اکسترودر دو ماردون ٬ دو مارپیچ (یعنی اکسترودرهایی با بیش از یک پیچ تک) تا حد زیادی به عنوان یک وسیله ترکیبی برای ترکیب یکنواخت پلاستیک سازها، پرکننده ها، رنگدانه ها، تثبیت کننده ها و غیره در داخل پلیمر ساخته شده اند. پس از آن، اکسترودر دو ماردون نیز در پردازش و ساخت پلاستیک از مواد بازیافتی نیز کاربرد هایی پیدا کرده اند. اکسترودر دو ماردون در حالت کار کردن با اکسترودرهای تک پیچ تفاوت هی بسیاری دارند که برای کاربران و تولید کنندگان چشمگیر است.

extroder-do-mardon
اکسترودر دو ماردون

دو مارپیچ

در یک دستگاه اکسترودر تک ماردون تک پیچ، اصطکاک به وجود آمده ی بین رزین و پیچ باعث می شود که رزین با پیچ بچرخد، و اصطکاک بین رزین که در حال چرخیدن است و بشکه ماده را به جلو سوق دهد و این باعث بالا رفتن حرارت و در نتیجه ایجاد گرما نیز می شود. افزایش سرعت حرکت پیچ و یا قطر پیچ برای دستیابی به سرعت خروجی بالاتر در یک اکسترودر تک پیچ باعث افزایش بیشتر گرمای اصطکاکی و دمای بالاتر می شود.

در مقابل، در اکسترودرهای دو ماردون یا دوقلو با پیچ های تداخل، حرکت نسبی حرکت یک پیچ در داخل کانال انتقال از طرف دیگر، مواد را به جلو هل می دهدتا به بخش انتهایی اکسترودر برسد. تقریباً گویی دستگاه مانند یک دستگاه پمپ عمل می کند که باعث جابجایی مثبت است و مواد را با اصطکاک بسیار کم انتقال می دهد. در اکسترودرهای دوقلو، گرما به طور مستقل از منبع خارجی کنترل می شود و تحت تأثیر سرعت پیچ نیست یعنی می توان به صورت دستی دما را کنترل کرد تا دما از میزان خاصی بالا تر یا پایین تر نرود زیرا این عمل باعث خام بودن یا پختن بیش از حد مواد می شود.

این واقعیت به ویژه هنگام پردازش یک پلاستیک حساس به گرما که کنترل دما باید از بخش ابتدایی تا انتهایی کار صورت پذیرد اهمیت پیدا می کند. از جمله این پلاستیک های حساس به گرما می توان از PVC مثال آورد.

اکسترودر دو ماردون پذیرش گسترده تری را نسبت اکسترودر های تک پیچ دارند. با این حال که آنها گران تر از ماشین های تک پیچ هستند.می توان یکی از عوامل مهم انتخاب اکسترودر دو ماردون توسط تولید کنندگان را کاربرد عمده این اکسترودر ها در تولید لوله پی وی سی سفت و سخت و با قطر بزرگ به شمار آورد.

با توجه به این که این نوع لوله ها امکان استفاده ی بالا و تاثیر گذاری را در صنعت امروز دارند. از جمله کاربرد های آن می توان به: لوله کشی فاضلاب شهری تحت فشار و بدون فشار، لوله کشی آبیاری کشاورزی تحت فشار و بدون فشار، لوله کشی جداره ها و زهکشی، انتقال تهویه هوا (لوله هواکشی )، انتقال آب باران روی بام های ساختمان (ناودانی)، انتقال مواد و املاح شیمیایی، عبور کابل های مخابراتی و برقی سازه ها، طراحی ماکت و سازه های سبک پلاستیکی، پوشش و عایق لوله فلزی و چدنی در موارد کاربرد آن ها اشاره داشت. تولیید کنندگان تمایل فراوانی برای ساخت و تولید این نوع لوله از خود نشان می دهند. که یکی از فعالیت های سود آور اکسترودر ها است. به همین دلیل استفاده از دستگاه های چند پیج نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

انواع مختلف اکسترودر ها

extroder-haye-do-mardon
اکسترودر های دو ماردون

انواع مختلفی از دستگاه های اکسترودر چند ماردون یا چند ماردون وجود دارد، از جمله پیچ هایی با جهت چرخش موافق یکدیگر (که در آن پیچ ها در همان جهت می چرخند و یک پیچ در داخل کانال دیگر حرکت می کند)، پیچ هایی با جهت چرخش مخالف یکدیگر (که در آن پیچ ها چرخشی در جهت های مخالف یکدیگر را دارند) و پیچ های ضد انعطاف پذیر غیر متقابل. اکسترودر دو ماردون می تواند شامل دو پیچ (طراحی دوقلو) یا چهار پیچ باشند.

دستگاه اکسترودر چهار پیچ معمولی یک دستگاه دو مرحله ای است که در یک بخش آن یک جفت پیچ دوقلو و در یک قسمت دیگر یک جفت پیچ دو قلو مستقر است. که اصولا عمل تخلیه و تغذیه دستگاه اکسترودر را انجام می دهند. نسبت خروجی پیچ های چندگانه (lb / hr) معمولا بیشتر از نسبت های L / D یا قطر بشکه هستند.

اکستردور دوماردون (دو مارپیچ)

do-marpich
اکسترودر دو ماردون

اکسترودر های دو ماردون اکسترودر هایی هساتند که با دو محور خروجی ارائه می شوند و دارای ماردون های هم گرا و یا وا گرا هستند که معمولا برای رنگ سازی و ساخت مستربچ مورد استفاده قرار می گیرند. در جایی که نیاز به مخلوط کردن و همزدن کامل مواد از اکسترودر دو ماردون استفاده می شود. برتری این دستگاه ها نسبت به دستگاه های تک ماردون را می توان برای کار هایی مانند: همزنی مواد، پخت بهتر مواد و ترکیب بهتر مواد موجود در دستگاه دو ماردون است.

و از طرفی دیگر چون این دستگاه ها وارداتی هستند و در داخل ایران ساخته نمی شوند و واردات قطعات به علت وجود تحریم ها به نسبت دشواراست تعمیر آن ها نیز با مشکل روبه‌رو شده استبه همین دلبل نگهداری از این دستگاه ها هزینه بر است و همیشه باید دستگاه ها را به صورت ماهانه و یا هفتگی مورد سرویس قرار داد تا اجزای آن دچار مشکل نشود و اگر اجزای آن به خصوص قسمت ماردون ها، مارپیچ و یا گیربکس دستگاه دچار ایراد شوند تعمیرات قطعه بسیار مشکل خواهد بود.

به همین خاطر معمولا کسانی که کار pvc انجام می دهند و ترکیب مواد آن ها بین ۴۰ تا ۶۰ تن است می توانند از اکسترودر تک مارپیچ به جای اکسترودر دو مارپیچ استفاده کنند که هم هزینه ی نگهداری آن ها نسبت به دستگاه های دو ماردون کمتر است و هم به علت حجم پایین مواد تولیدی در این دستگاه استفاده از آن ها کمتر می شود و دیر تر از دستگاه های دو ماردون مورد سرویس دهی و تعمیر قرار می گیرند.

اما متاسفانه برای ساخت مستربچ به علت ساختارهایی که دارند و در ادامه توضیح خواهیم داد حتما باید از دستگاه های دو ماردون استفاده شود.

پیچ های اکسترودر متفاوت هستند و جنس همه ی آن ها به نوع پلیمرشان بستگی دارد. براساس نوع کاربرد، پیچ ها را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد اما در اصل این پیچ ها را می توان بیشتر به دو نوع تقسیم کرد:

عمق ثابت و عمق متغیر

اکسترودرهای دوقلوی ضد ضرب، به ویژه مخروط ها برای تولید اکستروژن پروفیل، تولید لوله PVC سفت و سخت، پروفیل های پنجره، سایدینگ و غیره استفاده می شوند. اکسترودرهای ضد ضرب به دلایل زیر مخصوصاً برای این کاربرد ها مناسب و مؤثر هستند.

anvae-mardon-silandr-extroder
انواع ماردون سیلندر اکسترودر

پیچ ها با سرعت کم کار می کنند و گرمای برشی کمی ایجاد می کنند.
مکانیسم پمپاژ مثبت آنها باعث افزایش فشار یکنواخت و به تدریج باعث بالا رفتن آن می شود.
آنها اختلاط بهتری را برای فرمولاسیون PVC را فراهم می کنند.
آنها پر از پیچ هستند.

برای تولید PVC سفت و سخت با حجم بالا، رزین PVC خریداری و استفاده می شود. پودر PVC که تثبیت کننده های لازم را در خود دارا است، مواد پلاستیک ساز، رنگ ها و پرکننده های مواد در میکسرهای دسته ای از پیش ساخته شده است.مواد PVC متعاقباً در طول مدت زمان و درجه حرارت معین شفاف می شود تا ثابت کننده های حرارتی و پلاستیک سازها به ذرات PVC بچسبند. رنگ ها و پرکننده ها به صورت متوالی و دسته ای به مواد اصلی اضافه می شوند تا فرمولاسیون حرارتی پایداری ایجاد کنند که در یک پکیج سفارشی اکسترود می شوند.

