترات سلولز بود که تولید آن به یک قرن پیش بر می گردد . این پلاستیک توسط gohn wesly hyatt تولید گردید تا جایگزین مواد سختی مانند عاج فیل شود که کاربرد اصلی عاج فیل استفاده در تزئینات خانکی و وسایل بازی کودکان بود. با پیشرفت و توسعه در تکنولوژی پلاستیک ها، صنایع پلاستیک های تجاری که به شکل عمومی در اختیار مردم قرار گرفته است بعد از دهه ۱۹۳۰ شروع به کار نمودند.

تجزیه پلاستیک

پلاستیک ها تقریباً در ۱۰٪ زباله های دور ریختنی نقش دارند. بسته به ترکیب شیمیایی آنها، پلاستیک ها و رزین ها خاصیت های مختلفی در رابطه با جذب آلاینده ها را در خود دارند. این مواد به راحتی تجزیه نمی شوند و در محیط زیست و اطراف ما ماندگار خواهند بود که برای از بین بردن آن ها غیر از روش سوزاندن به روش های دیگری می توان پرداخت که یکی از روش ها که در ادامه توضیح خواهیم داد بازیافت پلاستیک و مواد پلاستیکی است.

تجزیه در محیط

Tajzieh-pelastik-dar-mohit
تجزیه پلاستیک در محیط

مطالعات اخیر نشان داده است که پلاستیک های موجود در اقیانوس سریعتر از آنچه در گذشته اتفاق می افتاده است قابل تجزیه شدن هستند زیرا به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب، باران و سایر شرایط محیطی زودتر تجزیه می شوند و در نتیجه باعث آزاد شدن مواد شیمیایی سمی که جزیی از مواد نفتی تشکیل دهنده ی پلاستیک ها هستند در در محیط اطراف خود می شوند ، اما به دلیل افزایش حجم بسیار بالای پلاستیک های رها شده توسط انسان به وسیله کشتی ها یا فاضلاب ها در اقیانوس ها، سرعت تجزیه پلاستیک ها به شدت کاهش یافته است.

به طوری که حتی طبق نظریات و احتمالات بروز می توان تخمین زد که تجزیه یک فنجان پلاستیکی فوم که ابعادی بیشتر از ۱۵ سانتی متر را ندارد حدود۵۰ سال به طول خواهد انجامید، یک بطری معمولی نوشیدنی پلاستیکی برای تجزیه شدن به چیزی حدود ۴۰۰ سال زمان احتیاج دارد، یک ماسک یکبار مصرف نیز برای تجزیه نیاز به ۴۵۰ سال زمان دارد.

میزان تولید: سالیانه پانصد میلیارد عدد کیسه پلاستیکی در جهان مصرف می شود.


آلودگی محیط زیست با کیسه های زباله به معضلی جهانی تبدیل شده است. به طوری که باعث آلودگی آب اقیانوسها، به خطر انداختن زندگی جانوران دریایی و مرگ آن ها شده است. کیسه های پلاستیکی مسیر کانالهای فاضلاب را مسدود می کند که مانع عبور جریان آب و ایجاد آلودگی می شود. هنگام سوزاندن کیسه های پلاستیکی در کوره های زباله سوزی، گازهای بسیار بدبو و سمی تولید می کند که باعث آلودگی هوا می شود. به علاوه برای تولید این کیسه های پلاستیکی منابع زیادی استفاده می شود که هزینه های بسیاری نیز برای دولت ها دارا هستند، بسیاری این کیسه های پلاستیکی را تهدیدی جهانی برای محیط زیست می دانند. پس یکی از راه های جلوگیری از آلودگی محیط زیست و نجات جان جانداران بازیافت و استفاده دوباره از مواد پلاستیکی است.

تغییر آب و هوا

در سال ۲۰۱۹ مرکز حقوق بین الملل محیط زیست گزارش جدیدی درباره تأثیر پلاستیک بر تغییرات آب و هوایی منتشر کرد. براساس این گزارش پلاستیک ها در سال ۲۰۱۹ به افرایش گاز های گلخانه ای معادل ۸۵۰ میلیون تن دی اکسید کربن (CO2) کمک کردند این عملا باعث افزایش آلودگی زیست محیطی در سطح جو کره زمین گردید. اگر روند فعلی به همین صورت ادامه پیدا کند انتظار می رود که میزان گاز های گلخانه ای در سال ۲۰۳۰ به ۱.۳۴ میلیارد تن خواهد رسید و تا سال ۲۰۵۰ پلاستیک ها می توانند این میزان به ۵۶ میلیارد تن افزایش پیدا کند که باعث از بین رفتن محیط زیست انسانی و جانوری شود.

بازیافت پلاستیک

bazyaft-pelastik-naylon
بازیافت پلاستیک نایلون

بازیافت پلاستیک یا جمع آوری پلاستیک های خرد و مصرف شده و تبدیل آن ها به محصولات مفیدی که بعضی مواقع با فرم اولیه کاملا متفاوت است، کار آسانی نیست. این چرخه خود دارای مراحلی است که یکی از انواع بازیافت آن ها اکسترور کردن آن ها با استفاده از دستگاه اکسترودر نایلونی است.

ذوب کردن بطری های آب و تبدیل آن ها به میز و صندلی خوش بینانه ترین بخش کار بازیافت است. اما بعضی از مواد پلاستیکی به دلیل مقرون به صرفه نبودن آن ها بازیافت نمی شوند و سال ها در طبیعت باقی می مانند. حتی پلاستیک های بازیافتی متفاوت با نوع اولیه خود بوده و دیگر قابل بازیافت مجدد نیستند.

ترموپلاستیک ها دارای قابلیت استفاده مجدد و تبدیل به نوع دیگر پلاستیک هستند و پلاستیک های ترموست در انواع مصارف به صورت گسترده مورد استفاده عموم قرار می گیرند، با اینکه میزان خلوص مواد با هر چرخه استفاده مجدد یا همان بازیافت از بین می رود. اما روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن می توان پلاستیک ها را به حالت مواد اولیه در آورد.

Bazyaft-pelastik
بازیافت پلاستیک

بزرگترین چالش برای بازیافت پلاستیک ها، دشواری اتوماسیون یا به طور ساده تر دسته بندی زباله های پلاستیکی است به طور معمول، کارگران پلاستیک را با نگاه کردن به کد شناسایی رزین مرتب و جدا سازی می کنند، اما بعظی از ظروف را می توان از روی شکل آن ها دسته بندی کرد مانند بطری های نوشابه که بنا بر شکل ظاهری دسته بندی آنان مشخص می شود. اما باید به این نکته نیز توجه کرد در های این بطری ها از نوع دیگری از پلاستیک ساخته می شوند که قابل بازیافت نیستند، و این مشکلاتی را برای فرآیند جداسازی پلاستیک ایجاد می کند و باعث افزایش زمان جداسازی می شود.

سایر مواد قابل بازیافت مانند فلزات به راحتی از طریق ابزار و ماشین آلات مکانیکی توسط یک آهنربای بزرگ قابل جداسازی است. با این حال، تکنولوژی های جدیدی از مرتب سازی مکانیکی برای جداسازی مواد پلاستیکی به منظور افزایش ظرفیت و کارایی بازیافت پلاستیک در دست تولید هستند.

نایلون

Tolid-naylon
تولید نایلون

صنعت پلاستیک در دهه ۱۹۳۰ با اعلام ساخت و تولید پلی آمید (PA)، انقلابی را در این صنعت به وجود آورد که با نام تجاری آن یعنی نایلون شناخته شده و وارد بازارهای جهانی و موارد مصرفی شد. نایلون اولین الیاف کاملاً مصنوعی بود که توسط شرکت DuPont در نمایشگاه جهانی ۱۹۳۹ در شهر نیویورک به عموم مردم معرفی شد و باعث شهرت جهانی آن نیز گشت.

