اکسترودر چیست؟

extroder-chist
اکسترودر چیست؟

اکسترودر تک ماردون شامل یک دینام اصلی، گیربکس و مارپیچ و سیستم گرمایشی است که بر یک شاستی سوار می‌ شوند که این اجزاء به صورت یک مجموعه در کنار یکدیگر قرار می گیرند که به آن اکسترودر می ‌گویند.

اکسترودر ماشینی است که مخلوطی از لاستیک و پلاستیک را بر اثر گرما ذوب و پس از نیرو وارد کردن به آن با فشار بالا در انتهای دستگاه از یک قالب عبور داده و محصول مورد نظر ما را تولید می کند. اکسترودر ها کاربرد های زیادی دارند اما اصلی ترین نوع کارکرد آن ها در صنعت بازیافت به خصوص بازیافت لاستیک و پلاستیک است. در ضمن برای انتخاب نوع اکسترودر ها نوع کاربرد و کارکرد مورد استفاده باید مد نظر قرار بگیرد تا بنا بر نیاز و نوع کارکرد در طراحی اکسترودر مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

dastgah-extroder-tak-mardon
دستگاه اکسترودر تک ماردون

بنابراین در عملیات طراحی، آگاهی طراح از روش های متنوع شکل دهی، دارای اهمیت بسیاری است به طوری که اشکال ناجور و نامناسب قطعه و یا مسائل جزئی کار طراحی، ممکن است محدودیت هایی در انتخاب روش قالب گیری برای طراح ایجاد کند و بعد ها تولید کننده نیز برای استفاده از دستگاه اکسترودر دچار مشکل شود.
بخش اصلی تعیین کننده نوع اکسترودر، مارپیچ اکسترودر است که این مارپیچ می تواند به صورت یک پیچ کاملاً ساده باشد که در تعیین نوع اکسترودر تاثیر گذار است. اکسترودر ها طیف وسیعی از روش های شکل دهی برای پلاستیک ها و پلیمر ها را در بر می گیرند. به طوری که در بسیاری از حالت ها انتخاب روش به چگونگی شکل نهایی قطعه و گرما نرم یا گرما سخت بودن آن نیز به ماردون اکسترودر بستگی دارد.

در نتیجه اکسترودر شامل یک مارپیچ یک سره هست بدون شکل خواست و فقط تغییرعمق گام ماردون شکل ماردون را تشکیل می ‌دهد.

مارپیچ اکسترودر

marpich-extroder
مارپیچ اکسترودر

در یک اکسترودری که با تغذیه سرد کار می کند یعنی مواد لاستیکی اولیه اکسترودر درجه حرارت محیط تغذیه می‌شود. خوراک اکسترودر ممکن است به صورت نوار یا دانه باشد که مارپیچ باید به مقدار لازم انرژی مکانیکی را انتقال دهد تا مواد نرم شده با فشارعقب برنده دای به عقب باز نگردند.

در طراحی به کار رفته مارپیچ‌ های اکسترودر با تغذیه سرد، بررسی های خاصی نیاز است. برای آنکه عمل خرد شدن به مقدار صورت کامل انجام پذیرد باید ارتفاع پره مارپیچ کم و طول مارپیچ زیاد باشد.

سرعت ایده آل در اکسترودرهای مارپیچی:

حد سرعت به این معنا است که اکسترودر بتواند لاستیک را از تغذیه دریافت و از جمع شدن آن در قیف تغذیه جلوگیری کند به طوری که از تمام مواد موجود برای تغذیه استفاده شود.

هد اکسترودر

hede-extroder
هد اکسترودر

هدف از بکار گیری هد در اکسترودر ها متعادل سازی و یکنواخت کردن فشار وهدایت آمیزه لاستیکی به سمت قالب است.

شکل هد باید به طور خاصی طراحی شود تا بتواند نیازهای دستگاه اکسترودر را تأمین کند:
تأمین حداکثری محصول خروجی بدون هیچ مشکل وبی نظمی در روند ساخت.
جبران تغییر شکل یا جلوگیری از آن که ناشی از خواص بازگشت پلاستیک آمیزه است.
حذف برخی از نواحی ساکن و ایستا که احتمالا در مسیر آمیزه ایجاد شده است.

قالب اکسترودر

قالب جسمی است که بر روی هد سوار می شود می شود و یکی از عوامل اصلی شکل گیری آمیزه لاستیکی مد نظر ما هنگام خروج از دستگاه است. به طور کلی طزاحی قالب نیاز به تجربه فراوانی دارد. زیرا در صورت بروز مشکل در این قسمت محصول نهایی شکل خود را از دست داده و یا از کیفیت بالایی بر خوردار نمی باشد. پس می توان گفت اگر در طراحی این مرحله دچار لغزش شویم محصول نهایی محصولی با کیفیت نخواهد بود.

نحوه کارکرد اکسترودر:

ravand-kar-extroder-tak-mardon
روند کار اکسترودر تک مارپیچ

طول نواحی سه گانه ماردون بستگی به ماده ای دارد که تحت اکستروژن ها قرار می گیرد. برای مثال نایلون خیلی سریع و راحت ذوب می شود و هیچ مقاومتی در برابر حرارت از خود نشان نمی دهد، به طوری که تراکم و فشردگی مذاب برای ذوب کردن نایلون در طول یک گام از ماردون نیز قابل تامین است.

اما موادی مانند PVC به حرارت بسیار حساس است و لذا طول ناحیه فشردگی برای آن برابر با طول ماردون است. از آنجا که پلاستیک ها دارای گرانروی های متفاوت هستند، رفتار آنها در خلال اکستروژن نیز متفاوت می باشد.

در یک اکسترودر میزان آهنگ وزنی خروجی واقعی دارای اختلاف ۲۵ % است که بستگی به عوامل محیطس مثل دما و سرعت ماردون و غیره دارد. در اکسترودرهای تجاری، نواحی اضافی برای بهبود کیفیت محصول به ماردون افزوده می شود. که باعث می شود تولید کننده از یکنواختی مواد مذاب یا سرعت ذوب و کافی بودن مواد مذاب در منطقه اندازه گیری و غیره اطمینان حاصل کند و باعث تولید محصولی با کیفیت تر و مد نظر تولید کننده شود.

در برخی از اکسترودرها ناحیه هواگیری(منفذ خروج هوا) وجود دارد. وجود این ناحیه برای اکسترودر ها ضروری است به این دلیل که برخی پلاستیک ها به خاطر مواد اولیه ای که دارند جاذب رطوبت هستند. یعنی از محیط اطراف و از طریق هوا رطوبت موجود در محیط را جذب می کنند اگر به این صورت در اکسترودری که فاقد ناحیه هواگیری قرار بگیرند، محصول نهایی کیفیت خود را از دست داده و محصولی بی کیفیت تولید می شود زیرا به خاطر خاصیتی که مواد مذاب دارند بخار آب را در خود محبوس می کنند.

برای رفع این مشکل راه حل اصلی این است که مواد تغذیه شونده اکسترودر را قبل از ورود به دستگاه خشک کرده و سپس والرد دستگاه کنیم. اما این روش گران قیمت است و امکان آلودگی مواد شسته شده را نیز به وجود می آورد. روش دوم برای استفاده در اکسترودر ها استفاده از محفظه های منفذ دار است.

mahsolat-dastgah-extroder
محصولات دستگاه اکسترودر

محصولات دستگاه های اکسترودر عبارتند از:

 • انواع شلنگ ‌های صنعتی و خانگی
 • آج تایر
 • سایدوال تایر(به قسمت کناری تایر گفته می شود.)
 • درزگیرها
 • انواع پروفیل و نوار
 • انواع سیم و کابل

و اگر به طور کلی بیان کنیم هر محصولی که از مواد بازیافتی قابل تولید باشند از محصولات تولیدی دستگاه های اکسترودر است.

اجزای اکسترودر چیست؟

در اکسترودر، به طور کلی، ساده ترین و همه کاره ترین اکسترودر تک پیچ است. این عمدتا شامل شش بخش است: انتقال، دستگاه تغذیه، بشکه، پیچ، سر ماشین و مرگ.

قسمت انتقال

dinamdastgah-extroder
دینام دستگاه اکسترودر

بخش انتقال اکسترودر از یک موتور الکتریکی، یک گیربکس و یاطاقان ساخته می شود. در طول فرآیند اکستروژن، سرعت پیچ در طول اکسترودر ها حتما باید به صورت ثابت باشد تا با تغییر میزان بار پیچ تغییر پیدا نکند. این عمل باعث تولید محصولی با کیفیت می شود. در نتیجه، این قسمت از موتور سوئیچ AC، موتور DC و دیگر دستگاه ها بدون این که سرعت تغییر کند سرعت کند است که می توان سرعت را در دستگاه به این صورت بیان کرد: ۱۰ ~ ۱۰۰ رمپ / دقیقه است.

عملکرد سیستم درایو به این صورت است که گشتاور و سرعت مورد نیاز پیچ در اکسترودر در طی فرایند اکستروژن فراهم می شود، بر این اساس که ساختار درایو یکسان باشد، هزینه تولید این گیرنده ها نیز تقریبا با ابعاد و وزن خارجی آن یکسان است. و از آنجا که شکل و وزن گیرنده بزرگ است، مواد بیشتری در طول این عملیات تولید می شوند و یاطاقان مورد استفاده در دستگاه نیز نسبتا بزرگ است و این مسئله باعث می شود که هزینه تولید افزایش پیدا کند. در این اکسترودر قطر پیچ، اکسترودر با سرعت بالا تر و با کارایی بالا مصرف انرژی را نسبت به اکسترودر معمولی بالا می برد و قدرت موتور را در طی فرایند تولید دو برابر می کند.