از آنجا که PVC یک رزین آمورف است، از نقطه ذوب مشخصی برخوردار نیست و با افزایش دما تا زمانی که ویسکوزیته به اندازه کافی جریان پیدا کند، نرم می شود و توسط اکسترودر پردازش می شود. نرم شدن و جاری شدن آن را پلاستیک می گویند. تا اینجا با فرایند ساخت پلاستیک pvc آشنا شدیم و در ادامه پیچ ها وارد جریان اکسترود پلاستیک می شوند.

پیچ های دوقلو مخروطی، فرمولاسیون را می گیرند و آن را به آرامی گرم می کنند و به طوری که انگار دارند مواد را ماساژ می دهند تا آنقدر گرم شود که در اکسترودر جریان پیدا کنند. در بعضی موارد، روند ذوب به عنوان شار گفته می شود، زیرا PVC از نقطه ذوب مشخصی عبور نمی کند و امکان دارد در هر درجه ای ذوب شوند که باید توسط کاربر مورد بررسی قرار بگیرند. در عوض، آن را به طور مداوم در دماهای بالاتر نرم می کند تا اینکه همه مواد بهم ریخته و با هم مخلوط شوند.

در نتیجه تغذیه پایین دست به طور معمول انجام نمی شود و تغییر پیدا می کند و در دمای بالا انجام می شوند، زیرا تمام مواد قبل از افزودن به اکسترودر از پیش آمیخته می شوند. با اینکه انگار یک مرحله اضافه دارند اما تمام این مراحل توسط خود دستگاه اکسترودر دو ماردون صورت می پذیرند.

هنگامی که فرمولاسیون به طور صحیح در اکسترودر های دو قلو روان شد، برای از بین بردن هرگونه گازهای موجود در محیط دستگاه که به آن ها گاز های فرار می گویند که می تواند باعث ایجاد مشکل در محصولات نهایی شود و کیفیت محصول تولیدی را پایین بیاورند. پیچ های ضد جوش تعبیه شده خود جابجایی (جابجایی مثبت) فرمولاسیون را به وجود می آورند به طوری که آن ها را به جلو منتقل می کنند و پمپاژ بسیار یکنواختی را برای قالب فراهم می کنن و مواد را با فشار بالا وارد آن ها می کنند و ثابت لازم را برای اکستروژن مشخصات فراهم می کند.

PVC بسیار حساس به دما است و در یک واکنش اتوکاتالیستی به راحتی در دماهای بالا تخریب می شود و اسید هیدروکلریک تولید می کند که در اینجا اهمیت کاربر یا اپراتور مشخص می شود که می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. پس از شروع تخریب، آن را نمی توان متوقف کرد، و به تدریج بدتر می شود تا زمانی که اکسترودر باید باز و تمیز شود که این عمل به علت زمان بر بودن باعث توقف تولید دستگاه اکسترودر دو ماردون نیز می شود. در نتیجه، گرمای برشی ایجاد شده در طی پردازش بسیار مهم است.

کاهش سرعت پیچ درکم کردن ارتباط با پیچ های دوقلوی ضد گرما برای کنترل درجه حرارت ذوب PVC سودمند است. PVC به دلیل تولید گرمای برشی و تخریب رزین، به طور معمول در اکسترودرهای پیچ دوقلوی انعقادی با سرعت بالا پردازش نمی شود که باعث بروز خرابی های احتمالی نشوند.

اکسترودرهای دو ماردونه ضد الکتریسیته به دلیل فشار زیاد و یکنواختی که ایجاد می کنند، در عمل اکستروژن پروفیل بسیار خوب کار می کنند. پیچ های دوقلوی محافظ با استفاده از پمپ دنده ای که به اکسترودر اضافه می شوند، در برنامه های پروفیل، ورق و نایلون استفاده می شوند تا فشار کافی و ثابت را برای عمل اکسترود کردن مواد در اکسترودر را ایجاد کنند. مزیت استفاده از اکسترودرهای دو قلو برای این برنامه ها این است که عملیات اکستروژن سفارشی صورت بگیرد. می توانید رزین و مواد افزودنی درجه ۱ را خریداری کرده و ترکیب خود را قبل از ورق زدن انجام دهید.

پیش از این یک ورق برای شروع به کار خود به یک ماده از پیش تنظیم شده احتیاج داشت که باید آن را نیز برای انجام عملیات ترکیب خریداری می کردند. تولید این ترکیب در داخل اکسترودر و صرفاً در یک ورق عمل مقرون به صرفه تری است. و نیاز به تهیه ماده دوم برای انجام عملیات اکسترود کردنpvc حذف می شد. علاوه بر این، این روش دارای مزایای اضافه شده ای نیز هست که از سابقه گرمای کمتری برخوردار است که به علاوه ویژگی امکان اصلاح و ترمیم فرمول برای بهینه سازی کیفیت و عملکرد محصول نهایی است.

اکسترودرهای دوقلو برای پردازش مداوم فوم در هر ورق یا پروفیل استفاده می شوند. بعد از منطقه ذوب، گاز در پلیمر تزریق می شود، آن جا که بسته بودن خروجی های اکسترودر مانع از بازگشت مواد مذاب و گاز در بالادست و خروج از دستگاه می شود. مواد گازسوز به عنوان مایع یا ماده شیمیایی دمنده ای معرفی می شوند تا گاز را برای کف اکسترودر ایجاد کنند. عوامل دمنده شیمیایی گاز در دمای تجزیه خاص تولید می شوند. این کار باعث می شود تا ماده دمنده شیمیایی جامد در پایین دست یا در گلوگاه در دمای مناسب ذوب شوند.

دی اکسید کربن و نیتروژن بعنوان گاز استفاده می شود و تحت فشار مستقیم به اکسترودر تزریق می شود. تزریق گاز مستقیم می تواند محصولاتی با چگالی پایین تر از آنچه که مواد شیمیایی دمنده تولید می شود، تولید کنند. برای رسیدن به چگالی کف مورد نظر، گاز در ماتریس رزین قابل حل است. پنتان مایعی است که در دماهای بسیار کم تبخیر می شود.

به صورت مایع تزریق می شود و پس از تبخیر، محصولی کف دار تشکیل می دهد. برای پراکندگی مناسب ماده دمیده شده در رزین، سه منطقه اختلاط برای بهتر مخلوط شدن مواد لازم است. ابتدا مهر و موم دینامیکی یا مهر و موم مذاب که مانع از بازگشت گاز به داخل گلوگاه خوراک می شود، کافی است تا از ورود گاز به سمت عقب از طریق درگاه تغذیه جلوگیری کند. مهر و موم مذاب معمولاً با عناصر اختلاط پراکنده و یک مانع محدود کننده ایجاد می کند. در منطقه مخلوط کردن دوم، مخلوط توزیع کننده گاز را با رزین مذاب ترکیب می کند تا یکنواخت آن را در کل ذوب توزیع کند. منطقه مخلوط سوم، جایی است برای همگن سازی مذاب نهایی قبل از خروج از اکسترودر است.

اکستروژن پیچ دوقلوی یک فرایند انعطاف پذیر و متنوع تر از اکستروژن تک پیچ است. از آنجا که اکسترودرهای دوقلو هزینه قابل توجهی بیشتر از اکسترودرهای تک پیچ دارند اکستروژن پیچ دوقلو با افزایش توانایی و انعطاف پذیری آن در انجام پروژه ها و اهداف قابل توجیه نیست.

دستگاه های اکسترودر تک ماردون (تک مارپیچ )

دستگاه های اکسترودر تک مارپیچ به صورت های مختلفی قابل عرضه می باشند که می توان برای مثال از اکسترودر های سنتی جزئی از دستکاه های تک ماردون یاد کرد که دارای ویژگی هایی مانند: طول کوتاه دستگاه ها، دینام های ضعیف با تولید کم برای مثال ۸۰ تا ۱۰۰ کیلو ۵۰ تا ۱۲۰ کیلو و غیره است. اما در سال های اخیر با ورود تکنولوژی های جدید دستگاه های تک ماردون به ایران، قادر به ساخت اکسترودر هایی با توان تولید ۱ تن در ساعت که موفقیت بزرگی در صنعت اکسترودر است شده ایم.

Extroder-tak-mardon
اکسترودر تک ماردون

درتولید سیلندر های دستگاه های دو مارپیچ دو مرحله ای (دو گازگیردار) نیز موفق به تولید موادی با کیفیت بسیار بالا و در حد استاندارد شده ایم که حتی مواد یا به طور بهتر محصولات تولید شده توسط این اکسترودر ها، قابلیت صادرات به کشورهای منطقه و سایر نقاط جهان را دارند.

کیفیت خوب یک اکسترودر به چند مؤلفه اساسی قابل تقسیم بندی است مانند: میزان برق مصرفی دستگاه های اکسترودر استاندارد باشند و از حد مجاز بیشتر نشوند، موادی که به عنوان مواد اولیه وارد دستگاه های اکسترودر می شوند خام یا نپخته نباشد و همچنین حتی سوخته نیز نباشند زیرا این عمل باعث کدری مواد تولیدی می شود، باعث تغییر رنگ در مواد نشود و شفافیت مواد را حفظ کند و خروجی مواد از نظر مقدار خروجی قابل قبول باشد که البته این مؤلفه خروجی مربوط به توان موتور، توان گیربکس، طول و قطر مارپیچ، l/d مارپیچ، و مؤلفه های دیگر خواهد بود.