نایلون ها هنوز هم جزئ پلاستیک های مهم به حساب می آیند و از آن ها نه تنها فقط در مواردی مانند استفاده در پارچه ها، بلکه در موارد دیکر نیز مورد استفاده قرار گرفتند. از نظر فله ای نایلون ها بسیار مقاوم در برابر سایش و خوردگی هستند به خصوص اگر آغشته به روغن باشد.

از این رو به بعصی از مواردی که از آن ها کمتر شنیده شده است می پردازیم مانند: ساخت دنده ها ، یاتاقان های ساده ، صندلی ها ،سوپاپ، و برخی از موارد مصرفی خودرو می توان اشاره داشت.

کد باز گردانی :
در سال ۱۹۸۸ انجمن صنعت پلاستیک داخل علامت بازیافت طی سیستمی کدگذاری کرد.
کدها و اعداد نشان دهنده نوع رزین پلاستیک است که به تفکیک شان از هم کمک می کنند.
آشنایی با این کدها به شناخت خطر نوع غیربازیافت این مواد و ضرورت جایگزینی آن ها کمک می کند. هر چه عدد بیشتر می شود، بازیافت سخت تر و غیرممکن تر می شود.
کدها عبارتند از:

 1. PETE (پلاستیک کد ۱): پلی اتیلن ترفتالات، قابل بازیافت ترین و معمول ترین پلاستیک است که به عنوان بطری های آب، نوشابه و ظرف های یکبار مصرف و غیره استفاده می شود. محکم و در برابر گرما مقاوم است و با بازیافت به بطری های آب، ساک، لباس، کفش، روکش مبل، فیبرهای پلی استر و غیره تبدیل می شود.
 2. HDPE (پلاستیک کد ۲): پلی اتیلن با غلظت بالا که به راحتی و به سرعت بازیافت می شود. پلاستیک نوع خشک است اما زود شکل می گیرد و معمولا در قوطی شوینده ها، بطری های شیر، قوطی های آب میوه، کیسه های زباله و غیره به کار می رود. با بازیافت تبدیل به لوله های پلاستیکی، قوطی شوینده ها، خودکار، نیمکت و غیره می شود.
 3. PVC (پلاستیک کد ۳): پلی وینیل کلوراید سخت بازیافت می شود. با آن که محیط زیست و سلامت افراد را به خطر می اندازد، هنوز در همه جا در لوله ها، میزها، اسباب بازی ها و بسته بندی و غیره به چشم می خورد. PVC بازیافت شده به عنوان کفپوش، سرعت گیر، پنل و گل پخش کن ماشین استفاده می شود.
 4. LDPE (پلاستیک کد ۴): پلی اتیلن با غلظت پایین است. ویژگی آن قابل انعطاف بودنش است. معمولا در نخ های شیرینی، بسته بندی، قوطی های فشاری، کاور های خشکشویی به کار می روند. بعد از بازیافت به عنوان بسته های حمل نامه، سطل های زباله، سیم بند و غیره استفاده می شود.
 5. PP (پلاستیک کد ۵): پلی پروپیلن با غلظت پایین و در برابر حرارت فوق العاده مقاوم است. به عنوان نی، درهای بطری و قوطی استفاده می شود. PP بازیافت شده در چراغ راهنمایی و رانندگی، پارو، جای پارک دوچرخه و قفسه های کشویی کاربرد دارد.
 6. PS (پلاستیک کد ۶): پلی استایرن که به فوم معروف است در ظروف یکبار مصرف دردار و غیره به کار می رود. فوق العاده سبک ولی حجیم است. PS به دلیل آن که گرما را زیاد منتقل نمی کند، کاربرد زیادی دارد. با آن که این ماده جزو برنامه های بازیافت شهرداری ها نیست اما می تواند به عایق های حرارتی، شانه های تخم مرغ، خط کش و ظروف پلاستیکی تبدیل شود.
 7. سایر موارد (پلاستیک کد ۷): سایر پلاستیک ها مانند پلی اورتان می توانند ترکیبی از پلاستیک های فوق باشند. جزو بازیافت نیستند. محصولات با کد ۷ می توانند هر چیز از زین دوچرخه گرفته تا ظرف های ۵ گالنی را شامل شوند. بسیاری از بازیافت کنندگان، پلاستیک با این کد را قبول نمی کنند اما رزین این پلاستیک ها قابل تبدیل به الوارهای پلاستیکی و مواد سفارشی هستند.

نوع اکسترودر پلاستیک از نوع کد شماره ۱ یعنی PETE است.

فرآیند رزین ها

رزین ها در داخل قیف اکسترودر ها قرار داده می شود و اطمینان حاصل می شود که آنها حاوی مواد افزودنی مناسب برای کار هستند و دچار ناخالصی نیستند تا بهترین بهره در فرایند تولید از آن ها برده شود. در صورت عدم وجود مواد افزودنی مناسب نیز محصول از کیفیت بالایی برخوردار نمی شود و به اصطلاح می توان گفت که ناخالص است، مواد افزودنی عبارتند از مهارکننده های ماوراء بنفش و آنتی اکسیدان ها البته رنگ ها نیز با رزین اضافه می شوند زیرا در صورت عدم استفاده از رزین عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهند.

فرآیند این رزین ها به این صورت است که از طریق گلوگاه (قسمت بالایی قیف) خوراک قیف به بشکه اکسترودر منتقل می شود تا برای مراحل بعدی آماده شود. بشکه دارای یک پیچ دوار طولانی است که رزین ها را به سمت قالب سوق می دهد که معمولا در قسمت بالایی دستگاه قرار دارند.

سپس رزین ها در دمای بالای بشکه شروع به ذوب شدن می کنند، به این صورت که در معرض دما و فشار بسیار بالایی قرار می گیرند که شکل لازم را به آن ها بدهد تا برای مرحله بعدی آماده شوند. می توان گفت که یکی از مهم ترین مراحل در دستگاه های اکسترودر این مرحله است زیرا در صورتی که دمای بشکه کافی نباشد شکل گیری محصول به درستی صورت نمی پذیرد.

دما در هر بشکه می تواند بین ۴۰۰ تا ۵۳۰ درجه فارنهایت باشد. بسیاری از بشکه ها دارای تنظیماتی هستند که باعث افزایش درجه حرارت می شوند تا عمل ذوب کردن مواد پلاستیکی کنترل و شود و دما از حد معمول پایین تر یا بالا تر نرود پس باید به دمای بشکه دقت کافی داشت.

هنگامی که پلاستیک مذاب به انتهای بشکه می رسد ، از طریق یک صفحه مجبور می شود که به لوله خوراک منتهی شود. این صفحه به عنوان یک فیلتر است برای از بین بردن آلاینده هایی که ممکن است در پلاستیک مذاب شده وجود داشته باشد کاربرد دارد درست مانند یک صافی برای این نوع مواد کاربرد دارد .هر چه تعداد این صفحات بیشتر باشد باعث می شود که مواد خروجی از خلوص بالاتری برخوردار باشند و قطعا کیفیت محصول را بالاتر می برد.

سپس پلاستیک مذاب در صورت خنک شدن، سخت شدن و به دست آمدن شکل مورد نیاز، در قالبهای مختلف قرار می گیرد. برای تسریع در روند خنک کنندگی پلاستیک تازه تشکیل شده از خنک کننده های اکستروژن استفاده می شود تا از خنک شدن محصول به صورت کامل اطمینان حاصل شود.

اهمیت حفظ درجه حرارت

همانطور که گفته شد درجه حرارت نقش بسیار مهمی در فرایند اکستروژن پلاستیک ایفا می کند. حفظ سطح صحیح دما و سرعت ذوب برای روان شدن رزین های پلاستیکی نقش بسیار مهمی را دارا است. حداقل برای به حداقل رساندن مشکلاتی مانند بسته بندی محصول نهایی مهم است. پس نظارت بر بخاری ها در طی فرایند اکسترود بسیار مهم است زیرا نیاز به کاهش ، بالا بردن یا خاموش کردن آنها براساس نیاز دما هر از گاهی وجود دارد. فن های خنک کننده و بخاری ریخته گری نیز نقش بسیار مهمی در رسیدن به دمای اکستروژن مورد نیاز را دارند. معمولا برای حفظ دمای مورد نظر استفاده از یک اپراتور برای این کار ضروری است که به دقت دما را زیر نظر داشته باشد.