قسمت تغذیه اکسترودر ها

اکثر مواد اولیه از گلوله یا همان گرانول ساخته می شوند، اما می توان از نوارها و یا پودر نیز برای تغذیه اکسترودر ها نیز استفاده کرد.برای این کار معمولا از یک قیف مخروطی استفاده می کنند. یک دستگاه برش در قسمت پاینی قیف قرار دارد که موجب تنظیم و برش جریان مواد می شود و در ضمن یک سوراخ و یک دستگاه اندازه گیری در کنار قیف های دستگاه نصب می شود.

برخی از حوض های مواد ممکن است از یک دستگاه کاهش دهنده فشار یا دستگاه گرمایشی برای اینکه مانع از جذب رطوبت هوا توسط مواد اولیه شوند را دارا باشند و البته برخی از کارتریج ها دارای مخلوط کننده ای مختص به خود هستند که می توانند تغذیه خود را به صورت خودکار بارگیری کنند که این عمل باعث کاهش زمان بارگیری مواد می شود.

قیف

qif-dastgah-extroder
قیف دستگاه اکسترودر

قیف ها عموما در شکل متقارن ساخته می شوند به این صورت که پنجره ای در یک طرف قیف باز وجود دارد که از قبل طراحی شده تا سطح مواد و نوع شرایط تغذیه اکسترودرقابل مشاهده باشد و در انتهای قیف دربی وجود دارد که برای متوقف کردن و تنظیم مقدار تغذیه باز و بسته می شود این عمل می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک صورت پذیرد. برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، رطوبت و ناخالصی ها از قسمت بالای قیف که موجب پایین آمدن کیفیت محصول شده، می توانیم آن را ببندیم و از مشکلات ناخواسته جلوگیری کنیم.

برای انتخاب موادی که برای ساخت قیف استفاده می شود بهتر است که از موادی با وزن سبک و مقاوم در برابر خوردگی و ساییدگی آسان استفاده شود، به طور کلی استفاده از آلومینیوم و فولاد مخصوصا استفاده از فولاد ضد زنگ که در برابر رطوبت محیط مقاوم تر است توصیه می شود. حجم قیف بستگی به اندازه اکسترودر و روش بارگیری دستگاه دارد.

بارگیری

دو نوع روش تغذیه یا بارگیری در دستگاه های اکسترودر وجود دارد: تغذیه دستی و تغذیه اتوماتیک.
تغذیه اتوماتیک عمدتا شامل انفجار تغذیه، تغذیه خلاء، انتقال کمربند حمل و نقل و غیره است. به طور کلی، اکسترودرهای کوچک دستی بارگذاری می شوند و اکسترودرهای بزرگ به طور خودکار بارگیری می شوند.این تفاوت به خاطر زمان بارگیری و مدت فرایند بارگیری در انواع اکسترودر ها است.

طبقه بندی روش های تغذیه:

تغذیه گرانشی:
تغذیه گرانشی به این صورت است که ماده با وزن خود، در هر نوع از انواع تغذیه وارد دستگاه می شود.
از مزایای آن می توان به امکانات و ساختار ساده و کم هزینه. اما می توان به این نکته نیز اشاره کرد که در صورت تغذیه ناهموار، بر کیفیت قطعات تولیدی تاثیر گذار خواهد بود. نکته ای که وجود دارد این است که اینت روش برای اکسترودرهای کوچک مناسب است.

تغذیه مجبور:
در تغذیه مجبور یک دستگاه در قیف نصب می شود که فشار خارجی را به ماده موجود اعمال می کند و مواد را به بشکه اکسترودر می رساند.

از ویژگی های این روش می توان به غلبه بر پدیده پل اشاره کرد. به طوری که مورد تغذیه نیز قرار بگیرد. در این روش پیچ اکسترودر از طریق زنجیره درایو هدایت می شود تا سرعت آن را با سرعت پیچ تنظیم کند.لازم به ذکر است که دستگاه حفاظت اضافه بار در مواقع حساس مانند هنگامی که پورت تغذیه مسدود می شود فعال می گردد، و این عمل در نتیجه باعث می شود که از آسیب دستگاه تغذیه اکسترودر جلوگیری به عمل بیاید.

اکسترودر ها از نظر تغذیه به دو دسته تقسیم می شوند:

 • اکسترودر تغذیه گرم
 • اکسترودر تغذیه سرد

اکسترودر تغذیه گرم:
مواد مورد نیاز از قبل باید طی یک عملیات داگانه گرم شده و سپس وارد دستگاه اکسترودر شود.

اکسترودر تغذیه سرد:
در اکسترودر سرد با استفاده از یک نوار لاستیکی در دمای محیط کار می کنند و نیازی به عملیات گرم سازی ندارند در نتیجه سرعت عمل و روند کار بالاتر می رود در اکسترودر های سرد از یک قیف برای وارد شدن مواد به دستگاه اکسترودر استفاده می شود اما باید دو چیز مورد توجه قرار بگیرد اندازه قیف یکنواختی تغذیه هرچه این دو فاکتور بیشتر و دقیق تر مورد استفاده قرار بگیرد محصولی یکنواخت تر تولید می شود.

حال برای ساخت گرانول سازی و مواد سازی شکل ماردون اکسترودر شکل های مختلفی است که می‌توانند تک نخ، دو نخ، تک گازگیر، دو گازگیر و یا حتی ساده باشند.

قسمت بشکه اکسترودر ها

به طور کلی، این بشکه از جنس فلزی از فولاد آلیاژی و دیگر مواد آلیاژی ساخته می شوند. ویژگی های اصلی بشکه ها به طور کلی به صورت های زیراست:

از درجه حرارت بالا و برای مقاومت در برابر فشارهای قوی ساخته می شوند، در برابر خوردگی و سایش از خود مقاومت نشان می دهد. طول بشکه ها ۱۵ تا ۳۰ برابر قطر آن است و طول بشکه به صورتی است که ماده به اندازه کافی گرم شده و به صورت یک نواخت در آن قرار بگیرد.

در طراحی بشکه ها باید به این نکته دقت داشت که باید دارای ضخامت و سفتی کافی باشد. البته برخی از بشکه ها با شیار های مختلف به منظور افزایش اصطکاک با موادی مانند پلاستک حکاکی می شوند.

سه نوع روش پردازش مواد درباره بشکه ها وجود دارد:

بشکه یکپارچه

در این روش مواد به صورت کلی پردازش می شوند.

مزایا: اطمینان از دقت تولید بالا است و مونتاژ به آسانی صورت می گیرد کار، سیلندر به طور یکنواخت گرم بوده و کاربد بیشتری نسبت به روش های دیگر دارد.

معایب: از معایب این روش با توجه به اینکه طول بشکه بزرگ است نیاز به عملیات پردازش بالایی نیاز است، برای انجام این روش به تجهیزات نیاز است که از هزینه بالایی را دربرمی گیرد.

مواد ترکیبی

در این روش بشکه در چندین مرحله مورد پردازش قرار می گیرد و سپس بخش ها توسط سایر اشکال به یکدیگر متصل می شوند.

مزایا: پردازش ساده، نسبت ابعاد بشکه اکسترودر به راحتی قابل تغییر است، و از این روش عمدتا برای تغییر نسبت ابعاد پیچ ها استفاده می شود.

معایب: نیاز به دقت پردازش بالا با توجه به اینکه تعداد بخش های بسیاری هنگام پردازش وجود دارد،اطمینان هماهنگی در هر بخش کار سختی است، اتصال فلنج برای قطع سیستم گرمایش بشکه باعث از دست دادن بیشتر حرارت بشکه می شود، در این روش نگهداری و تعمیر یسیتم گرمایش و سیستم های خنک کننده دشوار است و باید تحت مراقبت قرار بگیرند تا مورد خرابی واقعه نشوند.

بشکه دو فلزی

در این روش یک لایه از مواد فولادی آلیاژی را درون پایه فولاد کربن معمولی یا فولاد ریخته گری می کنند . که این نه تنها مطابق با نیازهای مواد بشکه است، بلکه همچنین باعث صرفه جویی در مواد فلزی گرانبها نیز می شود.

پیچ های اکسترودر

pich-extroder
پیچ اکسترودر

پیچ را می توان به عنوان قلب یک اکسترودر به حساب آورد زیرا یک جزء کلیدی در راه اندازی، ساخت و طراحی اکسترودر است. عملکرد یک پیچ در یک اکسترودر است که مشخص می کند بهره وری دستگاه، کیفیت، پراکندگی پرکننده، دمای ذوب مواد، مصرف انرژی و غیره در یک اکسترودر به چه صورتی باشد . پیچ را به این علت یک قسمت اصلی در اکسترودر به حساب می آورند که می تواند به طور مستقیم بر محدوده کاربرد وکارکرد و بازده تولید اکسترودر تاثیر بگذارد.