اکسترودرهای تک ماردون به اکسترودرهای تک پیچ و چند منظوره تقسیم می شوند. اکسترودرهای تک پیچ بیشتر به دلیل کم هزینه بودن، طرح های ساده، ناهموار بودن و به طور کلی با یادگیری آسان تر، دارای قابلیت اطمینان و محبوبیت بالایی هستند. اندازه هایمدل های معمولی آن ها از ۱ تا ۶ اینچ (۲۵ تا ۱۵۰ میلی متر) و نسبت L / D آن ها از ۲۰ تا به ۳۰ متفاوت است و بیشترین میزان نسبت آن ها در ۲۴ است.

عملکرد اولیه یک اکسترودر تک پیچ در بخش قبلی اکسترودر ها توضیح داده شده است. اما به طور خلاصع مواد وارد شده از قیف در گلوگاه با حرکت چرخشی پیچ منتقل می شوند. برش مکانیکی ناشی از پیچ و گرمای حرارتی از بشکه، پلیمر جامد را تبدیل به مواد مذاب می کنلد و آن ها را درون قالب های اکسترودر می ریزند و سپس از درون قالب ها خارج می کنند.

anvae-mokhtalef-extroder-ha
انواع مختلف اکسترودر ها

در مقایسه با اکسترودرهای تک ماردون، اکسترودرهای دوماردون در تهیه مواد مختلف از جمله موادی مانند مواد افزودنی، مواد پرکننده و مایعات کارآمدتر هستند. می توان با استفاده از عناصری که باعث مخلوط کردن بیشتر مواد موجود در اکسترودر می شوند، کارآیی اکسترودرهای تک پیچ را بهبود بخشید اما این حال نیز به اندازه اکسترودرهای دوقلو مؤثر از کار در نمی آیند.

امروزه انواع بیشتری از اکسترودرهای دوقلو در دسترس تولید کنندگان قرار دارند که ممکن است در ساخت و ساز این اکسترودر ها تفاوت ایجاد کند، به طوری که اکسترودر های دو ماردون می توانند پیچ های موازی یا مخروطی داشته باشند که آن ها نیز ممکن است در همان جهت یا جهت مخالف (ضد چرخش) یکدیگر بچرخند، و دارای درجه متفاوتی از هم باشند.

اکسترودر دو ماردون

اکسترودرهای دو مارپیچ که به دو مارپیچ و دو قلو معروف هستند مخلوط بسیار خوبی از مواد را تشکیل می دهند و به همین خاطر به طور گسترده ای برای مخلوط کردن پودر های مورد نیاز ساخت مواد از این نوع اکسترودر استفاده می شود. این مواد کاملاً مخلوط شده، همچنین ذوب شده و باعث تشکیل محصول نهایی می شوند. این اکسترودر ها از دو پیچ به موازات یکدیگر تشکیل می شوند که درون بشکه استوانه ای مخصوص اکسترودر می چرخند که باعث همزنی مواد درون بشکه ها می شود.

این اکسترودر ها به دو دسته ی زیر تقسیم یندی می شوند:

اکسترودر دوماردونه با جهت چرخش موافق یکدیگر
در اکسترودر دوماردونه با جهت چرخش موافق یکدیگر، مواد را تا آن جا که بین پیچ ها درهم تنیده شوند منتقل می کند. زیرا در زمانی که دو شیب با سرعت مخالف و مساوی در این مرحله عمل می کنند، ماده توسط پیچ دیگر با کمترین میزان مواد از فاصله بین دو پیچ عبور می کند و به عمل می آید. این سیستم دارای کنترل بیشتری بر زمان توزیع مواد در اکسترودر است و باعث می شود ماده زود تر به عمل بیاید و کیفیت محصول نهایی را بالاتر می برد به طوری که هیچ گونه تغییر رنگ و یا کدری رنگ در محصول به وجود نیاید که در نتیجه محصول تولیدی شما جزء نوع درجه ۱ خود قرار می گیرد.

اکسترودر دوماردونه با جهت چرخش مخالف یکدیگر

anvae-extroder-pelastik
انواع اکسترودر پلاستیک

در اکسترودر دوماردونه با جهت چرخش مخالف یکدیگر همزنی مواد توسط پروانه های پیچ اکسترودر به گونه ای انجام می شود که تمام مواد مجبور به ورود منطقه مرکزی پیچ ها می شوند یعنی دقیقا جایی که دو پیچ در آن قرار دارند و ماده یا محصول نهایی را تشکیل می دهند. مقدار کمی از مواد از شکاف بین دو پیچ عبور می کند واز سطح پیچ ها جدا می شوند. از آنجا که دو پیچ در هم پیچیده شده اند، جای فرار کمی را برای عبور مواد ایجاد می کنند که این عمل باعث می شود تمام مواد از آن عبور نکنند. یک مزیت اساسی که در سیستم دو ماردونه با جهت چرخش مخالف یکدیگر وجود دارد این است که موادی که از کنار پیچ (دو پیچ) عبور می کنند، در معرض درجه برشی بسیار بالا قرار می گیرند.

میزان درهم آمیختگی در اکسترودرهای دوقلو را می توان به سه دسته گسترده تعریف کرد: از هم جدا، مماس یا مخلوط. ارتباط متقابل می تواند به صورت جزئی به هم پیوسته و کاملاً درهم آمیخته تقسیم شود.

در نتیجه

در اکسترودر دوماردونه با جهت چرخش مخالف یکدیگر، مواد موجود در اکسترودر برای تولید محصول نهایی مواد را دچار برش و فشردگی می کنند این عمل به این صورت رخ می دهد که مواد بین غلتک هایی با جهت چرخش متفاوت، فشرده می شوند و سپس آن ها را برای تولید محصول نهایی آماده می کنند، محصول تولیدی در این اکسترودر از کیفیت بالایی برخوردار است. در اکسترودر حاوی دو ماردون با جهت چرخش یکسان، مواد از یک ماردون به دیگری منتقل می شود.

این اکسترودرها برای مواد حساس به حرارت کاملاً مناسب اند: زیرا مواد در اکسترودر به سرعت منتقل می شود بدون اینکه کمترین احتمال ماندگار شدن موضعی (Entrapment) مواد در آن وجود داشته باشد و این عمل باعث می شود که این مواد بیش از اندازه گرم نشوند. حرکت مواد در اطراف ماردون های جفت نشده کمتر (کندتر) است ولی نیروی جلوبرنده (Propulsive) بزرگتر است که باعث می شود مواد به سرعت از لای غلتک ها عبور کند.

مستربچ

مستربچ یک فرمول پلاستیک است که حاوی مواد افزودنی است که برای عملکرد تولید محصول نهایی ضروری است. یک مستربچ همچنین می تواند شامل رنگ کننده ها نیز باشد. به طور کلی، مستربچ از گلوله های پلاستیکی تشکیل شده است که حاوی مقادیر معینی مواد افزودنی مانند مواد هایی برای پردازش عملیات، رنگ ها، آنتی استات ها، تثبیت کننده های سبک، پرکننده ها و غیره است.

masterbech
مستربچ

انواع مختلفی از مستربچ ها از جمله گلوله های پلاستیکی وجود دارد که سفارشی می شوند تا با آن ها سازگار باشند. پلیمر نهایی مورد استفاده در این محصول می تواند به صورت پودرها یا حتی مایعات سازگار با پلیمرهای استفاده نهایی باشد.

مستربچ ها به صورت ساده معمولاً ترکیب یک نوع پودر و یک ماده ترموپلاستیک است. در صنعت پلاستیک در بسیاری از فرایندها نیاز به تولید در شرایط بهداشتی و تمیز است. به عنوان مثال در فرایند تولید ظروف غذایی و دارویی باید محیط تولید مستربچ باید کاملاً بهداشتی باشد.به همین دلیل از مستربچ ها به عنوان گرانول استفاده می شود. اگر از پودر مواد افزودنی به صورت خالص استفاده شود محیط تولید با غبار حاصل از پودر آلوده می‌گردد. به همین دلیل در این مواقع از مستربچ استفاده می‌شود. که به صورت گلوله های رنگی قابل عرضه هستند.

کنسانتره رنگ معمولاً به طور مشابه یک مستربچ تعریف می شود، مگر اینکه فقط از مواد رنگ کننده تشکیل شود و از مواد افزودنی که به یک مستربچ اضافه شود ساخته شود. هر دو کنسانتره رنگی قبل از قالب گیری یا اکستروژن در محصول نهایی به محصلول پلیمری نهایی اضافه شده ودر بر خی از مواقع کم می شوند. این فرآیند مخلوط کردن معمولاً یک فرآیند برشی کم است و می تواند در یک سطل یا یک لوله در دستگاه قالب گیری یا اکسترودر اتفاق بیفتد.

مقدار مواد تشکیل دهنده و رنگهای کاربردی بسیار متفاوت است اما معمولاً بین ۵/۰ تا ۵/۵ درصد متغیر است. این قاعده گاهی اوقات به عنوان نسبت پایین آمدن نسبت ماده طبیعی نسبت به محصول کنسانتره است نشان داده شده است. به عنوان یک قاعده کلی، غلظت هر چه بیشتر باشد، محصول گرانتر می شود. زیرا از کیفیت بالاتری برخوردار است که در نتیجه باعث بالا رفتن کیفیت محصول تولیدی می شود. و بیشتر از این مستربچ ها در تولید مواد پلاستیکی استفاده می کنند.

ویژگی های مستربچ

مستربچ خود به صورت گرانول است و به سادگی قابل مخلوط کردن با مواد پلاستیک گرانولی است؛ و از این رو آلودگی محیط را کاهش می دهد.