پیچ

پیچ مهم ترین قسمت مورد ملاحظه در حال انجام کار در روش اکسترودینگ پلاستیک است و از این در عوامل مختلفی مانند میزان ذوب، اندازه رزین، نوع پلاستیک خام و میزان فشار مورد نیاز برای حفظ یکنواختی و غیره در تصمیم گیری در مورد اندازه، طرح و قطر پیچ تاثیرگذار است. به صورتی که ممکن است برای ترکیب مواد بشکه اکسترودر پلاستیک از یک طرح پیچ دوقلو استفاده شود.

برخی از روش های تخصصی اکستروژن نمی تواند یک راه حل مناسب برای اهداف صنعت باشد زیرا هر فرآیند مجموعه مشخصی از الزامات را دارا می باشد. برخی از فرآیندهای اکستروژن تخصصی در ادامه توضیح داده شده است.

انواع قالب

Qaleb-extroder
قالب اکسترودر

قالب در اکسترودرهای پلاستیکی علاوه بر مفید بودن دارای اهمیت چشم گیری است زیرا می توانند با انجام فرایند اکستروژن یک محصول با داوم را ایجاد کنند. به این صورت که ایتدا عمل اکستروژن روی مواد صورت می گیرد و سپس می توان آن ها را به قطعات یا اشکال مختلف، در اندازه ها و سایز های مختلف برش داد. بر خلاف روش تزریق، در قالب تزریق که مواد را به قالب های جداگانه تزریق می کنند، به قالب اجازه داده می شود که محصول مورد نظر شما به طور مداوم در هر اندازه و شکل موردنیاز شما ساخته شود. بسته به نوع محصولی که شما تولید میکنید انواع مختلفی از قالب ها وجود دارد که می توانند در فرآیند تولید محصولات شما پیاده سازی شوند.

پس قبل از شروع کار باید قالب مورد نظر خود را انتخاب کنید تا در حین کار دچار مشکلات پیش بینی نشده نشود. زیرا در بعضی از مواقع عدم انتخاب قالب باعث از بین رفتن مواد اولیه و عدم ساخت محصول نهایی مورد نظر تولید کننده و ضرر های هنگفتی به او می شود.

فیلم اکستروژن

در اکستروژن فیلم دمیده یا دمنده، که معمولاً برای ساخت کیسه های خرید و روکش پلاستیک مواد غذایی از آن ها استفاده می شود، سه نوع قالب بکار رفته وجود دارد که هر کدام بر اساس نیاز شما و نوع محصول تولیدی انتخاب می شوند که عبارتند از: حلقوی ، عنکبوتی و مارپیچی.

که به این صورت عمل می کنند، با بیرون آمدن پلاستیک از قالب های اکستروژن در دستگاه های اکسترودر پلاستیک، یک لوله نیمه جامد ایجاد می کنند که هنگام خروج مواد به عنوان محصول تولیدی مواد را کمی سرد می کند. و سپس از فشار هوای موجود در محیط یا به طور بهتر در دستگاه های اکستروژن برای افزایش سریع حجم یا به طور بهتر اندازه لوله استفاده می شود و سپس تا جایی کشیده می شود که پلاستیک روی غلطک ها قرار بگیرد.

ورق / اکستروژن فیلم

film-naylon
فیلم نایلون

هنگامی که ورق های پلاستیکی بنابر نیاز شما احتیاج به ضخیم تر شدن دارند، از اکستروژن ورق / فیلم استفاده می شود که از چوب آویز t شکلی برای آویزان کردن آن ها استفاده می شود علاوه بر آن نیز می توان از چوب آویز در شکل دیگری که قابلیت آویزان کردن آن ها را دارد می توان استفاده کرد. هر دوی این روش ها به هدایت کامپوزیت پلاستیکی به سمت خروجی مسطح منجر می شود که در نهایت به تولید و شکل گیری یک لوله گرد کمک می کند. و می توان آن را به عنوان یک محصول نهایی عرضه کرد.

لوله اکستروژن

Silandr-extroder-naylon
سیلندر اکسترودر نایلون

شبیه به اکستروژن فیلم دمیده است، اما با تفاوت های خاص خود به این صورت که قالب هایی هستند که برای اکستروژن لوله استفاده می شوند. به طور معمول این نوع قالب ها را برای ساخت محصولاتی مانند لوله های PVC می توان استفاده کرد. یکی از ویژگی های کلی که در انواع قالب ها قابل مشاهده است منحصر به فرد بودن آن ها برای ساخت مواد گوناگون است. یعنی از هر کدام از آن ها برای ساخت یک محصول خاص استفاده می شود.

اکستروژن بیش از جک

وقتی ما به یک سیم و کابل دقت می کنیم متوجه می شویم که یک لایه بیرونی از پلاستیک از آن ها به عنوان عایق آن ها محافظت می کند، در روش اکستروژن بیش از جک از قالب هایی استفاده می کنند که به عنوان عایق هایی در برابر فشار مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به آنچه برای سیم لازم است که در انواع سیم ها می توانند متفاوت باشند، قالب ها به این پلاستیک ها اجازه می دهند تا سیم را درست قبل از پایان فرایند، پوشش بدهند و آماده برای مرحله پایانی یعنی خروج محصول نهایی شوند، به طوری که از مدتها قبل از چسبندگی خوب مواد اطمینان حاصل کنند.

چاقوهای مبدل اکستروژن پلاستیک

Boresh-granol-naylon
برش گرانول نایلون

در پایان فرآیند اکستروژن، شما همیشه می خواهید مطمئن شوید که محصول شما دقیقاً بدون هیچگونه نقص و اندازه بریده شود که در این جا از چاقو یا تیغه های اکسترودر استفاده می شود، هر چه این تیغه ها با کیفیت تر و دقیق تر ساخته شود محصول نهایی بی عیب و نقص تر برش داده می شود. یکی از نکات مهم در تولید یک محصول نهایی بی عیب و نقص انتخاب تیغه دستگاه اکسترودر است.

اهمیت این قطعه به دلیل نقش تعیین کننده ای که در برش مناسب پلیمر و دستیابی به تولید گرانول با شکل یکسان و بدون زایده است. همانطور که گفته شد مناسب نبودن تیغه و عدم کارایی آن به دلیل ایجاد مواردی ماننده کلوخه، اندازه کوچک تر یا بزرگ تر از حالت نرمال گرانول سبب توقف دستگاه می شود.

فرآیندهای اکستروژن پلاستیک تخصصی

FarAyand-extrojhen-naylon
فرآیند اکستروژن نایلون

بسیاری از شرکت ها برای دستیابی به نتایج مناسب یا سرعت بخشیدن به فرآیند تولید، از فرآیند های اکستروژن تخصصی استفاده می کنند. فرآیندهای اکستروژن تخصصی مشترک شامل موارد زیر است:

اکستروژنه

برای ساخت محصولات پلاستیکی مانند کیسه های مواد غذایی و روکش مواد غذایی برای حفظ آن ها در برابر آلودگی محیط، باکتری ها و قارچ ها از آن ها استفاده می شود.به این صورت که در این فرآیند قالب ها به صورت عمودی و استوانه ای شکل می گیرند که پلاستیک مذاب را به صورت شکل داده شده و خنک شده به سمت بالا می کشد و می توان گفت محصول نهایی را به صورت سریع تولید می کند.

Coextrusion

چندین لایه از مواد به طور هم زمان اکسترود می شوند. دو یا چند اکسترودر انواع مختلف پلاستیک را در یک سر اکستروژن تغذیه می کنند. به این صورت که در این روش از چند اکسترودر تک ماردون پشت سر هم استفاده می شود و پس از اتمام کار هر اکسترودر، مواد به اکسترودر بعدی منتقل می شوند.