از طریق چرخش یک پیچ است که فشار شدید روی پلاستیک ایجاد می شود. به صورتی که می تواند پلاستیک با به حرکت در بیاورد، به این صورت که پلاستیک را تحت فشارخود قرار می دهد و بخشی از گرمای مورد نیاز خود را از اصطکاک موجود در سیلندر به دست می آورد. پلاستیک در طول حرکت سیلندر ها مخلوط شده و وضعیت جریان چسبناک می شود. و مواد دراکسترودر ها به دلیل وجود جریان می توانند از طریق میله موجود شکل مورد نظر را به خود بگیرند. مانند بشکه، پیچ ها نیز از آلیاژ مقاوم در برابر حرارت، و مقاوم در برابر خوردگی و ساییدگی ساخته می شوند.

با توجه به انواع پلاستیک های ساخته شده به خاطر مواد اولیه موجود در آن ها با عث می شود که خواص آنها نیز متفاوت باشند. بنابراین در عملیات اصلی دستگاه به منظور انطباق و یک نواختی با نیازهای مختلف هنگام پردازش پلاستیک، نوع پیچ مورد نیاز ما و ساختار موجود در آن نیز متفاوت است. برای به حداکثر رساندن کارایی و بالا بردن کیفیت پلاستیک یا مواد بازیافتی باید چند نکته مد نظر ما باشد. که پارامترهای اساسی نشان دهنده ویژگی های پیچ عبارتند از: قطر، نسبت ابعاد، نسبت فشرده سازی، زمین، عمق شیار، زاویه مارپیچ، پیچ و مهره، و غیره.

اکسترودر تک مارپیچ

اکسترودر های تک ماردون به صورت اکسترودرهای گازگیر دار، اکسترودرهای سنتی، اکسترودرهای دو گازگیر دار شناخته می شوند.

در آغاز باید توضیح داد که قدرت همزنی مواد، طول مواد، l/d مواد تعیین کننده نوع اکسترودر خواهد بود ما تا آن جایی که بتوانیم در این باره توضیح خواهیم.

اکسترودر تک مارپیچ از پنج قسمت اصلی تشکیل می شود. که در کنار یکدیگر و با هماهنگی یک اکسترودر را تشکیل می دهند و در صورت نبود یا خرابی یکی از قطعات زیر کل دستگاه دچار مشکل شده و کارایی خود را از دست خواهد داد، که عبارت اند از: سیستم محرکه، سیستم خوراک، سیلندر، هد و سیستم کنترل.

l/d مواد:

یکی از ویژگی‌های مهم اکسترودرها نسبت L/D مواد در آن‌ها است که می توان گفت خروجی اکسترودر با l/d مواد رابطه مستقیم دارد. برای بیان بهتر این مسئله توجه شما را به مثال زیر جلب می کنم:

دو اکسترودر مشابه و ساخته شده در یک شرکت ماشین سازی با یک قطر یکسان اما داری L/D متفاوت یک خروجی متفاوت نیزخواهند داشت به این صورت که هر چه اکسترودر ها بلند تر یعنی داری l/d بزرگتر باشند. دارای ظرفیت ذوب و قدرت مخلوط کردن بیشتری هستند در نتیجه باعث می شوند که اکسترودر ها با سرعت بیشتری کار و حرکت کنند. در نتیجه ظرفیت تولید دستگاه نیز بالا تر می رود.

اکسترودر با L/D کوچکتر دارای مزایای زیر است:

 • فضای کمتری نیاز دارتد.
 • به خاطر قیمت پایین تر به سرمایه‌ اولیه کمتری برای تولید محصول نیاز دارند.
 • هزینه کمتری برای جایگزینی و یا تعویض بارل و اسکرو دارند.
 • در موادی که حساس به دما و حرارت هستند، مواد زمان کمتری را در بارل متوقف می شوند.
 • گشتاور و یا نیروی کمتری نیاز دارند.
 • برق کمتری را مصرف کرده و به موتور کوچکتری نیاز دارند.
 • در نتیجه هر چه l/d اکسترودر کوچک تر باشد برای تولید کننده مقرون به صرفه تر است.
 • اکسترودر با L/D برزگ دارای مزایای زیر است:
 • طراحی اسکرو گشتاور بیشتری را دارا هستند
 • از قابلیت مخلوط کردن و همزنی بیشتری برخوردار هستند.
 • از ظرفیت مذاب بیشتر با گرمای برشی کمتر برخوردارند.
 • باعث افزایش گرمای هدایت شده از بارل می شوند.
 • مقدار سرعت خروجی اکسترودر مستقیما با قطر اسکرو داری تناسب است، به طوری که هر چه قطر بزرگتر اکسترودر بزرگتر باشد دارای خروجی بیشتری است.

نکته ی حائز اهمیت در مورد اکسترودر های تک ماردون بدین صورت است که اکسترودرهای تک ماردون نسبت به اکسترود دو ماردون سرعت خروجی کمتری دارند و در نتیجه قدرت همگن سازی آن ها کمتر است به همین دلیل در خطوط تولیدی که از اکسترودور های تک ماردون استفاده می شود از دو اکسترودر پشت سر هم استفاده می کنند که اکسترودر اول ولی یک اکسترودر فرایند ترکیب و همگن‌سازی و دومی فرایند اکسترود را انجام می دهد اما در خطوط تولیدی که از اکسترودر دو ماردون استفاده می شود هر دو عملیات توسط همان ماردون صورت می پذیرد.

اکسترودر دو ماردونه (مارپیچ)

Extroder-tak-mardon-va-do-mardon
اکسترودر تک ماردون و دو ماردون

مشخصه های عمومی اکسترودر دوماردون: در سال های اخیر استفاده از اکسترودرهای دوماردونه که در داخل محفظه های داغ اکسترودر حرکت چرخشی دارد، افزایش یافته است و باعث شده است که از دستگاه اکسترودر تک ماردون کمتر استفاده شود. این دستگاه ها در مقایسه با اکسترودرهای تک ماردونه تفاوت هایی دارند که عبارتند از: آهنگ خروجی متفاوت نسبت به دستگاه تک ماردون، بازده اختلاط، حرارت تولید شده و نظایر آن.

خروجی اکسترودر دوماردونه معمولاً به خاطر استفاده از دوماردون سه برابر اکسترودر تک ماردونه ای با همان قطر و سرعت است. اصطلاح ماردون دوقلو اصطلاحی بین المللی است که به اکسترودرهای دو ماردونه اطلاق می شود اما تاکیدی بر اینکه دو ماردون لزوماً یکسان باشند وجود ندارد.

در واقع انواع گوناگونی از دستگاه اکسترودر دو ماردون موجود است . برخی از از آن ها دارای ماردون هایی هستند که با گردش در جهت مخالف یا موافق یکدیگراند نشان داده و شناخته می شوند البته این نکته نیز حائز اهمیت است که ماردون ها در این دستگاه می توانند به صورت جفت شده یا جفت نشده باشند که هر کدام داری ویژگی های خاص خود است.

در حالت جفت نشده، بین پلکان های ماردون یک فضای خالی وجود دارد که امکان حضور مواد را در بین پلکان های ماردون در حال چرخش به وجود می آورد. در اکسترودر دو ماردونه ای که جهت چرخش ماردون های آن مخالف یکدیگر است، مواد دچار برش و فشردگی می شوند که باعث تسریع در کار ماردون ها است، یعنی مواد موجود در بین غلتک ها دچار فشردگی می شود.

اما در اکسترودرهای که دارای دو ماردون با جهت چرخش یکسان اند جریان متفاوت است، یعنی مواد از یک ماردون به ماردون دیگر منتقل شده و مواد را بین پلکان های خود نگه نمی دارند. این اکسترودر ها برای موادی که حساس به حرارت اند کاملاً مناسب است؛ زیرا مواد موجود بین ماردون های اکسترودر به سرعت منتقل می شود بدون اینکه کمترین احتمال برای ماندگاری مواد در ماردون ها به وجود بیاید. حرکت مواد در اطراف ماردون های جفت نشده کمتر(کندتر) است ولی نیروی جلوبرنده بزرگتر است و این یکی از اصلی ترین ویژگی موجود در اکسترودر های دو ماردون جفت نشده است.

گرانول چیست؟

geranol-chist
گرانول چیست؟

گرانول به موادی گفته می شود که در اثر ذوب پرک آسیابی و یا کندر و یا زنده بار در دستگاه‌های گرانول ساز به وجود آمده است در کل به شکل این ماده یا مواد گرانول گفته می شود اما در کل نوع این مواد متفاوت است با اینکه به طور کلی به آن ها گرانول گفته شده است گرانول را می توان به دو دسته که به صورت رشته های و عدسی است تقسیم بندی کرد.

دستگاه های فرایندی در صنعت پلاستیک برای تولیدات نایلون لوله قطعات تزریقی قطعات بادی باید در ۹۰ درصد از موارد حتما از گرانول استفاده شود.

و در ادامه به طور کلی به دستگاه هایی که مواد آسیابی یاپراک و کندر را به گرانول تبدیل می کنند دستگاه گرانول ساز می گویند.

دستگاه گرانول ساز می تواند تک مرحله ای و دو مرحله ای نیز باشد، عدسی یا رشته ای باشد علت اصلی تفاوت میان گرانول ها تاثیر اجزا بر امکانات دستگاه و تفاوت نوع دستگاه ها است.