مخلوط کردن مستربچ با مواد پلاستیک با نسبت کم به سادگی و با کمک ساده‌ ترین امکانات صورت می گیرد و نیاز به دستگاه های پیشرفته برای این کار وجود ندارد. در ضمن باید بیان کرد که اگر نیاز به اضافه کردن مقادیر بسیار کم یک افزودنی در فرایند تولید مستربچ داشته باشیم، مخلوط افزودن مقادیر بسیار کم به صورت یکنواخت به فرمولاسیون مستربچ وجود ندارد .در نتیجه از مستربچی که در واقع حالت رقیق شده آن افزودنی است، استفاده می‌گردد. این نوع مستربچ مانند گلوله های رنگی نیست.

از دیگر دلایل استفاده از مستربچ زمانی است که نیاز به مواد کمکی برای به دست آوردن مخلوط یکنواخت مواد، در سطح مواد پلیمری است. اضافه کردن ماده افزودنی به تنهایی به ماده پلیمری منجر به توزیع بهم ریخته و ضعیف ماده افزودنی در بستر مواد پلیمری می‌شود. یکی از بهترین راه ‌حل‌ های موجود در این موارد استفاده از مستربچ است. مستربچ علاوه بر ماده افزودنی اصلی، حاوی مواد دیگری ماننده بهبود دهنده فرآیند ها و تسریع‌ کننده مخلوط آن ها است.

بنابراین با استفاده از مستربچ به سادگی مخلوط یکنواختی از پلیمر و افزودنی حاصل می‌شود. این اختلاط مناسب در برخی مواقع میزان مصرف افزودنی را کاهش می‌دهد و در مواقعی که قیمت افزودنی بالاست باعث صرفه‌جویی اقتصادی هم می‌شود. و در نتیجه هزینه تولید مواد را کاهش می دهد.

فرایند تولید مستربچ

مستربچ‌ها طی فرایند پیوسته و یا بچ تولید می‌شوند. تفاوت این دو روش در میزان اتوماسیون و مقیاس تولید آن ها در این دو روش است. فرایند پیوسته با کمترین دخالت دست و در مقیاس بزرگ انجام می‌گیرد، در حالی که فرایند بچ نیاز به نیروی انسانی بیشتر دارد و معمولاً در مقیاس کوچک انجام می‌شود که در کارگاه های کوچک صورت می پذیرد شما با توجه به میزان فعالیت خود می توانید یکی از این دو روش را انتخاب کنید.

در روش پیوسته از یک دستگاه اکسارودر دو ماردونه مجهز به فیدرهای وزنی (گراویمتریک) استفاده می‌شود. مواد پلیمری و انواع افزودنی‌ها با نسبت های مشخص به صورت پیوسته وارد اکسترودر دو ماردونه شده و پس از ذوب شدن و مخلوط شدن از اکسترودر خارج می‌گردد. پس از آن هم فرایندهای سرد کردن مذاب و گرانول سازی و خشک کردن انجام می ‌پذیرند که به صورت کامل تمام مراحل انجام این فرآیند ها در بالا توضیح و شرح داده شده است. درنهایت محصول پس از تولید از اکسترودر خارج شده و پس از آن بسته بندی می‌ گردد.
در روش بچ کلیه مواد وارد یک میکسر شده و با یکدیگر مخلوط می گردند. سپس مواد مخلوط شده وارد اکسترودر دو ماردونه می شوند و پس از ذوب شدن و اختلاط کامل مواد از آن خارج می شوند.

انواع مستربچ‌

سه شکل تثبیت کننده – جامد، مایع و مستربچ – اساسی هستند. بیشتر تثبیت کننده ها در دمای اتاق جامد هستند، که در ترکیب آنها تأثیر دارد. با توجه به اینکه از تثبیت کننده ها در مقادیر کمی استفاده می شود و باید در فرمولاسیون به طور مساوی توزیع شود، این امر غالباً باعث ایجاد مشکلات تکنولوژیکی و افزایش خطرات سلامتی (تشکیل گرد و غبار) می شود. به همین دلیل، برخی از تثبیت کننده ها به صورت مایعات تولید می شوند که دوز گرفتن و ترکیب آنها بسیار ساده تر است.

لازم به ذکر است که برخی از تثبیت کننده های مایع حاوی حلال ها یا پلاستیک سازها هستند که ممکن است روی خواص محصول نهایی تأثیر بگذارد. تولید کنندگان بی شماری نیز وجود دارند که تخته های حاوی بسته های افزودنی را به شکل پراکنده (معمولاً خمیر چسبناک) به فروش می رسانند و دوباره ترکیب آنها آسان تر است. این مستربچ ها معمولاً دارای یک ترکیب ثابت هستند که برای کاربر ناشناخته است و این باعث می شود تنظیمات تولید بهم بخورد یا تغییراتی برای تولیدکننده در تولید محصول نهایی ایجاد شود.

مستربچ ها به شدت بر خواص محصولات نهایی تأثیر می گذارند اما در ارزیابی عملکرد محصول یا دلایل عدم وجود آن به دلیل ترکیب ناشناخته و عدم تحقیق دراین زمینه در زمینه تولید محصول نهایی مشکل ایجاد می کنند.

تکنیک های کپسوله سازی امکان تبدیل جاذب های ماوراء بنفش تریازین، که محصولات آبگریزی هستند، به فرم های بسیار سازگار با آب و پایدار مبتنی بر آب تبدیل شده اند.

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان مستربچ‌ها را به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرد.

  • مستربچ‌های رنگی
  • مستربچ‌های افزودنی
masterbech-haye-rangi
مستربچ های رنگی

مستربچ‌های رنگی همان طور که از نام آن ها پیداست جهت رنگ کردن پلاستیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کاربرد به قدری مرسوم است که در بسیاری مواقع منظور از مستربچ، همان مستربچ رنگی است. این مستربچ‌ها از افزودن رنگدانه‌های آلی یا معدنی به پایه پلیمری تولید می‌گردند.

رنگ پرکلور یا مرکب محصولی است که کنسانتره نیست اما حاوی کل ماده رنگ کننده و سایر مواد افزودنی است که درتولید محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از تولییدکندگان برای قالب ها مواد مرکب را ترجیح می دهند زیرا نیازی به مخلوط کردن مواد قبل از پردازش ندارند یا به دلیل اینکه پراکندگی مواد افزودنی و رنگ ها می توانند یکنواخت تر باشند. این امر به ویژه در مورد رنگ ها صحیح است که در رنگ های بسیار کم و غلظت های کم فرموله می شوند. اگر این رنگ ها به درستی پراکنده نشوند، ممکن است باعث ایجاد رگه های رنگی یا آگلومره ها (توده ها) در محصول نهایی شود.

با این حال مستربچ‌های افزودنی‌ها نیز به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف از استفاده از مستربچ‌های افزودنی، اضافه کردن خواصی به غیر از رنگ به ماده پلیمری می‌باشد. مثال‌هایی از مستربچ‌های افزودنی که در صنایع مختلف کاربرد دارند، عبارتند از مستربچ آنتی اکسیدان، مستربچ یووی استابیلایزر، مستربچ بهبود دهنده فرایند، مستربچ آنتی بلاک، مستربچ جداکننده از قالب، مستربچ ضدخراش، مستربچ ضد شعله، مستربچ آنتی میکروبیال، مستربچ ضد قارچ، مستربچ ضد رطوبت، مستربچ شفاف کننده، مستربچ براق کننده، مستربچ ضدبو، مستربچ بهبوددهنده مقاومت حرارتی، مستربچ فیلر، مستربچ روغن، مستربچ بهبود دهنده مقاوت ضربه‌ای، مستربچ آنتی استاتیک، مستربچ بهبوددهنده هدایت الکتریکی و …

ماشین سازی متین با بیش از دو دهه تجربه با کادری مجرب که سال ها در زمینه های ساخت و تولید دستگاه های اکسترودر، اکسترودر پلاستیک تولید بالا، سانتریفیوژ خشک کن مواد فیلتر هیدرولیک، ماشین آلات بازیافت پلاستیک، آسیاب گرانول رشته ای، فشار دهنده های جانبی، قابلیت رقابت با شرکت های داخلی و خارجی را دارا است و به عنوان یکی از رقبای اصلی این شرکت ها در این صنعت شناخته می شود.

می توانید پس از خرید دستگاه ها از خدمات پس از فروش شرکت ماشین سازی می توانید استفاده نمایید. البته به خاطر کیفیت بالای این دستگاه ها احتمال خرابی آن ها بسیار پایین است.

دریافت مشاوره

یافتن بهترین راه حل برای کسب و کار شما
ماشین سازی متین هنر ساز در تلاش است با ارائه مشاوره و خدمات بهینه در زمینه گسترش صنایع، کمک اندکی به صنعتگران و تولید کنندگان کشور نماید. شما می توانید با برقراری ارتباط با یکی از راه ها، از مشاوره بهره مند شوید تا انتخابی مطمئن تر، آگاهانه تر و بدون پیش آمدن هیچ مشکلی در آینده داشته باشید.