Overjacketin

اکستروژن مواد برای پوشاندن یک مورد در پوشش پلاستیکی محافظ استفاده می شود. برای تولید جک های بیرونی سیم و کابل از مواد بازیافتی معمولا از این روش استفاده می شود و می توان گفت رایج ترین موارد استفاده از آن ها است.

روش تزریق

روش های تزریق مواد در این فرآیند به این صورت است که پلاستیک مذاب به قالب تزریق می شود و سپس اجازه می دهد تا خنک شود و به شکل مورد نیاز دست یابد.

اکستروژن ضربه

این فرایندی است که برای ساخت اشیاء توخالی مانند بطری های پلاستیکی و ظروف استفاده می شود. در این فرآیند پس از تزریق ، هوای گرم پلاستیکی با فشار در قالب دمیده می شود تا پلاستیک به شکل لازم برسد.

در بعضی از روش های اکستروژن کردن مواد نیز از ورق های پلاستیکی برای اعمال درجه حرارت و فشار بالا استفاده می شود.

دریافت مشاوره

Moshavere-extroder-naylon
مشاوره اکسترودر نایلون

یافتن بهترین راه حل برای کسب و کار شما

ماشین سازی متین هنر ساز در تلاش است با ارائه مشاوره و خدمات بهینه در زمینه گسترش صنایع، کمک اندکی به صنعتگران و تولید کنندگان کشور نماید. شما می توانید با برقراری ارتباط با یکی از راه ها، از مشاوره بهره مند شوید تا انتخابی مطمئن تر، آگاهانه تر و بدون پیش آمدن هیچ مشکلی در آینده داشته باشید.

پل ها ارتباطی

سیستم پشتیبانی مجازی روزانه بررسی و رسیدگی می گردد. برای ارتباط به صورت ایمیل نیز حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخگو شما هستیم.

شماره تماس:
۰۹۱۲۵۳۵۴۴۲۸
ارسال ایمیل:
info@matinmachinery.com
آدرس:
جاده قدیم قم، قاسم آباد، جنب پارک سلامت، پلاک ۵، کاخانه ماشین سازی متین هنر ساز

برنامه های قیمت گذاری و ارائه قیمت تولید و خدمات ماشین آلات

با توجه به سفارشی سازی ماشین آلات بازیافت پلاستیک، همچنین نوسانات داخلی بازار و نرخ ارز، برای استعلام قیمت تولید و یا تعمیرات با ما تماس حاصل فرمایید تا با کارشناسان ما ارتباط برقرار نموده و مطلع گردید.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =

آله بثق النایلون هی واحده من أکثر آلات إنتاج النایلون أو ldbe استخدامًا الیوم ، مواد البولی إیثیلین خفیفه الوزن ، مواد النایلون البولی إیثیلین التی تنقسم إلى أجزاء مختلفه من حیث الإنتاج. الجروح البلاستیکیه لها استخدامات واستخدامات مختلفه. لکن بشکل عام ، یعتبر النایلون من أکثر المواد حساسیه التی یجب أخذها فی الاعتبار أثناء الإنتاج ، مثل: تلون النایلون ، وعدم وجود فقاعات ، وعدم تباعد المواد عن بعضها البعض ، یجب أخذها فی الاعتبار وفی أجهزه البثق یجب أن تستخدم بطریقه لا تفقد فیها المواد الخام أو مواد التصنیع الثانویه جودتها ونتیجه لذلک ، یفشل منتج المنتجات عالیه الجوده.

لهذا السبب ، خاصه فی حاله إعاده تدویر المواد الدوریه والمواد الخفیفه مثل الأحمال أو المنتجات الزراعیه الأفضل ، فإن إنتاج المواد أمر صعب ، والتی بالإضافه إلى کونها تستغرق وقتًا طویلاً تتطلب عنایه خاصه لإنتاج منتجات عالیه الجوده بمعاییر إنتاج عالیه. کن.

فی طریقه إعاده التدویر التقلیدیه ، فی آله بثق النایلون ، تدخل المواد ، بعد الطحن والغسیل ، إلى نظام اللبان ، وبعد ذلک ، بعد اللبان ، تدخل المواد إلى مرحله الطارد ، ثم یتم طیها معًا. قاموا بإحضارها أو ، بعباره أخرى ، تم تعقیمها بالکامل وبعد فتره من الوقت ، بعد أن تم تبرید المواد ، تم صقل المواد مره أخرى وللمره الثانیه ، مره أو مرتین ، تم إدخال المواد فی نظام التحبیب. والذی کان مضیعه للوقت بسبب الخطوات المذکوره أعلاه وکان له تکلفه عالیه على الشرکه المصنعه.

دستگاه اکسترودر نایلون

ولکن الآن ، مع تقدم العلم وظهور تقنیات جدیده ، فإن آله بثق النایلون ، بعد طحن وغسیل حموله نظام الضغط الجانبی ، لدیها القدره على إنتاج ما یصل إلى إنتاجیه عالیه ، على سبیل المثال ، حتى ۱ طن فی الساعه. الوجه مغطى وجاهز لإدخاله فی براغی الطارد وعاده ما ینتج منتجات عالیه الجوده مع آلات ذات مرحلتین أو ثلاث مراحل کحد أقصى. عاده ما یکون لهذه الطاردات رطوبه جزئیه بسبب نظام سحب الغاز. یأخذ جهاز بثق النایلون الرطوبه فی الهواء والرطوبه الموجوده فی الماده عند الغسیل ، وبسبب الخلط الجید للمواد ، یمکنهم إنشاء لون جید على الماده ککل ، والتی یمکن استخدامها على النحو الأمثل فی آله بثق النایلون. کن.

dastgah-extroder-naylon2
دستگاه اکسترودر نایلون

إذا لم یتم ملاحظه أی من هذه الحالات ، نظرًا لحساسیه النایلون ، فسیؤدی ذلک بالتأکید إلى تغییر اللون وبسبب الفقاعات التی تم إنشاؤها فی بثق النایلون ، سیؤدی ذلک إلى تعطیل عمل الإنتاج.

أهمیه قذف البلاستیک

ahamiyat-extrojhen-pelastik
اهمیت اکستروژن پلاستیک

یمکن تشکیل البلاستیک باستخدام طریقه بثق البلاستیک بأشکال وأحجام مختلفه وفقًا لاحتیاجات العملاء وبناءً على نوع منتجات الشرکات المصنعه. یمکن أن یکون هذا مفیدًا جدًا لرواد الأعمال فی العمل الصناعی فی الشرکات الکبیره والصغیره. لأن جوده المنتج النهائی بالنسبه لهم مهمه للغایه وهم یرکزون بشکل کبیر على تشکیل وحجم وجوده واستخدامات المنتج ویعتبرونه أساسًا لمصداقیه عملهم.

تتضمن عملیه بثق البلاستیک صهر البلاستیک وتشکیل مکوناته المختلفه عن طریق إدخالها فی قوالب مختلفه لإنشاء منتج مستمر من التشکیلات المتینه. بعد التشکیل فی القوالب ، یتم قطع المنتج بأحجام مختلفه فی آله بثق النایلون. باستخدام عملیه بثق البلاستیک ، یمکن إنتاج وتورید المنتج النهائی المناسب للاستخدام الصناعی والفعال من حیث التکلفه.

یعتبر بثق البلاستیک طریقه رائعه لتحقیق أحجام منتجات عالیه الجوده یسهل على المستهلک استخدامها.

مزایا بثق البلاستیک

Mazaya-extrojhen-pelastik
مزایا اکستروژن پلاستیک

یعد بثق البلاستیک أفضل طریقه لإنتاج منتجات بلاستیکیه منخفضه التکلفه وعالیه السرعه وذات تکلفه فعاله. وبالتالی ، فإنه یجلب المزید من الکفاءه للمنتج. تستخدم طریقه بثق البلاستیک لتصنیع منتجات مثل السباکه والألواح البلاستیکیه وأشرطه عزل الأسلاک والأشرطه اللاصقه وما إلى ذلک.