گرانول سازی چهارمین مرحله در صنعت بازیافت پلاستیک ها است.

bazyaft-pelastik
بازیافت پلاستیک

اگر مراحل بازیافت به درستی انجام شده باشد مرحله گرانول سازی با موفقیت انجام و محصولی با کیفیت تولید می گردد گرانول با کیفیت گرانولی است که دارای یک ویژگی مهم باشد.

اینکه کیفیت مواد ورودی قبل از اینکه مواد اولیه به دستگاه گرانول ساز وارد شوند عمل تفکیک و جداسازی و شستشوی کامل بر روی این مواد صورت پذیر زیرا این مرحله مهمترین بخش تولید گرانول است.

شست و شوی گرانول شستشوی گرانول به دو صورت سنتی و صنعتی صورت می پذیرد هرچه جداسازی و شست و شو به خوبی انجام شود گرانول بازیافتی از کیفیت بیشتری برخوردار می شود هر چه شست و شوی گرانول به صورت سنتی صورت پذیرد کیفیت پرک به سطح درجه یک نمی رسد، برای بهبود کیفیت بهتر است از روش شست و شوی کامل صنعتی متناسب با آلودگی بار ضایعات استفاده شود تفاوت عمده شستشوی صنعتی و سنتی در موارد زیر می باشد:

 1. انتخاب آسیاب مناسب با نوع ضایعات
 2. خط کامل شستشو و دارای فلات تانک
 3. سانتریفیوژ و خشک کن صنعتی و در صورت نیاز به شستشو با آب گرم

ماردون

ماردون های ساده شامل یک عدد پیچ صاف فقط با تغییرعمق و بعضی مواقع تغییر گام در طول یک میلگرد است اما با وارد شدن تکنولوژی‌های ماردون‌های گازگیر دار، از جمله ماردون هایی است که حداقل سه تا شش مرحله مختلف گام و عمق دارند، یعنی قسمتی از مارپیچ به صورت ساده پیش می ‌رود مواد، دوباره همزنی می ‌شوند (توسط همزن های وسط مارپیچ) بعد از همزدن وارد قسمت گازگیر می‌شوند که معمولا تک مارپیچ یا دو مارپیچ است و عمق زیادی دارد که باعث می‌شود مواد پس نزنند و سپس می‌توان وارد مرحله دوم گازگیر شد و یا مراحل همزنی بعدی را قرار داد یا می توان مرحله را تکمیل کرد و به قسمت خروجی مواد هدایت بشود که سپس خارج می شوند.


شرکت های اروپایی طرح هایی را ارائه دادند که مورد اجرا قرار می گیرد که قسمت فیلترینگ مواد را داخل قسمت میانی ماردون قرار می دهند که شکل ماردون های خاصی برای خود دارند که مخصوص خود این شرکت ها است یعنی به صورت انحصاری و براساس طرح ها و ایده های خود که طی فرایند های علمی به وجود آمده اند و مقداری برای شرکت های خاورمیانه دارای پیچیدگی است.

گیربکس ها

girbox-extroder-tak-mardon
گیربکس اکسترودر تک ماردون

گیربکس هایی که این شرکت ها استفاده می کنند گیربکس هایی چینی اند اما امکان استفاده از گیربکس های دست ساز ایرانی نیز وجود دارد که متاسفانه از کیفیت چندان خوبی برای استفاده از آن ها برخوردار نیستند اما گیربکس هایی که در اکسترودرهای شرکت ما مورد استفاده قرار می ‌گیرند، از گیربکس های ساخت شرکت گوموآ ساخت کشو ر چین است که با توانهای مختلف از ۱۰۰۰ نیوتن تا ۸۸۰۰۰ نیوتن متر گشتاور این گیربکس ها است گیربکس های ۱۱۲ تا ۶۳۰ که توان پشتیبانی تا دینام های ۳۲۰ کیلو وات را هم دارند.

گیر بکس ها در بخش انتقال اکسترودر مورد استفاده قرار می گیرند بخش انتقال معمولا شامل یک موتور الکتریکی، یک گیربکس و یاطاقان است. در طول فرآیند اکستروژن، سرعت پیچ باید در اکسترودر ها پایدار باشد. به طوریکه با تغییر بار پیچ نباید تغییرکند زیرا این عمل باعث می شود که محصول تولیدی از کیفتی خوبی برخوردار نباشد. پس می توان گیربکس ها را به عنوان یکی از پایه های اساسی انتقال در اکستورد ها به حساب آورد.

روند دستگاه های اکسترودر

دستگاه های اکسترودر در مورد مواد های مختلف دارای روند های مختلفی دارند و نوع موتور گیربکس و مخصوصا ماردون این دستگاه ها بنابر موادای که مورد استفاده اکسترودر ها قرار می گیرد اعم از اینکه pf باشد pvc باشد H باشد پلی اتیلن های سنگین باشد و مواد مختلف دیگر مواد های صنعتی این مواد باعث می شوند شکل ماردون تغییر کند توان موتور تغییر کند و گیربکسی که به تناسب این توان انتخاب شده است نیز تغییر پیدا کنند.

به عنوان مثال برای مواد های صنعتی که خورندگی بسیار بالایی دارند متریال ماردون ها متفاوت خواهد بود مانند ماردونی که برای ساخت نایلون استفاده می شود یا مواد نرم نوع مواد، دانسیته مواد، مقدار گرمای مورد نیاز برای گرم شدن مواد در طول مواد گام های مواد موثر خواهد بود که شکل و طراحی ماردون برای هر کدام از این مواد باعث می شود که کیفیت، پخت، رنگ و میزان تولید محصول متفاوت باشد بنابراین برای ساخت هر مارپیچ اطلاعات مربوط به نوع مواد تولیدی دستگاه صد در صد مورد نیاز خواهد بود.

دستگاه های pvc

polimer-pvc
پلیمر پی وی سی PVC

دستگاه های pvc به دو قسمت تقسیم می شوند: دستگاه هایی که کارهای pvc انجام می دهند یا به صورت مواد زائد یا ضایعاتی کار خود را انجام می دهند. یا می توان گفت که جزء مواد مواد اولیه ساخت pvc هستند. کسانی که کار pvc را به صورت ضایعاتی انجام می‌دهند، معمولا از دستگاه های تک مارپیچ برای این کار استفاده می‌کنند.

که معمولاً دستگاه های گران قیمتی نمی باشند و محصول نهایی به صورت محصول نهایی بازیافتی از نوع pvc خواهد بود، اما دستگاه هایی که برای ساخت مواد پی وی سی اعم از پی وی سی نرم و پی وی سی سخت خواهد بود. معمولاً به خاطر اینکه برای مقدار ترکیب پودر و روغن پی وی سی احتیاج به ترکیب کامل تری دارند از دستگاه ‌های دو ماردون استفاده می ‌کنند.

امکانات این دستگاه ها عبارتند از:

انعطاف پذیری بالا در ترکیب و تولید مواد خام
پلاستیک کردن ملایم و یکنواخت و همگن به صورتی که محصول نهایی کیفیت خود را از دست ندهد
هندسه های مختلف پیچ یعنی پیچ های مخصوص برای نیازهای ویژه مشتری ها که براساس نیاز آن ها قابل تغییر و تولید است.

بشکه با سیستم خنک کننده هوا برای استفاده در محیط های مختلف کارگاهی
موتورهای AC برای مصرف کم انرژی و پایین آمدن هزینه های احتمالی برای تولید کنندگان محصولات pvc
پانل کنترل با صفحه نمایش لمسی رنگی به صورت اختیاری که معمولا برای کنترل بهتر دستگاه اکسترودر pvc روی آن ها قرار داده می شوند.

اکسترودر ها جواب خود را در صنعت بازیافت پس داده اند و می توانند یکی از روش های استفاده مجدد مواد باشند، با این روش محیط زیست انسان و جانوران به خطر نمی افتد زیرا با استفاده مجدد از مواد قابل بازیافت از انرژی تجدید ناپذیر کمتری استفاده می شود. اکسترودر ها را می توان انقلابی در صنعت بازیافت به حساب آورد و برخی از موادی که به یک بار مصرف شناخته می شوند را می توان با استفاده از این دستگاه ها تبدیل به موادی کرد که قابلیت استفاده ی چند باره را دارا باشند.

ماشین سازی متین با بیش از دو دهه تجربه با کادری مجرب که سال ها در زمینه های ساخت و تولید دستگاه های اکسترودر، اکسترودر پلاستیک تولید بالا، سانتریفیوژ خشک کن مواد فیلتر هیدرولیک، ماشین آلات بازیافت پلاستیک، آسیاب گرانول رشته‌ای، فشار دهنده های جانبی، قابلیت رقابت با شرکت های داخلی و خارجی را دارا است و به عنوان یکی از رقبای اصلی این شرکت ها در این صنعت شناخته می شود.

می توانید پس از خرید دستگاه ها از خدمات پس از فروش شرکت ماشین سازی می توانید استفاده نمایید. البته به خاطر کیفیت بالای این دستگاه ها احتمال خرابی آن ها بسیار پایین است.

دریافت مشاوره

daryaft-moshavere-extroder-tak-mardon
دریافت مشاوره اکسترودر تک مارپیچ

یافتن بهترین راه حل برای کسب و کار شما
ماشین سازی متین هنر ساز در تلاش است با ارائه مشاوره و خدمات بهینه در زمینه گسترش صنایع، کمک اندکی به صنعتگران و تولید کنندگان کشور نماید. شما می توانید با برقراری ارتباط با یکی از راه ها، از مشاوره بهره مند شوید تا انتخابی مطمئن تر، آگاهانه تر و بدون پیش آمدن هیچ مشکلی در آینده داشته باشید.