پل ها ارتباطی
تماس با ما
سیستم پشتیبانی مجازی روزانه بررسی و رسیدگی می گردد. برای ارتباط به صورت ایمیل نیز حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخگو شما هستیم.
شماره تماس:
۰۹۱۲۵۳۵۴۴۲۸
ارسال ایمیل:
info@matinmachinery.com
آدرس:
جاده قدیم قم، قاسم آباد، جنب پارک سلامت، پلاک ۵، کاخانه ماشین سازی متین هنر ساز

برنامه های قیمت گذاری
ارائه قیمت تولید و خدمات ماشین آلات
با توجه به سفارشی سازی ماشین آلات بازیافت پلاستیک، همچنین نوسانات داخلی بازار و نرخ ارز، برای استعلام قیمت تولید و یا تعمیرات با ما تماس حاصل فرمایید تا با کارشناسان ما ارتباط برقرار نموده و مطلع گردید.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 8 =

أجهزه البثق ذات اللولب المزدوج (على سبیل المثال ، آلات البثق مع أکثر من لولب واحد) مدمجه إلى حد کبیر فی البولیمر کجهاز تجمیع للجمع المنتظم من الملدنات ، والمواد المالئه ، والأصباغ ، والمثبتات ، وما إلى ذلک. منذ ذلک الحین ، وجد الطارد Du Mardon أیضًا تطبیقات فی معالجه وتصنیع البلاستیک من المواد المعاد تدویرها. تختلف آلات البثق ثنائیه اللولب فی وضع العمل عن آلات البثق أحادیه اللولب ، وهو أمر مهم للمستخدمین والمصنعین.

extroder-do-mardon
اکسترودر دو ماردون

فی الطارد أحادی اللولب أحادی اللولب ، یتسبب الاحتکاک بین الراتنج والمسمار فی تدویر الراتنج مع اللولب ، والاحتکاک بین الراتنج الذی یدور والبرمیل یدفع الماده إلى الأمام ، مما یتسبب فی ارتفاع الحراره. نتیجه لذلک ، یتم تولید الحراره. زیاده سرعه اللولب أو قطر البرغی لتحقیق سرعه خرج أعلى فی الطارد أحادی اللولب یزید من حراره الاحتکاک ودرجه حراره أعلى.

فی المقابل ، فی آلات البثق ثنائیه اللولب أو اللولب المزدوج مع براغی التداخل ، تدفع الحرکه النسبیه لبرغی واحد داخل قناه النقل من ناحیه أخرى الماده للأمام للوصول إلى نهایه الطارد. یبدو الأمر کما لو أن الجهاز یعمل مثل جهاز المضخه ، والذی یتسبب فی إزاحه موجبه وینقل المواد مع القلیل من الاحتکاک. فی الطارد المزدوج ، یتم التحکم فی الحراره بشکل مستقل عن مصدر خارجی ولا تتأثر بسرعه اللولب ، أی یمکن التحکم فی درجه الحراره یدویًا بحیث لا ترتفع درجه الحراره أو تنخفض فوق مستوى معین ، حیث یتسبب ذلک فی ارتفاع درجه حراره الخام أو الطهی الزائد. المواد الزائده.

هذه الحقیقه مهمه بشکل خاص عند معالجه البلاستیک الحساس للحراره ، حیث یجب التحکم فی درجه الحراره من البدایه إلى نهایه العمل. PVC هو أحد هذه المواد البلاستیکیه الحساسه للحراره.

یتم قبول آلات البثق ثنائیه اللولب على نطاق واسع أکثر من الطارد المفرد اللولب. ومع ذلک ، فهی أغلى من الآلات أحادیه اللولب.یمکن اعتبار أحد العوامل المهمه فی اختیار آلات البثق ذات اللولب المزدوج من قبل الشرکات المصنعه التطبیق الرئیسی لهذه الطارد فی إنتاج أنابیب PVC الصلبه وذات القطر الکبیر.

یرجع ذلک إلى حقیقه أن هذه الأنواع من الأنابیب لدیها إمکانیه الاستخدام والتأثیر العالیین فی صناعه الیوم. تشمل تطبیقاته: أنابیب الصرف الصحی البلدیه المضغوطه وغیر المضغوطه ، وأنابیب الری الزراعی المضغوطه وغیر المضغوطه ، وأنابیب الجدار والصرف ، وتکییف الهواء (أنابیب التهویه) ، ونقل میاه الأمطار على الأسطح تم ذکر البناء (المزاریب) ، ونقل المواد الکیمیائیه والأملاح ، ونقل الاتصالات السلکیه واللاسلکیه والکابلات الکهربائیه للهیاکل ، وتصمیم النسخ المتماثله والهیاکل البلاستیکیه الخفیفه ، وطلاء وعزل الأنابیب المعدنیه والحدید الزهر فی تطبیقاتها. یهتم المصنعون جدًا بصنع وإنتاج هذا النوع من الأنابیب. وهو من الأنشطه المربحه لأجهزه البثق. لهذا السبب ، زاد استخدام الأجهزه متعدده الصفحات مقارنه بالماضی.

أنواع مختلفه من الطارد

extroder-haye-do-mardon
اکسترودر های دو ماردون

هناک عده أنواع من الطارد متعدد اللولب أو متعدد اللولب ، بما فی ذلک البراغی ذات الاتجاه الدورانی (حیث تدور البراغی فی نفس الاتجاه ویتحرک برغی واحد داخل القناه الأخرى) ، ومسامیر ذات اتجاه عکس الدوران (حیث تدور البراغی فی اتجاهین متعاکسین) والبراغی غیر الترددیه المضاده للمرونه. یمکن أن یشتمل الطارد ثنائی اللولب على برغیین (تصمیم مزدوج) أو أربعه براغی.

الطارد النموذجی بأربعه لولب هو جهاز من مرحلتین به زوج من البراغی المزدوجه فی جزء واحد وزوج من البراغی المزدوجه فی الجزء الآخر. التی تؤدی بشکل أساسی عملیه إفراغ وتغذیه الطارد. عاده ما تکون نسب خرج اللولب المتعدده (lb / hr) أکبر من نسب L / D أو أقطار البرمیل.

الطارد دوماردون (حلزون مزدوج)

do-marpich
اکسترودر دو ماردون

الطارد ثنائی اللولب عباره عن آلات بثق تأتی مع عمودین إخراج ولدیهما براغی متقاربه أو متباعده تستخدم عاده لطلاء وبناء ماستر. عندما تکون هناک حاجه لخلط المواد وتقلیبها جیدًا ، یتم استخدام آله بثق ثنائیه اللولب. یمکن أن یُعزى تفوق هذه الآلات على ماکینات ماردون الفردیه إلى مهام مثل: خلط المواد ، والطهی الأفضل للمواد وتولیفه أفضل للمواد فی آله الماردون.

من ناحیه أخرى ، نظرًا لأن هذه الأجهزه مستورده ولیست مصنوعه فی إیران ، کما أن استیراد الأجزاء صعب نسبیًا بسبب العقوبات ، کما أنه یصعب إصلاحها ، لذا فإن صیانه هذه الأجهزه مکلفه ویجب أن تکون دائمًا خدمه الأجهزه على أساس شهری أو أسبوعی حتى لا تواجه مکوناتها أی مشاکل ، وإذا کانت مکوناتها ، خاصه الماردون أو الحلزون أو علبه التروس الخاصه بالجهاز ، سیکون من الصعب جدًا إصلاح الأجزاء.

لذلک ، عادهً ما یکون أولئک الذین یقومون بأعمال بولی کلورید الفینیل ویتراوح تکوینهم المادی بین ۴۰ و ۶۰ طنًا یمکنهم استخدام الطارد أحادی اللولب بدلاً من الطارد ثنائی اللولب ، وهو أیضًا أقل تکلفه فی الصیانه من الأجهزه ثنائیه اللولب. أیضًا ، نظرًا للحجم المنخفض لمواد الإنتاج فی هذا الجهاز ، فإن استخدامها أقل ویتم صیانتها وإصلاحها فی وقت متأخر عن الأجهزه ذات الماردون.

لکن لسوء الحظ ، لصنع ماستر ، نظرًا للهیاکل التی لدیهم وسنشرح فی ما یلی ، یجب استخدام جهازی Mardon.

تختلف براغی الطارد وتعتمد ماده کل منها على نوع البولیمر. اعتمادًا على نوع التطبیق ، یمکن تقسیم البراغی إلى أربع فئات رئیسیه ، ولکن من حیث المبدأ ، یمکن تقسیم هذه البراغی إلى نوعین:

عمق ثابت وعمق متغیر

تستخدم آلات البثق المزدوجه المضاده للصدمات ، وخاصه المخاریط ، لإنتاج مقاطع البثق ، وأنابیب PVC الصلبه ، وملامح النوافذ ، والانحیاز ، إلخ. تعتبر أجهزه البثق المضاده للصدمات مناسبه وفعاله بشکل خاص لهذه التطبیقات للأسباب التالیه.

anvae-mardon-silandr-extroder
انواع ماردون سیلندر اکسترودر

تعمل البراغی بسرعات منخفضه وتولد حراره قص قلیله.
آلیه الضخ الإیجابیه الخاصه بهم تزید الضغط بالتساوی وتزیده تدریجیًا.
أنها توفر خلط أفضل لترکیبات PVC.
إنها ملیئه بالمسامیر.

یتم شراء راتینج PVC واستخدامه لإنتاج PVC صلب کبیر الحجم. مسحوق PVC ، الذی یحتوی على المثبتات الضروریه ، مصنوع من مواد بلاستیکیه ، ودهانات ، ومواد مالئه فی خلاطات الخلطات مسبقه الصنع. یتم بعد ذلک تصفیه ماده PVC على مدار فتره زمنیه ودرجه حراره لتحقیق الاستقرار تلتصق الهیاکل الحراریه والبلاستیکیه بجزیئات PVC. تتم إضافه الدهانات والمواد المالئه بالتسلسل وعلى دفعات إلى الماده الرئیسیه لإنشاء ترکیبه حراریه مستقره تنبثق فی عبوه مخصصه.