متطلبات بثق البلاستیک

یمکن تنفیذ متطلبات بثق البلاستیک بمساعده آله بثق بلاستیکیه بسیطه. المکونات الرئیسیه لماکینه بثق البلاستیک هی القمع والبرمیل ومحرک الدفع ومحرک التشغیل اللولبی ، والتی تشکل معًا آله بثق بلاستیکیه. ماده اللدائن الحراریه هی الماده الخام المستخدمه فی عملیه بثق البلاستیک. یتم استخدامه على شکل راتنج یمکن استخدامه للتحمیل والصهر.

أکثر المواد المستخدمه فی بثق البلاستیک شیوعًا

المواد الأکثر شیوعًا المستخدمه فی هذه الطریقه هی البولیسترین عالی التأثیر HIPS و PVC والبولی إیثیلین والبولی بروبیلین و ABS. کل هذه جزء من الترمیز رقم ۱. لأنها أسهل فی إعاده التدویر باستخدام آله بثق البلاستیک. للحصول على النتیجه النهائیه المرغوبه ، یتم استخدام قالب یتم إعداده لفتره وجیزه وفقًا لاحتیاجات العمیل وشکل وحجم المنتج النهائی. تؤدی جوده عملیه الطارد إلى الموافقه النهائیه على المنتج ، والتی یمکن بعد ذلک توفیرها أو استخدامها.

بصفتک شرکه مصنعه للأنابیب أو العزل أو أی منتج مرکب أو بلاستیکی آخر ، فمن المحتمل أنک تعرف ما هی آله البثق ، ولکن قد تتساءل أیضًا عما إذا کانت عملیه إنتاج المصنع أو ورشه العمل تنتج حجمًا کبیرًا من المنتجات. هل هو مناسب أم لا؟ أم أنک تخطط لشراء آله بثق بلاستیکیه؟ للإجابه على هذا السؤال من الأفضل التعرف على البلاستیک وعملیه إعاده تدویر هذا المنتج فی البدایه ، وبهذه الطریقه یمکن إدراک أهمیه النایلون أو آله بثق البلاستیک.

ما هو البلاستیک؟

البلاستیک مجموعه من المواد الاصطناعیه أو شبه الاصطناعیه التی یتم الحصول علیها من عملیه البلمره تسمى البلاستیک.

البلاستیک عباره عن مجموعه واسعه من المرکبات العضویه الاصطناعیه أو شبه الاصطناعیه التی تتمتع بالمرونه وبالتالی یمکن استخدامها فی شکل صلب. اللدونه هی خاصیه لجمیع المواد التی یمکن أن تتشوه بشکل لا رجعه فیه دون أن تنکسر أو تتآکل. تحتوی المواد البلاستیکیه عادهً على بولیمرات عضویه عالیه الوزن الجزیئی وغالبًا ما تحتوی على مواد أخرى. عاده ما تکون ماده البلاستیک اصطناعیه ویتم خلط معظم هذه المواد وتصنع من مواد خام فی صناعه البتروکیماویات.

أنواع البلاستیک وخصائصه

AnvaE-Pelastik
انواع پلاستیک

إنها مواد صلبه ومستقره من أصل نفطی وغاز ، مما یعنی أنه تم استخدام هاتین المادتین الرئیسیتین فی صنعها ، ومن خلال بثقها ، یمکن إعاده تدویر البلاستیک وإعادته إلى دوره الإنتاج. هذه المواد هی بدیل جید جدًا للخشب والمعدن والزجاج والسیرامیک الیوم. المصدر الرئیسی للبلاستیک هو الإیثیلین (C2 H4) ، والذی یتکون فی حد ذاته من الإیثان والبروبان ، وهما فی حد ذاته جزء من المنتجات البترولیه.

بالإضافه إلى ذلک ، فإن إنتاج البلاستیک من النفط الخام مکلف ، لذا فإن إنتاج قطعه من البلاستیک یتطلب حوالی ۶۲ إلى ۱۰۸ میغا جول / کغ من الطاقه. أیضًا ، یستهلک إنتاج سیلیکونات أشباه الموصلات للأجهزه الإلکترونیه الحدیثه مزیدًا من الطاقه ، والتی تتطلب فی المتوسط ​​۲۳۰ إلى ۲۳۵ میجا جول / کجم لإنتاج سیلیکونات أشباه الموصلات ، وحوالی ۳۰۰۰ میجا جول / کجم من الطاقه ، وما إلى ذلک.

هناک طریقه أخرى لإنتاج اللدائن سنشرحها فیما یلی وهی بثقها ، والتی سوف نفهم ما هی مزایا إعاده تدویر هذه المواد مقارنه بتکاثرها ، ویمکن مقارنه بثق البلاستیک بالثوره فی هذا المجال.

تطبیق بلاستیک

فی البلدان المتقدمه أو ما یسمى بالعالم الأول ، یتم تقدیم حوالی ثلث المواد البلاستیکیه فی عبوات.
زاد استخدام البلاستیک فی الحیاه الیومیه. من أجل تغلیف المواد الغذائیه ، طلاء بلاستیکی حافظه للأغذیه لمنع التلوث البیئی مثل البکتیریا والفطریات ، إنتاج زجاجات المشروبات البلاستیکیه ، إنتاج الأنابیب الصناعیه فی أعمال البناء ، فی صناعه العدسات ونوافذ الطائرات ، الدلاء ، والنظارات ، وفرشاه الأسنان ، والأمشاط ، والسلال ، والصنادیق ، وأجهزه الرادیو ، والترانزستورات ، وتستخدم الیوم حتى فی غرفه العملیات وحتى فی المستلزمات الجراحیه ، وما إلى ذلک. بشکل عام ، فی الشارع ، یمکن لأی شخص تقریبًا رؤیه کیس بلاستیکی أو کیس فی أیدیهم. . نتیجه لذلک ، یستخدم البلاستیک على نطاق واسع فی جمیع القطاعات.

تاریخ البلاستیک

أول بلاستیک صناعی بالکامل فی العالم کان یسمى باکلیت ، اخترعه لیو بایکلاند فی نیویورک عام ۱۹۰۷ ، الذی صاغ مصطلح البلاستیک ، وکان أول بلاستیک تجاری مصنوع فی الولایات المتحده هو نترات السلیلوز نفسها ، والتی تم إنتاجها قبل قرن من الزمان. یصبح. تم إنتاج هذا البلاستیک من قبل جون ویسلی حیاه لیحل محل المواد الصلبه مثل العاج ، والاستخدام الرئیسی للعاج فی الدیکورات المنزلیه ومعدات لعب الأطفال. مع تقدم تکنولوجیا البلاستیک ، بدأت صناعه البلاستیک المتاحه تجاریًا فی الظهور بعد الثلاثینیات.

تحلل البلاستیک

تشکل المواد البلاستیکیه حوالی ۱۰٪ من النفایات التی یمکن التخلص منها. اعتمادًا على الترکیب الکیمیائی للبلاستیک والراتنجات لها خصائص مختلفه فیما یتعلق بامتصاص الملوثات. هذه المواد لا تتحلل بسهوله وستبقى فی البیئه ومن حولنا ، وللتخلص منها یمکن استخدام طرق أخرى إلى جانب طریقه الحرق ، ومن بینها إعاده تدویر البلاستیک والمواد. إنه بلاستیک.