پل ها ارتباطی
تماس با ما
سیستم پشتیبانی مجازی روزانه بررسی و رسیدگی می گردد. برای ارتباط به صورت ایمیل نیز حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخگو شما هستیم.
شماره تماس:
۰۹۱۲۵۳۵۴۴۲۸
ارسال ایمیل:
info@matinmachinery.com
آدرس:
جاده قدیم قم، قاسم آباد، جنب پارک سلامت، پلاک ۵، کاخانه ماشین سازی متین هنر ساز

برنامه های قیمت گذاری
ارائه قیمت تولید و خدمات ماشین آلات
با توجه به سفارشی سازی ماشین آلات بازیافت پلاستیک، همچنین نوسانات داخلی بازار و نرخ ارز، برای استعلام قیمت تولید و یا تعمیرات با ما تماس حاصل فرمایید تا با کارشناسان ما ارتباط برقرار نموده و مطلع گردید.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 18 =

ما هو الطارد؟

extroder-chist
اکسترودر چیست؟

یتکون الطارد أحادی اللولب من مولد رئیسی ، وعلبه تروس وملف ، ونظام تسخین مرکب على عمود ، یتم وضعه بجانب بعضها البعض فی مجموعه تسمى الطارد.

الطارد عباره عن آله تقوم بإذابه خلیط من المطاط والبلاستیک بفعل الحراره ، وبعد تطبیق القوه ، تمرره عبر قالب بضغط عالٍ فی نهایه الماکینه وتنتج المنتج الذی نریده. تستخدم آلات البثق العدید من التطبیقات ، ولکن وظیفتها الرئیسیه هی صناعه إعاده التدویر ، وخاصه إعاده تدویر المطاط والبلاستیک. بالإضافه إلى ذلک ، لتحدید نوع الطارد ، یجب النظر فی نوع التطبیق والوظیفه المستخدمه من أجل المراجعه وفقًا للاحتیاجات ونوع الوظیفه فی تصمیم الطارد.

dastgah-extroder-tak-mardon
دستگاه اکسترودر تک ماردون

لذلک ، فی عملیه التصمیم ، تعتبر معرفه المصمم بطرق التشکیل المختلفه مهمه جدًا ، بحیث قد تحد الأشکال المحرجه وغیر المناسبه للجزء أو المشکلات الثانویه من عمل التصمیم من اختیار طریقه التشکیل للمصمم والإنتاج اللاحق قد تواجه الشرکه المصنعه أیضًا مشکلات فی استخدام الطارد.
الجزء الرئیسی الذی یحدد نوع الطارد هو برغی الطارد ، والذی یمکن أن یکون برغیًا بسیطًا للغایه یکون فعالًا فی تحدید نوع الطارد. تغطی أجهزه البثق مجموعه واسعه من طرق التشکیل للبلاستیک والبولیمرات. لذلک ، یعتمد اختیار الطریقه فی کثیر من الحالات على کیفیه اعتماد الشکل النهائی للجزء والحراره الناعمه أو صلابه الحراره أیضًا على الطارد.

نتیجه لذلک ، یتکون الطارد من حلزون واحد بدون الشکل المطلوب وفقط التغییر فی عمق خطوه Mardon یشکل شکل Mardon.

برغی الطارد

marpich-extroder
مارپیچ اکسترودر

فی آله البثق ذات التغذیه البارده ، یتم تغذیه المواد الخام لآله البثق فی درجه حراره الغرفه. قد تکون تغذیه الطارد على شکل شریط أو حبه ، حیث یجب أن یقوم اللولب بنقل الکمیه المطلوبه من الطاقه المیکانیکیه بحیث لا تعود الماده المخففه إلى ضغط القالب خلف القالب.

یتطلب تصمیم برغی الطارد المغذی على البارد اهتمامًا خاصًا. من أجل أن تتم عملیه التکسیر بالکامل ، یجب أن یکون ارتفاع الشفره الحلزونیه منخفضًا وطول اللولب مرتفعًا.

السرعه المثالیه فی الطارد الحلزونی:

یعنی الحد الأقصى للسرعه أن الطارد یمکنه استقبال المطاط من التغذیه ویمنعه من التراکم فی قادوس التغذیه بحیث یتم استخدام جمیع المواد المتاحه للتغذیه.

رأس الطارد

hede-extroder
هد اکسترودر

الغرض من استخدام الرأس فی الطارد هو موازنه وتوحید الضغط والتوصیل لخلیط المطاط تجاه القالب.

یجب أن یکون شکل الرأس مصممًا خصیصًا لتلبیه احتیاجات الطارد:
الحد الأقصى لمخرج المنتج دون أی مشاکل أو مخالفات فی عملیه التصنیع.
التعویض عن التشوه أو منعه بسبب خصائص إرجاع البلاستیک المرکب.
تخلص من بعض المناطق الثابته التی قد تکون قد تم إنشاؤها فی المسار المختلط.

قالب الطارد

القالب عباره عن جسم مرکب على الرأس وهو أحد العوامل الرئیسیه فی تکوین مرکب المطاط الذی نضعه فی الاعتبار عند مغادره الماکینه. بشکل عام ، یتطلب تصمیم النموذج الکثیر من الخبره. لأنه فی حاله وجود مشاکل فی هذا الجزء ، یفقد المنتج النهائی شکله أو لا یتمتع بجوده عالیه. لذلک یمکننا القول أنه إذا انزلقنا فی تصمیم هذه المرحله ، فلن یکون المنتج النهائی منتجًا عالی الجوده.

کیف یعمل الطارد:

ravand-kar-extroder-tak-mardon
روند کار اکسترودر تک ماردون

یعتمد طول مناطق Mardon الثلاثیه على الماده التی یتم بثقها. على سبیل المثال ، النایلون یذوب بسرعه کبیره وبسهوله ولا یظهر أی مقاومه للحراره ، بحیث یمکن أیضًا توفیر کثافه الذوبان لصهر النایلون خلال خطوه واحده من ماردون.

لکن المواد مثل PVC حساسه جدًا للحراره وبالتالی فإن طول منطقه الضغط لها یساوی طول Mardon. نظرًا لأن اللدائن لها لزوجه مختلفه ، فإن سلوکها أثناء البثق مختلف أیضًا.

فی الطارد ، یختلف معدل وزن الخرج الفعلی بنسبه ۲۵٪ ، اعتمادًا على العوامل البیئیه مثل درجه الحراره والسرعه ، إلخ. فی الطارد التجاری ، تتم إضافه مناطق إضافیه إلى Mardon لتحسین جوده المنتج. مما یجعل الشرکه المصنعه تضمن توحید الماده المنصهره أو سرعه الانصهار وکفایه الماده المنصهره فی منطقه القیاس وما إلى ذلک ، وتتسبب فی إنتاج منتجات بجوده أعلى ویقصدها المصنع.

تحتوی بعض الطاردات على منطقه تهویه (فتحه مخرج هواء). هذه المنطقه ضروریه لأجهزه البثق لأن بعض المواد البلاستیکیه تمتص الرطوبه بسبب المواد الخام التی تحتوی علیها. أی أنها تمتص الرطوبه فی البیئه من البیئه ومن خلال الهواء ، إذا کان بهذه الطریقه ، فی الطارد الذی لا یحتوی على منطقه تهویه ، یفقد المنتج النهائی جودته ویتم إنتاج منتجات منخفضه الجوده بسبب خصائص المواد. الذوبان یحبس بخار الماء.

لحل هذه المشکله ، فإن الحل الرئیسی هو تجفیف ماده تغذیه الطارد قبل دخول الجهاز ثم الجهاز. لکن هذه الطریقه مکلفه ویمکن أن تلوث الغسیل. الطریقه الثانیه للاستخدام فی الطارد هی استخدام الغرف المثقبه.

mahsolat-dastgah-extroder
محصولات دستگاه اکسترودر

منتجات الطارد هی:

 • أنواع الخراطیم الصناعیه والمنزلیه
 • مداس الإطار
 • إطار الجدار الجانبی (یسمى جانب الإطار).
 • مانعات التسرب
 • أنواع التشکیلات والأشرطه
 • أنواع الأسلاک والکابلات

وبشکل عام ، فإن أی منتج یمکن إنتاجه من مواد معاد تدویرها هو نتاج أجهزه بثق.

ما هی مکونات الطارد؟

فی الطارد ، بشکل عام ، أبسط الطارد وأکثرها تنوعًا هو برغی واحد. یتکون بشکل أساسی من سته أجزاء: ناقل الحرکه ، وحده التغذیه ، البرمیل ، المسمار ، رأس السیاره والقالب.

جزء الإرسال

dinamdastgah-extroder
دینام دستگاه اکسترودر

یتکون ناقل الحرکه من محرک کهربائی وعلبه تروس ومحامل. أثناء عملیه البثق ، یجب أن تکون سرعه اللولب على طول الطارد ثابته بحیث لا تتغیر مع مقدار حمل المسمار. یؤدی هذا الإجراء إلى إنتاج منتجات عالیه الجوده. نتیجه لذلک ، یکون هذا الجزء من محرک تبدیل التیار المتردد ومحرک التیار المستمر والأجهزه الأخرى بطیئًا دون تغییر السرعه ، والتی یمکن التعبیر عنها فی الجهاز على النحو التالی: ۱۰ ۱۰۱۰۰ منحدرات / دقیقه.