نظرًا لأن PVC عباره عن راتینج غیر متبلور ، فإنه لا یحتوی على نقطه انصهار محدده ویتم تلیینه ویتم معالجته بواسطه الطارد مع ارتفاع درجه الحراره حتى تصبح اللزوجه کافیه. یسمى تلیینه وتدفقه البلاستیک. حتى الآن ، نحن على درایه بعملیه تصنیع البلاستیک PVC ، ومن ثم تدخل البراغی فی تیار البلاستیک المبثوق.

تأخذ البراغی المزدوجه المخروطیه الترکیبه وتسخنها برفق ، وتدلک الماده کما لو کانت ساخنه بدرجه کافیه لتتدفق إلى الطارد. فی بعض الحالات ، یُشار إلى عملیه الصهر على أنها تدفق لأن PVC لا یمر عبر نقطه انصهار محدده وقد یذوب إلى أی درجه یجب أن یفحصها المستخدم. بدلاً من ذلک ، یقوم بتلیینه باستمرار فی درجات حراره أعلى حتى تختلط جمیع المکونات معًا.

نتیجه لذلک ، لا یتم إجراء التغذیه النهائیه بشکل طبیعی ویتم تغییرها ویتم إجراؤها فی درجات حراره عالیه ، لأن جمیع المواد یتم خلطها مسبقًا قبل إضافتها إلى الطارد. على الرغم من أنه یبدو أن لدیهم خطوه إضافیه ، إلا أن کل هذه الخطوات تتم بواسطه الطارد ثنائی اللولب نفسه.

عندما یتم تدفق المستحضر بشکل صحیح فی الطارد المزدوج ، لإزاله أی غازات فی بیئه الجهاز تسمى الغازات المتطایره والتی یمکن أن تسبب مشاکل فی المنتجات النهائیه وتقلیل جوده المنتج. . تخلق البراغی المدمجه المضاده للحام الإزاحه الذاتیه (الإزاحه الإیجابیه) للصیغه عن طریق تحریکها للأمام ، مما یوفر ضخًا موحدًا للغایه للقالب وحقن المواد بضغط عالٍ. ویوفر الثوابت اللازمه لقذف البروفیل.

PVC حساس جدًا لدرجه الحراره وفی تفاعل التحفیز الذاتی یتحلل بسهوله فی درجات حراره عالیه وینتج حمض الهیدروکلوریک ، مما یشیر إلى أهمیه المستخدم أو المشغل الذی یمکنه منع حدوث ذلک. بمجرد أن یبدأ الهدم ، لا یمکن إیقافه ، ویزداد سوءًا تدریجیًا حتى یتم فتح الطارد وتنظیفه ، مما یؤدی أیضًا إلى إیقاف إنتاج الطارد ثنائی اللولب نظرًا لطبیعته المستهلکه للوقت. نتیجه لذلک ، فإن حراره القص المتولده أثناء المعالجه مهمه للغایه.

تقلیل سرعه اللولب یعد تقویض التلامس مع البراغی المزدوجه المضاده للحراره مفیدًا للتحکم فی درجه حراره انصهار PVC. لا تتم معالجه PVC عادهً فی أجهزه بثق ثنائیه اللولب عالیه السرعه بسبب تولید حراره القص وتدهور الراتنج ، مما لا یسبب ضررًا محتملاً.

تعمل آلات البثق المزدوجه اللولب المضاد للکهرباء بشکل جید للغایه فی البثق الجانبی بسبب الضغط العالی والتوحید الذی تخلقه. تُستخدم المسامیر اللولبیه المزدوجه الواقیه فی تطبیقات التشکیل الجانبی والصفائح والنایلون باستخدام مضخات تروس یتم إضافتها إلى الطارد لإنشاء ضغط کافٍ وثابت للمواد المراد بثقها فی الطارد. تتمثل میزه استخدام الطارد المزدوج لهذه التطبیقات فی تنفیذ عملیات البثق المخصصه. یمکنک شراء الراتنجات والمواد المضافه من الدرجه الأولى والقیام بالخلط قبل الصفیحه.

فی السابق ، کانت الورقه بحاجه إلى ماده محدده مسبقًا للبدء ، والتی یجب شراؤها لعملیات المزج. من الأکثر اقتصادا إنتاج هذا المرکب داخل الطارد وفی ورقه واحده فقط. کما تم التخلص من الحاجه إلى تجهیز ماده ثانیه لإجراء عملیات بثق PVC. بالإضافه إلى ذلک ، تتمتع هذه الطریقه بمیزه إضافیه تتمثل فی وجود سجل حراره أقل ، بالإضافه إلى القدره على تعدیل الصیغه وإصلاحها لتحسین جوده المنتج النهائی وأدائه.

تستخدم آلات البثق المزدوجه لمعالجه الرغوه المستمره على أی ورقه أو ملف جانبی. بعد منطقه الانصهار ، یتم حقن الغاز فی البولیمر ، حیث یؤدی إغلاق منافذ الطارد إلى منع عوده المواد المنصهره والغاز إلى المنبع ومغادره الجهاز. یتم إدخال المواد الغازیه کماده کیمیائیه سائله أو نفخ لتکوین غاز لأرضیه الطارد. یتم إنتاج عوامل نفخ الغاز الکیمیائی عند درجه حراره تحلل معینه. یؤدی هذا إلى ذوبان المنفاخ الکیمیائی الصلب فی اتجاه مجرى النهر أو أسفل الحلق عند درجه الحراره المناسبه.

یتم استخدام ثانی أکسید الکربون والنیتروجین کغازات ویتم حقنها مباشره فی الطارد. یمکن أن ینتج عن الحقن المباشر للغاز منتجات ذات کثافه أقل مما یتم إنتاجه من مواد کیمیائیه. لتحقیق کثافه الرغوه المطلوبه ، یمکن إذابه الغاز فی مصفوفه الراتنج. البنتان هو سائل یتبخر عند درجات حراره منخفضه للغایه.

یتم حقنها على شکل سائل وبعد التبخر تشکل منتج رغوی. من أجل التشتت الصحیح للماده المنفوخه فی الراتنج ، یلزم وجود ثلاث مناطق خلط من أجل خلط أفضل للمواد. أولاً ، یکون الختم الدینامیکی أو مانع التسرب الذائب الذی یمنع الغاز من العوده إلى حلق التغذیه کافیاً لمنع دخول الغاز إلى المؤخره عبر منفذ التغذیه. عاده ما یتم تفریق الأختام الذائبه بعناصر الخلط وإنشاء حاجز مقید. فی منطقه الخلط الثانیه ، یمزج موزع الغاز مع الراتنج المصهور لتوزیعه بالتساوی فی جمیع أنحاء المصهور. منطقه الخلط الثالثه هی المکان الذی یتم فیه تجانس الصهر النهائی قبل مغادره الطارد.

إن عملیه البثق باللولب المزدوج هی عملیه أکثر مرونه وتنوعًا من البثق اللولبی المفرد. نظرًا لأن آلات البثق ذات اللولب المزدوج تکلف أکثر بکثیر من آلات البثق اللولبیه المفرده ، فلا یمکن تبریر آلات البثق المزدوجه اللولب من خلال زیاده قدرتها ومرونتها فی تنفیذ المشاریع والأهداف.

آله بثق برغی واحد (برغی واحد)

تتوفر آلات البثق أحادیه اللولب بأشکال متنوعه ، على سبیل المثال ، تعد الطارد التقلیدی جزءًا من الأجهزه أحادیه اللولب التی تحتوی على میزات مثل: طول الجهاز قصیر ، ودینامو ضعیف مع خرج منخفض ، على سبیل المثال ۸۰ ما یصل إلى ۱۰۰ کجم من ۵۰ إلى ۱۲۰ کجم وهکذا. ولکن فی السنوات الأخیره ، مع وصول التقنیات الجدیده للآلات أحادیه اللولب فی إیران ، تمکنا من تصنیع آلات بثق بقدره إنتاجیه تبلغ ۱ طن فی الساعه ، وهو ما یعد نجاحًا کبیرًا فی صناعه الطارد.

Extroder-tak-mardon
اکسترودر تک ماردون

فی إنتاج أسطوانات الأجهزه ثنائیه اللولب ذات المرحلتین (اثنان من موانع الغاز) ، نجحنا فی إنتاج مواد عالیه الجوده ومعیاریه للغایه بحیث یمکن تصدیر حتى المواد أو المنتجات الأفضل التی تنتجها هذه الطارد إلى دول المنطقه و لدیهم أجزاء أخرى من العالم.

یمکن تقسیم الجوده الجیده لجهاز البثق إلى عده مکونات أساسیه ، مثل: یجب أن تکون کمیه الکهرباء التی تستهلکها أجهزه الطارد قیاسیه ولا تتجاوز الحد المسموح به ، والمواد التی تدخل أجهزه الطارد کمواد خام لیست خام أو غیر مطبوخه ، بل وحتى محترقه. لا یرجع ذلک إلى أن هذا الإجراء یتسبب فی تعکر ماده الإنتاج ، ولا یغیر لون الماده ویحافظ على شفافیه الماده ، کما أن إخراج المواد مقبول من حیث الإخراج ، بالطبع ، یرتبط مکون الإخراج هذا بقوه المحرک وقوه علبه التروس والطول وقطر الملف ، L / d سیکون حلزونیًا ، ومکونات أخرى.