التحلل فی البیئه

Tajzieh-pelastik-dar-mohit
تجزیه پلاستیک در محیط

أظهرت الدراسات الحدیثه أن المواد البلاستیکیه فی المحیط یمکن أن تتحلل بشکل أسرع مما کانت علیه فی الماضی لأنها تتحلل بشکل أسرع بسبب الشمس والمطر والظروف البیئیه الأخرى ، مما یؤدی إلى إطلاق مواد کیمیائیه. یتم إطلاق السموم ، التی تعد جزءًا من المنتجات البترولیه التی یتکون منها البلاستیک ، فی البیئه ، ولکن نظرًا للکم الهائل جدًا من المواد البلاستیکیه التی تطلقها السفن أو میاه الصرف الصحی فی المحیطات ، فإن معدل تحلل البلاستیک مرتفع للغایه. إسقاط.

لذلک حتى وفقًا للنظریات والاحتمالات ، یمکن تقدیر أن تحلل کوب بلاستیکی من الرغوه لا یزید حجمه عن ۱۵ سم سیستغرق حوالی ۵۰ عامًا ، وستستغرق زجاجه مشروب بلاستیکی عادیه حوالی ۴۰۰ عام لتتحلل یستغرق القناع الذی یستخدم لمره واحده أیضًا ۴۵۰ عامًا حتى یتحلل.

معدل الإنتاج: یتم استهلاک خمسمائه ملیار کیس بلاستیکی سنویًا فی العالم.


أصبح التلوث البیئی بأکیاس القمامه مشکله عالمیه. لقد لوث میاه المحیطات ، وعرض للخطر حیاه الحیوانات البحریه وقتلها. تعمل الأکیاس البلاستیکیه على سد المجاری ، مما یمنع تدفق المیاه والتلوث. عند حرق الأکیاس البلاستیکیه فی المحارق ، فإنه ینتج غازات سامه ورائحه کریهه تلوث الهواء. بالإضافه إلى ذلک ، یتم استخدام العدید من الموارد البلاستیکیه لإنتاج هذه الأکیاس البلاستیکیه ، وهی مکلفه على الحکومات ، ویعتبر الکثیرون هذه الأکیاس البلاستیکیه تهدیدًا عالمیًا للبیئه. لذا فإن إحدى طرق منع التلوث البیئی وإنقاذ حیاه الکائنات الحیه هی إعاده تدویر المواد البلاستیکیه وإعاده استخدامها.

تغیر المناخ

فی عام ۲۰۱۹ ، أصدر مرکز القانون البیئی الدولی تقریرًا جدیدًا عن تأثیر البلاستیک على تغیر المناخ. وفقًا للتقریر ، ساعد البلاستیک فی زیاده انبعاثات غازات الاحتباس الحراری بمقدار ۸۵۰ ملیون طن من ثانی أکسید الکربون (CO2) فی عام ۲۰۱۹ ، مما أدى إلى زیاده التلوث البیئی فی الغلاف الجوی للأرض بشکل فعال. إذا استمر الاتجاه الحالی ، فمن المتوقع أن تصل انبعاثات غازات الاحتباس الحراری إلى ۱.۳۴ ملیار طن بحلول عام ۲۰۳۰ ، ویمکن أن تزید المواد البلاستیکیه إلى ۵۶ ملیار طن بحلول عام ۲۰۵۰ ، مما یلغی ستکون البیئه البشریه والحیوانیه.

إعاده تدویر البلاستیک

bazyaft-pelastik-naylon
بازیافت پلاستیک نایلون

إعاده تدویر البلاستیک أو جمع المواد البلاستیکیه المکسره والمستعمله وتحویلها إلى منتجات مفیده تختلف فی بعض الأحیان تمامًا عن الشکل الأصلی لیست مهمه سهله. تحتوی هذه الدوره على خطوات أن أحد أنواع إعاده التدویر هو بثقها باستخدام آله بثق النایلون.

یعد ذوبان زجاجات المیاه وتحویلها إلى طاولات وکراسی هو الجزء الأکثر تفاؤلاً فی إعاده التدویر. لکن بعض المواد البلاستیکیه لا یتم إعاده تدویرها بسبب تکلفتها المنخفضه وتبقى فی الطبیعه لسنوات عدیده. حتى المواد البلاستیکیه المعاد تدویرها تختلف عن نوعها الأصلی ولا یمکن إعاده تدویرها.

یمکن إعاده استخدام اللدائن الحراریه وتحویلها إلى أنواع أخرى من البلاستیک ، ویستخدم البلاستیک الحراری على نطاق واسع فی مجموعه متنوعه من التطبیقات ، على الرغم من فقدان نقاء الماده مع کل دوره من إعاده الاستخدام. لکن هناک طرقًا لتحویل البلاستیک إلى مواد خام.

Bazyaft-pelastik
بازیافت پلاستیک

التحدی الأکبر لإعاده تدویر البلاستیک هو صعوبه الأتمته أو ، ببساطه ، فرز النفایات البلاستیکیه. یتم تصنیف شکلها مثل زجاجات الصودا ، والتی یتم تحدیدها من خلال مظهر فئتها. لکن تجدر الإشاره أیضًا إلى أن قواریر هذه الزجاجات مصنوعه من نوع آخر من البلاستیک غیر قابل لإعاده التدویر ، وهذا یخلق مشاکل لعملیه فصل البلاستیک ویزید من وقت الفصل.

یمکن فصل المواد الأخرى القابله لإعاده التدویر مثل المعادن بسهوله بواسطه مغناطیس کبیر من خلال الأدوات والآلات المیکانیکیه. ومع ذلک ، یتم تطویر تقنیات جدیده للفرز المیکانیکی لفصل المواد البلاستیکیه لزیاده قدره وکفاءه إعاده تدویر البلاستیک.

نایلون

Tolid-naylon
تولید نایلون

أحدثت صناعه البلاستیک ثوره فی الصناعه فی ثلاثینیات القرن الماضی من خلال الإعلان عن تصنیع وإنتاج ماده البولی أمید (PA) ، المعروفه باسم علامتها التجاریه ، النایلون ، ودخلت الأسواق العالمیه والمواد الاستهلاکیه. کان النایلون هو أول ألیاف اصطناعیه بالکامل قدمتها شرکه دوبونت للجمهور فی المعرض العالمی لعام ۱۹۳۹ فی مدینه نیویورک ، مما جعلها مشهوره عالمیًا.

لا تزال النایلون جزءًا مهمًا من البلاستیک ولم تستخدم فقط فی تطبیقات مثل المنسوجات ولکن أیضًا فی تطبیقات أخرى. النایلون مقاوم جدًا للتآکل والتآکل ، خاصه إذا کان منقوعًا فی الزیت.

إذن ، إلیک بعض أقلها شهره ، مثل التروس والمحامل والمقاعد والصمامات وبعض استخدامات السیاره.

رمز الاسترجاع:
فی عام ۱۹۸۸ ، قامت جمعیه صناعه البلاستیک بترمیز الجزء الداخلی من علامه إعاده التدویر من خلال نظام.
تشیر الرموز والأرقام إلى نوع الراتنج البلاستیکی الذی یساعد على فصلها.
یساعد التعرف على هذه الرموز على تحدید مخاطر عدم إعاده تدویر هذه المواد والحاجه إلى استبدالها. کلما زاد الرقم ، زادت صعوبه واستحاله إعاده التدویر.
الرموز هی:

 1. PETE (الرمز البلاستیکی ۱): البولی إیثیلین تیریفثالیت هو أکثر أنواع البلاستیک القابله لإعاده التدویر والأکثر شیوعًا والتی تستخدم کزجاجات میاه ومشروبات غازیه وحاویات یمکن التخلص منها ، إلخ. إنه قوی ومقاوم للحراره ویمکن إعاده تدویره فی زجاجات المیاه ، والحقائب ، والملابس ، والأحذیه ، وأغطیه الأریکه ، وألیاف البولیستر ، إلخ.
 2. HDPE (رمز بلاستیکی ۲): بولی إیثیلین عالی الترکیز یمکن إعاده تدویره بسهوله وسرعه. البلاستیک هو نوع جاف ولکنه یتشکل بسرعه وعاده ما یستخدم فی علب المنظفات وزجاجات الحلیب وعلب العصیر وأکیاس القمامه وما إلى ذلک. عن طریق إعاده التدویر ، تصبح الأنابیب البلاستیکیه وعلب المنظفات والأقلام والمقاعد وما إلى ذلک.
 3. PVC (رمز البلاستیک ۳): کلورید البولیفینیل الصلب المعاد تدویره. على الرغم من أنه یعرض البیئه وصحه الناس للخطر ، إلا أنه لا یزال موجودًا فی کل مکان فی الأنابیب والطاولات والألعاب والتغلیف وما إلى ذلک. یتم استخدام PVC المعاد تدویره کأرضیات ومطبات سرعه وألواح وموزعات للسیارات.
 4. LDPE (رمز بلاستیکی ۴): بولی إیثیلین منخفض الترکیز. یتمیز بمرونته. یشیع استخدامها فی خیوط صناعه الحلویات والتعبئه والتغلیف وعلب الضغط وأغطیه الغسیل. بعد إعاده التدویر ، یتم استخدامه کحزم شحن ، وعلب قمامه ، وأسلاک ، إلخ.
 5. PP (رمز البلاستیک ۵): بولی بروبیلین بترکیز منخفض ومقاوم للغایه للحراره. تستخدم کقش وزجاجه وأغطیه للعلب. یستخدم PP المعاد تدویره فی إشارات المرور والمجاذیف ومواقف الدراجات والأرفف المنزلقه.
 6. PS (رمز البلاستیک ۶): یستخدم البولیسترین ، المعروف أیضًا باسم الرغوه ، فی حاویات یمکن التخلص منها ذات أبواب ، إلخ. إنه خفیف للغایه ولکنه ضخم. PS له العدید من الاستخدامات لأنه لا ینقل الکثیر من الحراره. على الرغم من أن هذه الماده لیست جزءًا من برامج إعاده التدویر البلدیه ، إلا أنه یمکن استخدامها کعزل حراری وأمشاط للبیض ومساطر وحاویات بلاستیکیه.
 7. عناصر أخرى (رمز البلاستیک ۷): یمکن أن تکون المواد البلاستیکیه الأخرى مثل البولی یوریثین مزیجًا من المواد البلاستیکیه المذکوره أعلاه. إنها لیست جزءًا من إعاده التدویر. یمکن أن تشتمل المنتجات التی تحمل الرمز ۷ على کل شیء بدءًا من سروج الدراجات وحتى حاویات سعه ۵ جالون. لا یقبل العدید من القائمین بإعاده التدویر المواد البلاستیکیه باستخدام هذا الرمز ، ولکن یمکن تحویل راتنجات هذه المواد البلاستیکیه إلى خشب من البلاستیک ومواد مخصصه.

نوع آله بثق البلاستیک هو الرمز رقم ۱ ، أی PETE.

عملیه الراتنج

یتم وضع الراتنجات داخل قمع الطارد للتأکد من أنها تحتوی على الإضافات المناسبه للوظیفه وخلوها من الشوائب لتحقیق أقصى استفاده منها فی عملیه الإنتاج. فی حاله عدم وجود إضافات مناسبه ، فإن المنتج لیس بجوده عالیه ویمکن القول أنه غیر نقی. تشمل الإضافات مثبطات الأشعه فوق البنفسجیه ومضادات الأکسده. وبالطبع تضاف الأصباغ أیضًا مع الراتینج لأنه فی حاله عدم وجود لا یظهر استخدام الراتنج أداءً جیدًا.

تتم عملیه هذه الراتنجات بحیث یتم نقل تغذیه القمع إلى برمیل الطارد عبر الحلق (الجزء العلوی من القمع) لیتم تحضیرها للخطوات التالیه. یحتوی البرمیل على مسمار دوار طویل یدفع الراتنجات نحو القالب ، والذی یوجد عادهً فی الجزء العلوی من الماکینه.

تبدأ الراتنجات بعد ذلک فی الذوبان عند درجه حراره البرمیل العالیه ، مما یعرضها لدرجات حراره وضغوط عالیه جدًا تمنحها الشکل الذی تحتاجه لتکون جاهزه للخطوه التالیه. یمکن القول أن إحدى أهم خطوات أجهزه البثق هی هذه الخطوه لأنه إذا کانت درجه حراره البرمیل غیر کافیه ، فلن یتم تشکیل المنتج بشکل صحیح.

یمکن أن تتراوح درجه الحراره فی البرمیل بین ۴۰۰ و ۵۳۰ درجه فهرنهایت. تحتوی العدید من البرامیل على إعدادات تزید من درجه الحراره للتحکم فی ذوبان المواد البلاستیکیه ولا تنخفض درجه الحراره عن المعدل الطبیعی أو أعلى منه ، لذلک یجب توخی الحذر بشأن درجه حراره البرمیل.

عندما یصل البلاستیک المصهور إلى قاع البرمیل ، یتم إجباره من خلال لوحه لتوصیل أنبوب التغذیه. تستخدم هذه اللوحه کمرشح لإزاله الملوثات التی قد تکون موجوده فی البلاستیک المصهور ، وهی تستخدم تمامًا مثل المصفاه لهذا النوع من المواد. الحصول على درجه نقاء أعلى وبالتأکید تزید من جوده المنتج.

ثم یتم وضع البلاستیک المصهور فی قوالب مختلفه إذا تم تبریده وتصلبه وحصل على الشکل المطلوب. تستخدم مبردات البثق لتسریع عملیه تبرید البلاستیک المشکل حدیثًا لضمان التبرید الکامل للمنتج.

أهمیه الحفاظ على درجه الحراره

کما ذکرنا ، تلعب درجه الحراره دورًا مهمًا جدًا فی عملیه بثق البلاستیک. یلعب الحفاظ على المستوى الصحیح لدرجه الحراره ومعدل الانصهار دورًا مهمًا للغایه فی تشحیم الراتنجات البلاستیکیه. على الأقل ، من المهم تقلیل المشکلات مثل تغلیف المنتج النهائی. لذلک من المهم جدًا مراقبه السخانات أثناء عملیه البثق لأنها تحتاج إلى خفضها أو رفعها أو إیقاف تشغیلها حسب درجه الحراره المطلوبه من وقت لآخر. تلعب مراوح التبرید وسخانات الصب أیضًا دورًا مهمًا للغایه فی تحقیق درجه حراره البثق المطلوبه. عاده ما یکون من الضروری استخدام عامل تشغیل للحفاظ على درجه الحراره المطلوبه ، والتی تراقب درجه الحراره بعنایه.

برغی

یعتبر اللولب أهم جزء من العمل فی طریقه بثق البلاستیک ومن هذا فی عوامل مختلفه مثل معدل الانصهار وحجم الراتنج ونوع البلاستیک الخام وکمیه الضغط المطلوبه للحفاظ على التوحید وما إلى ذلک فی تحدید الحجم والتصمیم و قطر المسمار مثیر للإعجاب. یمکن استخدام تصمیم برغی مزدوج لدمج ماده برمیل الطارد البلاستیکی.

قد لا تکون بعض طرق البثق المتخصصه حلاً مناسبًا لأغراض الصناعه لأن کل عملیه لها مجموعه محدده من المتطلبات. یتم وصف بعض عملیات البثق المتخصصه أدناه.

أنواع القوالب

Qaleb-extroder
قالب اکسترودر

یعد العفن فی آلات بثق البلاستیک ، بالإضافه إلى کونه مفیدًا ، ذا أهمیه کبیره لأنه یمکن أن ینتج منتجًا متینًا من خلال إجراء عملیه البثق. بهذه الطریقه ، یتم البثق على الماده وبعد ذلک یمکن تقطیعها إلى قطع أو أشکال مختلفه ، بأحجام وأشکال مختلفه. على عکس القولبه بالحقن ، فإن القولبه بالحقن ، حیث یتم حقن المواد فی قوالب منفصله ، یسمح للقالب بالتحول المستمر إلى أی منتج تحتاجه بأی حجم وشکل. اعتمادًا على نوع المنتج الذی تنتجه ، هناک أنواع مختلفه من القوالب التی یمکن تنفیذها فی عملیه إنتاج منتجاتک.