أداء نظام القیاده هو أن عزم الدوران والسرعه المطلوبین بواسطه المسمار فی الطارد یتم توفیرهما أثناء عملیه البثق ، بناءً على حقیقه أن هیکل المحرک هو نفسه ، وتکلفه إنتاج هذه المستقبلات هی نفسها تقریبًا مع أبعادها الخارجیه ووزنها. ولأن شکل ووزن جهاز الاستقبال کبیر ، یتم إنتاج المزید من المواد أثناء العملیه ، والمحامل المستخدمه فی الماکینه کبیره نسبیًا ، مما یزید من تکلفه الإنتاج. فی آله البثق ذات القطر اللولبی هذا ، یزید الطارد ذو السرعه العالیه والکفاءه العالیه من استهلاک الطاقه مقارنه بآله البثق التقلیدیه ویضاعف طاقه المحرک أثناء عملیه الإنتاج.

مصدر طاقه الطارد

تصنع معظم المواد الخام من الکریات ، ولکن یمکن أیضًا استخدام الشرائح أو المسحوق لتغذیه الطارد ، وعاده ما تستخدم قمعًا مخروطیًا. توجد آله قطع فی الجزء السفلی من القمع تقوم بضبط وتقطیع تدفق المواد ، ویتم تثبیت فتحه وجهاز قیاس بجانب مسارات تحویل الماکینه.

قد تحتوی بعض أحواض المواد على مخفض ضغط أو جهاز تسخین لمنع امتصاص المواد الخام للرطوبه المحموله بالهواء ، وبعض الخراطیش بها خلاط خاص یمکنه تغذیه نفسه. تحمیل تلقائیا ، مما یقلل من وقت التحمیل.

قمع

qif-dastgah-extroder
قیف دستگاه اکسترودر

تصنع الممرات بشکل عام بشکل متماثل مع نافذه على جانب واحد من قمع مفتوح مصمم مسبقًا بحیث یکون سطح الماده ونوع ظروف تغذیه الطارد مرئیًا ، وفی نهایه القمع یوجد دربی للتوقف والضبط. یفتح مقدار التغذیه ویغلق. یمکن القیام بذلک یدویًا أو تلقائیًا. لمنع دخول الغبار والرطوبه والشوائب من أعلى القمع ، مما یقلل من جوده المنتج ، یمکننا إغلاقه ومنع حدوث مشاکل غیر مرغوب فیها.

لاختیار المواد المستخدمه فی عمل القمع یفضل استخدام مواد خفیفه الوزن مقاومه للتآکل وسهله الکشط ، بشکل عام استخدام الألمنیوم والفولاذ وخاصه الفولاذ المقاوم للصدأ الذی یکون أکثر مقاومه للرطوبه المحیطه. موصى به. یعتمد حجم القمع على حجم الطارد وطریقه تحمیل الجهاز.

تحمیل

هناک نوعان من طرق التغذیه أو التحمیل فی الطارد: التغذیه الیدویه والتغذیه التلقائیه.
تشمل التغذیه الأوتوماتیکیه بشکل أساسی تغذیه التفجیر ، والتغذیه بالفراغ ، ونقل حزام النقل وما إلى ذلک. بشکل عام ، یتم تحمیل الطارد الصغیر یدویًا ویتم تحمیل الطارد الکبیر تلقائیًا ، ویرجع هذا الاختلاف إلى وقت التحمیل ومده عملیه التحمیل فی أنواع مختلفه من أجهزه البثق.

تصنیف طرق التغذیه:

التغذیه الجاذبیه: التغذیه بالجاذبیه
هی التی تهم وزنها ، تدخل الجهاز فی أی نوع من التغذیه.
یمکن أن تعزى مزایاها إلى المرافق البسیطه وهیکل التکلفه المنخفضه. لکن یمکن الإشاره أیضًا إلى أنه فی حاله التغذیه غیر المتکافئه ، سیؤثر ذلک على جوده الأجزاء المصنعه. النقطه هی أن هذه الطریقه مناسبه لأجهزه البثق الصغیره.

التغذیه القسریه:
فی التغذیه القسریه ، یتم ترکیب جهاز فی القادوس الذی یطبق ضغطًا خارجیًا على المواد الموجوده ویسلم الماده إلى برمیل الطارد.

من سمات هذه الطریقه التغلب على ظاهره الجسر. بحیث یمکن إطعامها أیضًا. فی هذه الطریقه ، یتم توجیه برغی الطارد عبر سلسله القیاده لضبط سرعته مع سرعه اللولب. وتجدر الإشاره إلى أن جهاز الحمایه من التحمیل الزائد یتم تنشیطه فی المواقف الحساسه مثل عندما یکون منفذ الطاقه مغلقًا ، وهذا الإجراء فی والنتیجه هی منع تلف وحده تغذیه الطارد.

تنقسم الطارد إلى فئتین من حیث التغذیه:

 • آله بثق التغذیه الساخنه
 • آله بثق التغذیه البارده

آله بثق التغذیه الساخنه:
یجب تسخین الماده المطلوبه مسبقًا أثناء عملیه ساخنه ثم إدخالها فی الطارد.


آله بثق الطاقه البارده: فی الطارد البارد ، تعمل مع شریط مطاطی فی درجه الحراره المحیطه ولا تحتاج إلى عملیات تسخین ، وبالتالی فإن سرعه التشغیل وعملیه العمل أعلى. فی الطارد البارد ، یکون دخول الطارد أکثر من مجرد قمع یتم استخدامه ، ولکن یجب أخذ شیئین فی الاعتبار: حجم قمع توحید التغذیه ، وکلما زاد استخدام هذین العاملین بدقه ، زاد إنتاج المنتج بشکل موحد.

الآن ، لصنع الحبیبات والمواد ، یکون شکل Mardon extruder بأشکال مختلفه ، والتی یمکن أن تکون خیط واحد ، خیط مزدوج ، مستخرج غاز واحد ، مستخرج غاز مزدوج أو حتى بسیط.

جزء برمیل الطارد

بشکل عام ، هذه البرامیل مصنوعه من المعدن وسبائک الفولاذ ومواد السبائک الأخرى. الخصائص الرئیسیه للبرمیل بشکل عام هی کما یلی:

مصنوع من درجه حراره عالیه ویتحمل الضغوط الشدیده ، فهو یقاوم التآکل والاحتکاک. یبلغ طول البرامیل من ۱۵ إلى ۳۰ ضعف قطرها ، وطول البرمیل یکون بحیث یتم تسخین الماده بشکل کافٍ وتوضع فیها بالتساوی.

عند تصمیم البرامیل ، یجب الحرص على أن تکون سمیکه وصلبه بدرجه کافیه. بالطبع ، بعض البرامیل محفوره بأخادید مختلفه لزیاده الاحتکاک بمواد مثل البلاستیک.

هناک ثلاث طرق لمعالجه المواد حول البرامیل:

برمیل متکامل

فی هذه الطریقه ، تتم معالجه المواد بشکل عام.

المزایا: ضمان دقه إنتاج عالیه وسهوله تجمیع الأسطوانه ساخنه بشکل موحد ولها تطبیقات أکثر من الطرق الأخرى.

العیوب: من عیوب هذه الطریقه أنه نظرًا لطول البرمیل الکبیر ، یلزم إجراء عملیات معالجه عالیه ، ولتنفیذ هذه الطریقه ، یلزم وجود معدات تتضمن تکلفه عالیه.

مرکب

فی هذه الطریقه ، تتم معالجه البرمیل على عده مراحل ثم یتم توصیل الأجزاء ببعضها البعض بواسطه أشکال أخرى.

المزایا: المعالجه البسیطه ، یمکن تغییر نسبه أبعاد برمیل الطارد بسهوله ، وتستخدم هذه الطریقه بشکل أساسی لتغییر نسبه العرض إلى الارتفاع للبراغی.

العیوب: تتطلب دقه معالجه عالیه نظرًا للعدد الکبیر من الأقسام أثناء المعالجه ، فإن ضمان التنسیق فی کل قسم أمر صعب. ومن الصعب إصلاح أنظمه التدفئه والتبرید ویجب الاهتمام بها لمنع التلف.

برامیل ثنائیه المعدن

فی هذه الطریقه ، یتم صب طبقه من ماده سبائک الصلب فی قاعده من الفولاذ الکربونی العادی أو الفولاذ المصبوب. هذا لا یلبی فقط احتیاجات مواد البرمیل ، بل یوفر أیضًا المواد المعدنیه الثمینه.

مسامیر الطارد

pich-extroder
پیچ اکسترودر

یمکن اعتبار البرغی قلب الطارد لأنه عنصر أساسی فی إعداد وتصنیع وتصمیم الطارد. إن أداء المسمار فی الطارد هو الذی یحدد کفاءه الجهاز ، والجوده ، وتشتت الحشو ، ودرجه حراره انصهار الماده ، واستهلاک الطاقه ، وما إلى ذلک فی الطارد. یعتبر اللولب جزءًا رئیسیًا من الطارد لأنه یمکن أن یؤثر بشکل مباشر على نطاق التطبیق والأداء وکفاءه إنتاج الطارد.

من خلال دوران المسمار ، یتم تطبیق ضغط شدید على البلاستیک. بطریقه یمکن أن تحرک البلاستیک ، فإنه یضغط على البلاستیک ویحصل على بعض الحراره التی یحتاجها من الاحتکاک فی الأسطوانه. یختلط البلاستیک أثناء حرکه الأسطوانات وتصبح حاله التدفق لزجه. ویمکن أن تأخذ ماده الطارد الشکل المطلوب من خلال القضیب الموجود بسبب وجود التدفق. مثل البرامیل ، تصنع البراغی من سبیکه مقاومه للحراره ، ومقاومه للتآکل والتآکل.

نظرًا لأنواع البلاستیک المصنوعه بسبب المواد الخام الموجوده فیها ، فإن خصائصها مختلفه أیضًا. لذلک ، فی العملیه الرئیسیه للآله من أجل التکیف والتوحید مع الاحتیاجات المختلفه عند معالجه البلاستیک ، یختلف نوع المسمار الذی نحتاجه والهیکل الموجود فیه أیضًا. لتحقیق أقصى قدر من الکفاءه وتحسین جوده المواد البلاستیکیه أو المواد المعاد تدویرها ، یجب علینا مراعاه بعض النقاط. المعلمات الأساسیه التی تمثل خصائص المسمار هی: القطر ، ونسبه العرض إلى الارتفاع ، ونسبه الضغط ، والأرض ، وعمق الأخدود ، وزاویه اللولب ، والمسمار ، وما إلى ذلک.

آله بثق أحادیه اللولب

تُعرف آلات البثق أحادیه اللولب بآلات بثق الغاز ، وأجهزه البثق التقلیدیه ، وأجهزه بثق الغاز المزدوجه.

بادئ ذی بدء ، یجب توضیح أن قوه خلط الماده ، وطول الماده ، و l / d من الماده ستحدد نوع الطارد ، وسنشرح ذلک بقدر ما نستطیع.

یتکون الطارد أحادی اللولب من خمسه أجزاء رئیسیه. التی تشکل معًا جهاز بثق وفی حاله غیاب أو فشل أحد المکونات الموجوده تحت الجهاز بأکمله ستواجه مشاکل وستفقد کفاءتها ، وهی: نظام القیاده ، ونظام التغذیه ، والأسطوانه ، نظام الرأس والتحکم.

L / D المواد:

إحدى السمات المهمه لأجهزه البثق هی نسبه L / D للمواد حیث یمکن القول أن ناتج الطارد مرتبط مباشره بـ l / d للماده. لتوضیح هذه النقطه بشکل أفضل ، أوجه انتباهکم إلى المثال التالی:

اثنان من آلات البثق المتشابهه المصنوعه فی شرکه ماکینات بنفس القطر ولکن L / D مختلفه سیکون لها أیضًا ناتج مختلف بحیث کلما زاد طول الطارد ، زاد حجم l / d. لدیهم قدره صهر وقوه خلط أکبر ، مما یجعل البثق یعمل ویتحرک بشکل أسرع. نتیجه لذلک ، تزداد الطاقه الإنتاجیه للجهاز أیضًا.

یتمتع الطارد ذو L / D الأصغر بالمزایا التالیه:

 • أنت بحاجه إلى مساحه أقل.
 • نظرًا لانخفاض السعر ، فإنهم یحتاجون إلى رأس مال أولی أقل لإنتاج المنتج.
 • تکلفتها أقل لاستبدال أو استبدال البرمیل والمسمار.
 • فی المواد الحساسه لدرجه الحراره والحراره ، تتوقف الماده فی البرمیل لوقت أقل.
 • یحتاجون إلى عزم أو قوه أقل.
 • یستهلکون طاقه أقل ویحتاجون إلى محرک أصغر.
 • نتیجه لذلک ، کلما کان الطارد l / d أصغر ، زادت فعالیه التکلفه بالنسبه للشرکه المصنعه.
 • یتمیز الطارد ذو L / D الکبیر بالمزایا التالیه:
 • تصمیمات اللولب لها عزم دوران أکبر
 • لدیهم قدره أکبر على الخلط والتحریک.
 • لدیهم قدره صهر أکبر مع حراره قص أقل.
 • إنها تزید من الحراره الموجهه من البرمیل.
 • تتناسب سرعه خرج الطارد بشکل مباشر مع قطر المسمار ، لذلک کلما زاد قطر الطارد ، زاد الناتج.

النقطه المهمه حول آلات البثق أحادیه اللولب هی أن الطارد أحادی اللولب یکون له سرعه إخراج أبطأ من الطارد مزدوج اللولب ، ونتیجه لذلک تکون قدرتها على التجانس أقل ، وهذا هو السبب فی خطوط الإنتاج التی تستخدم آلات البثق أحادیه اللولب. یتم استخدام اثنین من الطارد على التوالی ، الطارد الأول ولکن الطارد یقوم بعملیه الخلط والتجانس وعملیه البثق الثانیه ، ولکن فی خطوط الإنتاج التی تستخدم آله البثق ثنائیه اللولب ، یتم تنفیذ کلا العملیتین بواسطه نفس المسمار.

آله بثق لولبیه مزدوجه (لولبیه)

Extroder-tak-mardon-va-do-mardon
اکسترودر تک ماردون و دو ماردون

الخصائص العامه لماکینه البثق Domardon: فی السنوات الأخیره ، ازداد استخدام آلات البثق ذات اللولب المزدوج ، والتی تدور داخل الغرف الساخنه للطارد ، مما یجعل الطارد أحادی اللولب أقل استخدامًا. هذه الأجهزه لها اختلافات مقارنه بآلات البثق أحادیه اللولب ، وهی: سرعه إخراج مختلفه عن الطارد اللولبی المفرد ، کفاءه الخلط ، الحراره المتولده وما إلى ذلک.

عاده ما یکون ناتج الطارد ثنائی اللولب ثلاثه أضعاف الطارد أحادی اللولب بنفس القطر والسرعه بسبب استخدام آله بثق ثنائیه اللولب. مصطلح twin mardon هو مصطلح دولی لأجهزه البثق ثنائیه mardon ، ولکن لا یوجد تأکید على أن هذین الماردون هو نفسه بالضروره.

فی الواقع ، هناک أنواع عدیده من آلات البثق ذات اللولب المزدوج. بعضها یحتوی على ماردونات تدور فی الاتجاه المعاکس أو تتفق مع بعضها البعض معروضه ومعروفه ، ولکن من المهم أیضًا ملاحظه أن الماردونات فی هذا الجهاز یمکن إقرانها أو إلغاء إقرانها ، کل لدیک خصائصک الخاصه.

فی حاله عدم الازدواج ، توجد مساحه فارغه بین درج ماردون تسمح بوجود المواد بین درج ماردون الدوار. فی آله البثق ثنائیه اللولب التی تکون دورانها المعاکس معاکسه لبعضها البعض ، یتم قطع الماده وضغطها ، مما یسرع من عمل البراغی ، أی یتم ضغط الماده بین البکرات.

ولکن فی الطارد الذی یحتوی على برغیین بنفس اتجاه الدوران ، یکون التیار مختلفًا ، مما یعنی أن الماده تنتقل من برغی إلى المسمار الآخر ولا تمسک الماده بین خطواتها. هذه الطاردات مثالیه للمواد الحساسه للحراره ؛ لأن الماده بین براغی الطارد یتم نقلها بسرعه دون أدنى احتمال لبقاء الماده فی البراغی. تکون حرکه الماده حول البراغی غیر المزدوجه أقل (أبطأ) ولکن قوه الدفع أکبر وهذه إحدى السمات الرئیسیه لآلات البثق اللولبیه المزدوجه غیر المزدوجه.

ما هی الحبیبات؟

geranol-chist
گرانول چیست؟

الحبیبات عباره عن مواد تتشکل عن طریق صهر الرقائق أو اللبان أو تعیش فی آلات الحبیبات ، وتسمى بشکل عام شکل هذه الماده أو الماده الحبیبیه ، ولکن بشکل عام یختلف نوع هذه المواد ، على الرغم من تسمى بشکل عام الحبیبات ، ویمکن تقسیم الحبیبات إلى فئتین ، والتی تکون فی شکل خیوط وعدسات.

آلات المعالجه فی صناعه البلاستیک لإنتاج أنابیب النایلون لأجزاء الحقن من الأجزاء الهوائیه یجب أن تستخدم حبیبات فی ۹۰٪ من الحالات.

بشکل عام ، الأجهزه التی تحول المواد الحبیبیه أو اللبان إلى حبیبات تسمى آلات صنع الحبیبات.

یمکن أن تکون آله التحبیب على مرحله واحده أو مرحلتین ، سواء کانت عدسه أو خیوط.

التحبیب هو الخطوه الرابعه فی صناعه إعاده تدویر البلاستیک.

bazyaft-pelastik
بازیافت پلاستیک

إذا تم تنفیذ خطوات إعاده التدویر بشکل صحیح ، یتم تنفیذ خطوه التحبیب بنجاح ویتم إنتاج منتج عالی الجوده. الحبیبات هی جوده حبیبیه لها میزه مهمه.

جوده المواد المدخله قبل دخول المواد الخام إلى آله التحبیب ، ویمکن الفصل والفصل والغسیل الکامل لهذه المواد لأن هذه المرحله هی أهم جزء فی إنتاج الحبیبات.

غسل الحبیبات یتم غسل الحبیبات بالطرق التقلیدیه والصناعیه ، فکلما تم الفصل والغسیل بشکل أفضل ، زادت جوده الحبیبات المعاد تدویرها ، وکلما تم غسل الحبیبات بشکل تقلیدی ، أصبحت جوده الرقائق من الدرجه الأولى. لا یکفی لتحسین الجوده فمن الأفضل استخدام طریقه الغسیل الصناعیه الکامله بما یتناسب مع تلوث حمل النفایات ، والاختلافات الرئیسیه بین الغسیل الصناعی والتقلیدی هی فی الحالات التالیه:

 1. اختر الطاحونه المناسبه لنوع النفایات
 2. خط غسیل کامل مع لوح تانک
 3. الطرد المرکزی والمجفف الصناعی ، وإذا لزم الأمر ، یغسل بالماء الدافئ

ماردون

تتضمن البراغی البسیطه عددًا من البراغی الملساء مع تغییر فقط فی العمق وأحیانًا تغییر فی خطوه على طول قضیب التسلیح ، ولکن مع ظهور تقنیات اللولب الکربونی ، فهی عباره عن مسامیر بها ما لا یقل عن ثلاث إلى ست درجات وأعماق مختلفه ، أی جزء من یستمر اللولب ببساطه ، ویتم تقلیب الماده مره أخرى (بواسطه أدوات تقلیب فی منتصف اللولب). الثانیه غازیه ، أو یتم ضبط خطوات التحریک التالیه ، أو یمکن إتمام الخطوه وتوجیهها إلى مخرج المواد ، والذی یتم إزالته بعد ذلک.


قدمت شرکات أوروبیه تصمیمات یتم تنفیذها تضع جزء الترشیح من الماده داخل الجزء الأوسط من الماردون ، والذی له شکل ماردون خاص بهذه الشرکات ، أی حصریًا ویعتمد على التصامیم و یتم إنشاء الأفکار نفسها من خلال العملیات العلمیه وهی معقده إلى حد ما بالنسبه لشرکات الشرق الأوسط.

علب التروس

girbox-extroder-tak-mardon
گیربکس اکسترودر تک ماردون

علب التروس التی تستخدمها هذه الشرکات هی علب التروس الصینیه ، ولکن من الممکن أیضًا استخدام علب التروس الإیرانیه المصنوعه یدویًا ، والتی للأسف لیست ذات جوده جیده لاستخدامها ، ولکن علب التروس المستخدمه فی آلات البثق لشرکتنا. Girmand هی إحدى علب التروس التی صنعتها شرکه Gomoa المصنوعه فی الصین ، والتی تتمیز بقدرات مختلفه من ۱۰۰۰ N إلى ۸۸۰۰۰ Nm من عزم الدوران لعلب التروس هذه.

تستخدم علب التروس فی ناقل الحرکه الطارد ، ویتکون ناقل الحرکه عادهً من محرک کهربائی وعلبه تروس ومحامل. أثناء عملیه البثق ، یجب أن تکون سرعه اللولب ثابته فی الطارد. حتى لا یتغیر الحمل اللولبی مع التغییر لأن هذا الإجراء یتسبب فی أن المنتج لیس بجوده جیده. لذلک ، یمکن اعتبار علب التروس کأحد القواعد الأساسیه للإرسال فی عملیات التسلیم.

عملیه الطارد

أجهزه الطارد لها اتجاهات مختلفه للمواد المختلفه ونوع محرک علبه التروس وخاصه Mardon من هذه الأجهزه حسب المواد المستخدمه من قبل البثق سواء کانت pf ، pvc ، H ، بولی إیثیلین ثقیل ومواد مختلفه. تتسبب المواد الصناعیه الأخرى فی تغییر شکل Mardon ، وتغییر قوه المحرک ، واختیار علبه التروس لتناسب هذه القوه للتغییر.

على سبیل المثال ، بالنسبه للمواد الصناعیه شدیده التآکل ، ستکون ماده الماده مختلفه ، مثل الماده المستخدمه فی صناعه النایلون أو نوع الماده اللینه ، وکثافه الماده ، وکمیه الحراره المطلوبه لتسخین الماده أثناء خطوات المواد سیکون من الفعال أن یجعل شکل وتصمیم Mardon لکل من هذه المواد جوده المنتج وخبزه ولونه وإنتاجه مختلفًا ، لذلک لجعل کل حلزون ، ستکون المعلومات حول نوع المواد التی تنتجها الآله مطلوبه بنسبه ۱۰۰٪.

ماکینات PVC

polimer-pvc
پلیمر پی وی سی PVC

تنقسم آلات PVC إلى جزأین: آلات تقوم بأعمال PVC أو تقوم بعملها کنفایات أو خرده. أو یمکن القول أن المواد الخام مصنوعه من ماده PVC. أولئک الذین یقومون بعمل PVC کنفایات ، عاده ما یستخدمون آلات ذات لولب واحد لهذا الغرض.

وهی عاده لیست آلات باهظه الثمن وسیکون المنتج النهائی هو المنتج النهائی للبلاستیک المعاد تدویره ، ولکن الآلات التی سیکون من الصعب صنعها من مواد PVC ، سواء لینه PVC أو PVC. عاده ، بسبب الحاجه إلى مزیج أکثر اکتمالا من مسحوق وزیت PVC ، فإنهم یستخدمون آلات mardon المزدوجه.

میزات هذه الأجهزه هی:

مرونه عالیه فی تکوین وإنتاج المواد الخام
اللدائن اللطیفه والموحده والمتجانسه بحیث لا یفقد المنتج النهائی جودته
الأشکال الهندسیه اللولبیه المختلفه ، أی البراغی الخاصه للاحتیاجات الخاصه للعملاء التی یمکن تغییرها وإنتاجها وفقًا لاحتیاجاتهم .

برمیل مع نظام تبرید الهواء للاستخدام فی بیئات ورش العمل المختلفه
محرکات التیار المتردد لاستهلاک منخفض للطاقه وتکالیف أقل لمصنعی منتجات PVC
لوحه تحکم مزوده بشاشه لمس ملونه اختیاریه ، عادهً من أجل تحکم أفضل فی آله البثق البلاستیکیه علیها یتم وضعها.

لقد أعطت أجهزه البثق إجابتها فی صناعه إعاده التدویر ویمکن أن تکون إحدى طرق إعاده استخدام المواد ، وبهذه الطریقه ، لا تتعرض بیئه البشر والحیوانات للخطر لأنه من خلال إعاده استخدام المواد القابله لإعاده التدویر ، یتم استخدام طاقه متجدده أقل. کن. یمکن اعتبار الطارد ثوره فی صناعه إعاده التدویر ، ویمکن تحویل بعض المواد المعروفه بأنها یمکن التخلص منها إلى مواد یمکن إعاده استخدامها باستخدام هذه الأجهزه.

شرکه Matin Machinery تتمتع بخبره تزید عن عقدین من الزمن مع موظفین ذوی خبره فی سنوات عدیده فی مجال تصنیع وإنتاج آلات البثق ، وأجهزه بثق البلاستیک عالیه الإنتاج ، وأجهزه الطرد المرکزی ، ومواد التصفیه الهیدرولیکیه ، وآلات إعاده تدویر البلاستیک ، وحبیبات الشعیرات ، والمکابس الجانبیه ، لدیه القدره على التنافس مع الشرکات المحلیه والأجنبیه ویعرف بأنه أحد المنافسین الرئیسیین لهذه الشرکات فی الصناعه.

یمکنک استخدام خدمه ما بعد البیع الخاصه بشرکه بناء الماکینات بعد شراء الأجهزه. بالطبع ، نظرًا للجوده العالیه لهذه الأجهزه ، فإن احتمال فشلها منخفض جدًا.

احصل على نصیحه

daryaft-moshavere-extroder-tak-mardon
دریافت مشاوره اکسترودر تک ماردون

العثور على أفضل حل لعملک
یحاول Matin Honar Saz Machine Building مساعده الحرفیین والمنتجین فی البلد من خلال تقدیم المشوره والخدمات المثلى فی مجال تطویر الصناعه. یمکنک الحصول على المشوره من خلال الاتصال بإحدى الطرق لاتخاذ خیار أکثر أمانًا واستناره دون أی مشاکل فی المستقبل.

جسور
اتصل بنا
یتم مراجعه نظام الدعم الافتراضی یومیًا. للتواصل عبر البرید الإلکترونی ، نحن مسؤولون عنک لمده تصل إلى ۱۲ ساعه.
الهاتف:

۹۱۲۵۳۵۴۴۲۸ ۹۸ +
البرید الإلکترونی:
Info@Matinmachinery.com
العنوان:
ایران، طهران، طریق قم القدیم ، قاسم آباد ، بالقرب من حدیقه الصحه ، رقم ۵ ، مصنع صناعه السیارات Art Matin


توفر برامج التسعیر أسعار الإنتاج وخدمات الماکینه
نظرًا لتخصیص آلات إعاده تدویر البلاستیک ، فضلاً عن تقلبات السوق الداخلیه وأسعار الصرف ، لسعر الإنتاج أو الإصلاحات ، یرجى الاتصال بنا للتواصل مع خبرائنا والحصول على معلومات. أخذ.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + شش =