تنقسم آلات البثق أحادیه اللولب إلى آلات بثق أحادیه اللولب ومتعدده الأغراض. تتمیز آلات البثق أحادیه اللولب بأنها موثوقه للغایه وشائعه نظرًا لتکلفتها المنخفضه وتصمیماتها البسیطه وخشونتها وسهوله تعلمها بشکل عام تتراوح أحجام طرازها النموذجیه من ۱ إلى ۶ بوصات (۲۵ إلى ۱۵۰ ملم) وتتراوح نسبه L / D الخاصه بها من ۲۰ إلى ۳۰ ، بحد أقصى ۲۴.

تم وصف العملیه الأساسیه لماکینه البثق أحادیه اللولب فی القسم السابق من الطارد. ولکن باختصار ، یتم نقل الماده التی تدخل من القمع إلى الحلق عن طریق تدویر المسمار. یحول القص المیکانیکی بسبب الحراره والحراره اللولبیه للبرمیل البولیمر الصلب إلى ماده منصهره ، والتی تُصب فی قوالب الطارد ثم تُزال من القوالب.

anvae-mokhtalef-extroder-ha
انواع مختلف اکسترودر ها

بالمقارنه مع آلات البثق أحادیه اللولب ، تعد آلات البثق ذات اللولب المزدوج أکثر کفاءه فی تحضیر المواد المختلفه ، بما فی ذلک المواد مثل المواد المضافه والحشو والسوائل. من الممکن تحسین کفاءه آلات البثق أحادیه اللولب باستخدام عناصر تسبب المزید من خلط المواد فی الطارد ، ولکنها لیست فعاله مثل الطارد المزدوج.

هناک المزید من أنواع الطارد المزدوج المتاحه للمصنعین الیوم والتی قد تحدث فرقًا فی بناء هذه الطارد ، بحیث یمکن أن تحتوی الطاردات المزدوجه اللولب على براغی متوازیه أو مدببه قد تکون أیضًا فی نفس قم بالتدویر فی الاتجاه المعاکس (دوران معاکس) ، ودرجات مختلفه من بعضها البعض.

الطارد ثنائی اللولب

تعد آلات البثق ثنائیه اللولب ، والمعروفه باسم اللولب المزدوج والمسمار المزدوج ، مزیجًا رائعًا من المواد ، وبالتالی فهی تستخدم على نطاق واسع لخلط المساحیق اللازمه لصنع المواد. یتم خلط هذه المواد جیدًا ، ویتم صهرها أیضًا وتشکیل المنتج النهائی. تتکون هذه القاذفات من برغیین متوازیین مع بعضهما البعض یدوران داخل برمیل أسطوانی للطارد ، مما یتسبب فی اختلاط المواد الموجوده داخل البرامیل.

تنقسم هذه الطارد إلى الفئتین التالیتین:

آله البثق ثنائیه اللولب ذات الاتجاه الترددی
فی الطارد ثنائی اللولب مع الاتجاه الترددی ، یتم نقل الماده حتى تتشابک بین البراغی. لأنه عندما یعمل منحدران بسرعات متقابله ومتساویه فی هذه المرحله ، فإن الماده تمر عبر المسمار الآخر بأقل کمیه من المواد عبر المسافه بین المنعطفین. یتمتع هذا النظام بمزید من التحکم فی وقت توزیع المواد فی الطارد ویجعل المواد تعمل بشکل أسرع ویزید من جوده المنتج النهائی بحیث لا یکون هناک تغییر فی اللون أو عتامه اللون فی المنتج نتیجه المنتج منتجک جزء من نوع الدرجه ۱.

الطارد ثنائی اللولب مع اتجاه دوران معاکس

anvae-extroder-pelastik
انواع اکسترودر پلاستیک

فی الطارد ثنائی اللولب ، یتم خلط الماده مع مراوح الطارد فی الاتجاه المعاکس للدوران بحیث یتم إجبار جمیع المواد على دخول المنطقه المرکزیه للبراغی ، أی بالضبط مکان وجود البراغی وتشکیل الماده النهائیه أو المنتج. یعطون. تمر کمیه صغیره من المواد عبر الفجوه بین المسمارین وتفصل سطح المسمار. نظرًا لأن المسمارین متشابکان ، فإنهما یخلقان نقطه هروب صغیره لمرور المواد ، مما یمنع کل المواد من المرور. من المزایا الرئیسیه لنظام ثنائی اللولب مع الاتجاه المعاکس للدوران أن الماده التی تمر عبر المسمار (برغیان) تتعرض لدرجه عالیه جدًا من القص.

یمکن تعریف درجه التداخل فی الطارد المزدوج إلى ثلاث فئات عریضه: منفصله ، أو مماسه ، أو مختلطه. یمکن أن تکون التفاعلات مترابطه جزئیًا ومتشابکه تمامًا.

کنتیجه ل

فی آله البثق ثنائیه اللولب ذات الاتجاهات المعاکسه للدوران ، یتم قطع المواد الموجوده فی الطارد وضغطها لإنتاج المنتج النهائی. تحدث هذه العملیه بطریقه یتم فیها ضغط الماده بین بکرات بدورات مختلفه ثم على استعداد لإنتاج المنتج النهائی ، المنتج المنتج فی هذا الطارد ذو جوده عالیه. فی الطارد الذی یحتوی على اثنین من البراغی بنفس اتجاه الدوران ، یتم نقل الماده من برغی إلى آخر.

هذه الطاردات مناسبه تمامًا للمواد الحساسه للحراره: لأن الماده الموجوده فی الطارد تنتقل بسرعه دون أدنى احتمال لانحباس الماده الموجوده فیها ، وهذا الإجراء یمنع هذه المواد من السخونه الزائده. . تکون حرکه الماده حول المسامیر غیر المزدوجه أقل (أبطأ) ولکن قوه الدفع أکبر ، مما یؤدی إلى مرور الماده بسرعه عبر البکرات.

مسترب

Masterbatch عباره عن ترکیبه بلاستیکیه تحتوی على مواد مضافه ضروریه لأداء المنتج النهائی. یمکن أن یحتوی الماسترباتش أیضًا على أصباغ. بشکل عام ، تتکون الماسترباتش من کریات بلاستیکیه تحتوی على کمیات معینه من المواد المضافه ، مثل المواد المستخدمه فی عملیات المعالجه ، والدهانات ، والمضادات الاستاتیکیه ، ومثبتات الضوء ، ومواد الحشو ، وما إلى ذلک.

masterbech
مستربچ

هناک عده أنواع من الماسترباتش ، بما فی ذلک الرصاص البلاستیکی ، المصممه لتناسبها. یمکن أن یکون البولیمر النهائی المستخدم فی هذا المنتج على شکل مساحیق أو حتى سوائل متوافقه مع بولیمرات الاستخدام النهائی.

Masterbatches هی ببساطه مزیج من مسحوق وماده لدن بالحراره. تتطلب العدید من العملیات فی صناعه البلاستیک الإنتاج فی ظروف صحیه ونظیفه. على سبیل المثال ، فی عملیه إنتاج عبوات الطعام والأدویه ، یجب أن تکون بیئه إنتاج الماسترباتش صحیه تمامًا ، ولهذا السبب ، یتم استخدام الماسترباتش کحبیبات. إذا تم استخدام المسحوق المضاف فی شکل نقی ، فسوف تتلوث بیئه الإنتاج بالغبار من المسحوق. لهذا السبب ، یتم استخدام ماستر فی هذه الحالات. والتی تتوفر على شکل رصاصات ملونه.

عادهً ما یتم تعریف مرکز الطلاء بنفس الطریقه التی یتم بها تحدید Masterbatch ، إلا إذا کان یتکون فقط من الأصباغ والمواد المضافه التی تمت إضافتها إلى Masterbatch. تتم إضافه مرکزات اللون إلى منتج البولیمر النهائی قبل التشکیل أو البثق فی المنتج النهائی ویتم تقلیلها أحیانًا. عاده ما تکون عملیه الخلط هذه عملیه قص منخفضه ویمکن أن تتم فی دلو أو أنبوب فی آله التشکیل أو الطارد.

تختلف کمیه المکونات والألوان المستخدمه بشکل کبیر ، ولکنها تتراوح عادهً بین ۰.۵ و ۵.۵ بالمائه. تظهر هذه القاعده أحیانًا کنسبه من نسبه الماده الطبیعیه إلى المنتج المرکز. کقاعده عامه ، کلما زاد الترکیز ، زاد تکلفه المنتج. لأنه یتمتع بجوده أعلى مما یؤدی بدوره إلى زیاده جوده المنتج. وتستخدم معظم هذه الأصباغ فی إنتاج المواد البلاستیکیه.

میزات Masterbatch

الماسترباتش نفسه عباره عن حبیبات ویمکن خلطه بسهوله مع المواد البلاستیکیه الحبیبیه ؛ وبالتالی یقلل من التلوث البیئی.

یعد خلط الماسترباتش مع المواد البلاستیکیه بکمیه صغیره نسبیًا أمرًا سهلاً وبمساعده أبسط المرافق ، ولا توجد حاجه لآلات متطوره للقیام بذلک. وتجدر الإشاره أیضًا إلى أنه إذا احتجنا إلى إضافه کمیات صغیره جدًا من ماده مضافه فی عملیه إنتاج الماسترباتش ، فلا یوجد مزیج من إضافه کمیات صغیره جدًا بشکل موحد إلى صیغه الماسترباتش. ، یستخدم. هذا النوع من الماسترباتش لیس مثل الرصاص الملون.

سبب آخر لاستخدام ماستر هو عندما تحتاج إلى مواد مساعده للحصول على خلیط موحد من المواد على سطح الماده البولیمریه. تؤدی إضافه الماده المضافه وحدها إلى الماده البولیمریه إلى توزیع ضعیف وضعیف للماده المضافه فی الرکیزه البولیمریه. أحد أفضل الحلول فی هذه الحالات هو استخدام ماستر. بالإضافه إلى الماده المضافه الرئیسیه ، یحتوی Masterbatch على مکونات أخرى مثل محسنات العملیه ومسرعاتها.

لذلک ، باستخدام ماستر ، یمکن بسهوله الحصول على خلیط موحد من البولیمر والمواد المضافه. یقلل هذا الخلط الجید أحیانًا من استهلاک المواد المضافه ، وفی الحالات التی یکون فیها سعر الماده المضافه مرتفعًا ، فإنه یوفر أیضًا المال اقتصادیًا. وبالتالی یقلل من تکلفه إنتاج المواد.

عملیه إنتاج Masterbatch

یتم إنتاج الدُفعات الأساسیه من خلال عملیه مستمره أو على دفعات. یکمن الاختلاف بین هاتین الطریقتین فی مقدار الأتمته وحجم إنتاجهما فی هاتین الطریقتین. تتم العملیه المستمره بأقل قدر ممکن من التدخل الیدوی وعلى نطاق واسع ، بینما تتطلب العملیه الدفعیه المزید من القوى العامله وعاده ما تتم على نطاق صغیر یتم إجراؤه فی ورش صغیره. اعتمادًا على مستوى نشاطک ، یمکنک اختر هاتین الطریقتین.

فی الطریقه المستمره ، یتم استخدام جهاز طرد ثنائی اللولب مزود بمغذیات جاذبیه. المواد البولیمریه والمواد المضافه بنسب معینه تدخل باستمرار إلى الطارد ثنائی اللولب وتترک الطارد بعد الذوبان والخلط. بعد ذلک ، یتم تنفیذ عملیات التبرید بالذوبان ، التحبیب ، والتجفیف ، وجمیع خطوات هذه العملیات موصوفه بالکامل أعلاه. أخیرًا ، یتم إخراج المنتج من الطارد بعد الإنتاج ثم تعبئته.
فی طریقه الدُفعات ، تدخل جمیع المکونات فی الخلاط وتخلط معًا. یتم بعد ذلک إدخال المواد المخلوطه فی آله بثق ثنائیه اللولب وإزالتها بعد صهر المواد وخلطها تمامًا.

أنواع الساده

ثلاثه أشکال من التثبیت – الصلبه والسائله وماسترباتش – ضروریه. تکون معظم المثبتات صلبه فی درجه حراره الغرفه ، مما یؤثر على تکوینها. نظرًا لحقیقه أن المثبتات تستخدم بکمیات صغیره ویجب توزیعها بالتساوی فی المستحضر ، فإن هذا غالبًا ما یتسبب فی مشاکل تقنیه ویزید من المخاطر الصحیه (تکوین الغبار). لهذا السبب ، یتم إنتاج بعض المثبتات فی شکل سوائل أسهل بکثیر فی الجرعات والجمع.

وتجدر الإشاره إلى أن بعض المثبتات السائله تحتوی على مذیبات أو مواد ملدنه قد تؤثر على خواص المنتج النهائی. هناک عدد لا یحصى من الشرکات المصنعه التی تبیع الألواح التی تحتوی على عبوات مضافه فی شکل مشتت (عاده معجون لزج) ویسهل إعاده تجمیعها. عادهً ما تحتوی هذه المجموعات الرئیسیه على ترکیبه ثابته غیر معروفه للمستخدم ، ویمکن أن یؤدی ذلک إلى إرباک إعدادات الإنتاج أو إجراء تغییرات على إنتاج الشرکه المصنعه للمنتج النهائی.

تؤثر الماسترباتش بشکل کبیر على خصائص المنتجات النهائیه ، لکنها تواجه صعوبه فی تقییم أداء المنتج أو أسباب غیابه بسبب الترکیب غیر المعروف وقله البحث فی مجال إنتاج المنتج النهائی.

تقنیات التغلیف القدره على تحویل ماصات التریازین للأشعه فوق البنفسجیه ، وهی منتجات کارهه للماء ، إلى أشکال عالیه المقاومه للماء ومستقره للماء.

فی التصنیف العام ، یمکن تقسیم الماسترباتش إلى فئتین عامتین.

  • ساده ملونه
  • الماجستیر المضافه
masterbech-haye-rangi
مستربچ های رنگی

تستخدم الأصباغ الملونه ، کما یوحی اسمها ، لطلاء البلاستیک. هذا التطبیق شائع جدًا لدرجه أنه فی کثیر من الحالات یکون معنى Masterbatch هو نفسه لون Masterbatch. یتم إنتاج هذه الأصباغ عن طریق إضافه أصباغ عضویه أو غیر عضویه إلى قاعده البولیمر.

البرکلورید أو الطلاء المرکب هو منتج لیس مرکزًا ولکنه یحتوی على جمیع الملونات والمواد المضافه الأخرى المستخدمه فی إنتاج المنتج النهائی. یفضل بعض صانعی القوالب المواد المرکبه لأنها لا تحتاج إلى الخلط قبل المعالجه أو لأن تشتت المواد المضافه والألوان یمکن أن یکون أکثر اتساقًا. هذا ینطبق بشکل خاص على الألوان المصممه بألوان منخفضه للغایه وترکیزات منخفضه. إذا لم یتم تفریق هذه الأصباغ بشکل صحیح ، فقد تتسبب فی ظهور خطوط ملونه أو تکتلات (کتل) فی المنتج النهائی.

ومع ذلک ، یتم أیضًا استخدام الإضافات الأصلیه على نطاق واسع. الغرض من استخدام المواد الأساسیه المضافه هو إضافه خصائص أخرى غیر الصبغه إلى الماده البولیمریه. تشمل الأمثله على المواد المضافه المستخدمه فی صناعات مختلفه ماستر مضاد للأکسده ، ومثبت للأشعه فوق البنفسجیه ، وماسترباتش لتحسین العملیات ، ومضاد للکتل ، وماسترباتش لفصل القالب ، ومضاد للخدش ، ومضاد للهب ، وماسترباتش مضاد للمیکروبات ، وماسترباتش ماستر مقاوم للرطوبه ، ماستر شفاف ، ماستر لامع ، ماستر مضاد للتعرق ، مقاومه للحراره ماستر ، حشو ماستر ، زیت ماستر ، مقاومه الصدمات ، ماستر مضاد للکهرباء الساکنه ، موصلیه کهربائیه ماستر و

شرکه Matin Machinery تتمتع بخبره تزید عن عقدین من الزمن مع موظفین ذوی خبره فی سنوات عدیده فی مجالات تصنیع وإنتاج آلات البثق ، وأجهزه بثق البلاستیک عالیه الإنتاج ، وأجهزه الطرد المرکزی ، ومواد التصفیه الهیدرولیکیه ، وآلات إعاده تدویر البلاستیک ، وحبیبات الشعیرات ، والمکابس بالإضافه إلى ذلک ، لدیها القدره على التنافس مع الشرکات المحلیه والأجنبیه وهی معروفه بأنها واحده من المنافسین الرئیسیین لهذه الشرکات فی هذه الصناعه.

یمکنک استخدام خدمه ما بعد البیع الخاصه بشرکه بناء الماکینات بعد شراء الأجهزه. بالطبع ، نظرًا للجوده العالیه لهذه الأجهزه ، فإن احتمال فشلها منخفض جدًا.

احصل على نصیحه

العثور على أفضل حل لعملک
یحاول Matin Honar Saz Machine Building مساعده الحرفیین والمنتجین فی البلد من خلال تقدیم المشوره والخدمات المثلى فی مجال تطویر الصناعه. یمکنک الحصول على المشوره من خلال الاتصال بإحدى الطرق لاتخاذ خیار أکثر أمانًا واستناره دون أی مشاکل فی المستقبل.

جسور
اتصل بنا
یتم مراجعه نظام الدعم الافتراضی یومیًا. للتواصل عبر البرید الإلکترونی ، نحن مسؤولون عنک لمده تصل إلى ۱۲ ساعه.
الهاتف:
۹۱۲۵۳۵۴۴۲۸ ۹۸ +
البرید الإلکترونی:
Info@Matinmachinery.com
العنوان:
ایران، طهران، طریق قم القدیم ، قاسم آباد ، بالقرب من حدیقه الصحه ، رقم ۵ ، مصنع صناعه السیارات Art Matin


توفر برامج التسعیر أسعار الإنتاج وخدمات الماکینه
نظرًا لتخصیص آلات إعاده تدویر البلاستیک ، فضلاً عن تقلبات السوق الداخلیه وأسعار الصرف ، لسعر الإنتاج أو الإصلاحات ، یرجى الاتصال بنا للتواصل مع خبرائنا والحصول على معلومات. أخذ.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − شش =