لذلک قبل بدء العمل ، یجب علیک اختیار التنسیق الذی تریده حتى لا تواجهک مشاکل غیر متوقعه أثناء العمل. لانه فى بعض الحالات عدم اختیار القالب یتسبب فى إتلاف الخامات وعدم صنع المنتج النهائى الذى یرغب به المصنع وخسائر فادحه له.

فیلم البثق

فی قذف الفیلم المنفوخ أو المنفوخ ، والذی یستخدم عاده فی صنع أکیاس التسوق وأغلفه الطعام البلاستیکیه ، هناک ثلاثه أنواع من القوالب المستخدمه ، یتم اختیار کل منها بناءً على احتیاجاتک ونوع المنتج ، وهی: : حلقه ، عنکبوت ولولبی.

بهذه الطریقه ، عندما یخرج البلاستیک من قوالب البثق فی آله البثق البلاستیکیه ، فإنها تخلق أنبوبًا شبه صلب یبرد الماده قلیلاً عند خروجها کمنتج. ثم یتم استخدام ضغط الهواء فی البیئه أو أفضل فی أجهزه البثق لزیاده حجم الأنبوب بسرعه أو تحسین حجمه ثم یتم سحبه حتى یصبح البلاستیک على البکرات.

بثق الورقه / الفیلم

film-naylon
فیلم نایلون

عندما تحتاج إلى تکثیف الألواح البلاستیکیه وفقًا لاحتیاجاتک ، یتم استخدام بثق الصفیحه / الفیلم ، والذی یستخدم شماعات على شکل حرف T لتعلیقها. یمکن استخدامه لتعلیقهم. تقود کلتا الطریقتین المرکب البلاستیکی إلى مخرج مسطح ، مما یساعد فی النهایه على إنتاج وتشکیل أنبوب دائری. ویمکن تقدیمه کمنتج نهائی.

أنبوب البثق

Silandr-extroder-naylon
سیلندر اکسترودر نایلون

إنه مشابه لبثق الأغشیه المنفوخه ، لکن مع اختلافاته الخاصه فی وجود قوالب مستخدمه لبثق الأنابیب. عاده ، یمکن استخدام هذه الأنواع من القوالب لصنع منتجات مثل أنابیب PVC. من السمات العامه التی یمکن رؤیتها فی أنواع مختلفه من القوالب هی تفردها فی صنع مواد مختلفه. أی أن کل واحد منهم یستخدم لصنع منتج معین.

قذف على الرافعات

عندما ننظر عن کثب إلى سلک وکابل ، نجد أن طبقه خارجیه من البلاستیک تحمیها کعزل. وفی طریقه البثق ، أکثر من الرافعات ، یستخدمون قوالب تعمل کعزل ضد یتم استخدام الضغوط. اعتمادًا على ما هو مطلوب للسلک ، والذی یمکن أن یختلف فی نوع السلک ، تسمح القوالب لهذه المواد البلاستیکیه بتغطیه السلک قبل نهایه العملیه مباشره ، وتکون جاهزه للمرحله النهائیه ، خروج المنتج النهائی ، لذلک لضمان التصاق جید للمواد قبل فتره طویله.

سکاکین تحویل بثق البلاستیک

Boresh-granol-naylon
برش گرانول نایلون

فی نهایه عملیه البثق ، ترید دائمًا التأکد من أن منتجک مقطوع تمامًا دون أی عیوب وأحجام ، هنا باستخدام سکین أو شفرات بثق ، کلما زادت جوده ودقه هذه الشفرات ، المنتج القطع النهائی لا تشوبه شائبه. من النقاط المهمه فی إنتاج منتج نهائی مثالی اختیار شفره الطارد.

ترجع أهمیه هذا الجزء إلى دوره الحاسم فی التقطیع الصحیح للبولیمر وتحقیق إنتاج الحبیبات بنفس الشکل وبدون الزوائد. کما ذکرنا ، فإن عدم ملاءمه الشفره وعدم کفاءتها بسبب تکوین عناصر مثل الکتل ، أصغر أو أکبر فی الحجم من الحاله الطبیعیه للحبیبه سوف یتسبب فی توقف الآله.

عملیات بثق البلاستیک المتخصصه

FarAyand-extrojhen-naylon
فرآیند اکستروژن نایلون

تستخدم العدید من الشرکات عملیات بثق متخصصه لتحقیق نتائج جیده أو تسریع عملیه الإنتاج. تشمل عملیات البثق المتخصصه المشترکه ما یلی:

قذف

تستخدم فی صناعه المنتجات البلاستیکیه مثل أکیاس الطعام وأغلفه الطعام لحمایتها من التلوث البیئی والبکتیریا والفطریات ، وفی هذه العملیه تکون القوالب رأسیه وأسطوانیه الشکل. یأخذون فی الاعتبار أن البلاستیک المصهور یتم سحبه لأعلى فی شکل مقولب ومبرد ویمکن القول إنه ینتج المنتج النهائی بسرعه.

البثق المشترک

یتم بثق عده طبقات من المواد فی وقت واحد. یقوم اثنان أو أکثر من آلات البثق بتغذیه أنواع مختلفه من البلاستیک فی رأس بثق واحد. فی هذه الطریقه ، یتم استخدام العدید من آلات البثق أحادیه اللولب على التوالی ، وبعد اکتمال عمل کل آله بثق ، یتم نقل المواد إلى الطارد التالی.

أوفیرجاکیتین

تُستخدم ماده البثق لتغطیه علبه بغطاء بلاستیکی واقی. تُستخدم المواد المعاد تدویرها عادهً لإنتاج مقابس خارجیه للأسلاک والکابلات ، ویمکن القول إنها أکثر الاستخدامات شیوعًا.

طریقه الحقن

طریقه حقن المواد فی هذه العملیه هی حقن البلاستیک المصهور فی القالب ثم ترکه لیبرد ویحقق الشکل المطلوب.

تأثیر البثق

هذه هی العملیه المستخدمه لصنع أشیاء مجوفه مثل الزجاجات والحاویات البلاستیکیه. فی هذه العملیه ، بعد الحقن ، یتم نفخ الهواء البلاستیکی الساخن فی القالب مع الضغط للوصول إلى الشکل المطلوب من البلاستیک.

فی بعض طرق بثق المواد ، تُستخدم الألواح البلاستیکیه لتطبیق درجات حراره وضغط مرتفعین.

احصل على نصیحه

Moshavere-extroder-naylon
مشاوره اکسترودر نایلون

اعثر على أفضل حل لعملک

تحاول شرکه Matin Honarsaz Machine Building مساعده الحرفیین والمنتجین فی البلاد من خلال تقدیم المشوره والخدمات المثلى فی مجال تطویر الصناعه. یمکنک الاستفاده من الاستشاره من خلال الاتصال بإحدى طرق اتخاذ خیار أکثر أمانًا واستناره دون أی مشاکل فی المستقبل.

جسور التواصل

تتم مراجعه نظام الدعم الافتراضی یومیًا. للتواصل عبر البرید الإلکترونی ، نحن مسؤولون عنک لمده تصل إلى ۱۲ ساعه.

الهاتف:
۰۹۱۲۵۳۵۴۴۲۸
البرید الإلکترونی:
Info@Matinmachinery.com
العنوان:
ایران، طهران، طریق قم القدیم ، قاسم آباد ، بالقرب من حدیقه الصحه ، رقم ۵ ، مصنع صناعه السیارات Art Matin

برامج التسعیر وعرض أسعار خدمات الإنتاج والآلات

نظرًا لتخصیص آلات إعاده تدویر البلاستیک ، فضلاً عن تقلبات السوق الداخلیه وأسعار الصرف ، یرجى الاتصال بنا للاستفسار عن أسعار الإنتاج أو الإصلاحات للاتصال بنا وإبلاغ خبرائنا.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =