اکسترودر چیست؟

در صنایع پلاستیک سازی و بازیافت یکی از مهم ترین مراحل، مرحله گرانول سازی می باشد. منظور از گرانول همان عدسی هایی هستند که به صورت رشته ای یا منقطع آماده مرحله تزریق می باشند. به دستگاهی که تولید گرانول را بر عهده دارد دستگاه گرانول ساز یا اکسترودر پلاستیک گفته می شود. همچنین به این فرآیند تولید گرانول، اکستروژن نیز گفته می شود. اکسترودر در معنای لغوی زبان انگلیسی یعنی استخراج آمیزه ای. همان طور که از نام این دستگاه پیداست، این دستگاه مسئولیت ترکیب و آمیختن چندین مواد را با هم دارد. البته این تنها وظیفه اش نیست و کار های بیشتری را انجام می دهد.

اکسترودر تنها تولید کننده گرانول نیست بلکه تولید کننده محصولات به شکل پیوسته و رشته ای نیز هست. محصولاتی همچون انواع شلنگ ها، نوار ها، پروفیل ها، روکش ها و تمامی محصولاتی که به طور پیوسته یک شکلی هستند. اکسترودر پلاستیک با استفاده از فشار بالا در داخل سیلندر و مارپیچ گازگیر دار و گرما، مواد را به حالت ذوب تبدیل می کند. سپس این مواد از فیلتر دستگاه اکسترودر گذر می کنند. این فیلتر مانع از عبور تمامی اجرام و ذرات اضافی موجود در مواد می شود. در برخی دستگاه ها این فرایند به صورت تک مرحله و دو مرحله ای انجام میشود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع اکسترودر پلاستیک

اکسترودر ها با توجه تولیدات محصولات با اهدام خاص، دارای امکانات مختلفی هستند. در برخی صنایع نیاز به شخصی سازی برای تولید یک محصول مخصوص می باشد که مستلزم امکانات ویژه اکسترودر پلاستیک می باشد. اما به طور کلی ما اکسترودر ها را از لحاظ کارکر به چند دسته تقسیم بندی نموده ایم.

 • اکسترودر تک مرحله ای
  • اکسترودر تک مرحله ای ساده
  • اکسترودر تک مرحله ای گاز گیر دار
 • اکسترودر دو مرحله ای
 • اکسترودر دو مارپیچ
  • اکسترودر دو مارپیچ ساده
  • اکسترودر دو مارپیچ کونیکال

اکسترودر پلاستیک تک مرحله ای

این مدل اکسترودر پلاستیک تنها دارای یک مرحله پخت مواد می باشد و پس از آن مواد را استخراج می نماید. معمولا اکسترودر های تک مرحله ای دارای سیستم گازگیر می باشند. با تعبیه این سیستم بر اکسترودر پلاستیک، گاز موجود در داخل سیلندر و مارپیچ گازگیر دار گرفته می شود. با این امکان مواد بدست آمده تحت فشار خلع فاقد گاز بوده و هواگیری می شوند. از اکسترودر پلاستیک در تولید گرانول و پودر های پتروشیمی، تولید مواد بادی، لوله های آبرسانی و محصولات رشته ای استفاده می شود. اکسترودر تک مرحله ای تنها یک با مواد را از فیلتر عبور می دهد. در صورتی که نیاز به فیلتراسیون بیشتری باشد، باید از اکسترودر های دو مرحله ای استفاده نمود.

اکسترودر پلاستیک دو مرحله ای

این اکسترودر با افزایش میزان L/D تاثیرات مثبتی در افزایش شفافیت و فیلتر گذاری آن دارد. لازم به ذکر است میزان L/D یعنی نسبت طول ماردون به قطر آن. این میزان هر چقدر افزایش یابد، زمان پخت نیز بیشتر می شود. با افزایش پخت کیفیت ماده حاصل نیز افزایش می یابد. از اکسترودر پلاستیک دو مرحله ای در تولید نایلون ها و محصولات یکنواخت که نیاز به حفظ طول رشته هستند، استفاده می شود. زیرا تولید این محصولات مستلزم حفظ دیواره ماده می باشد. در صورتی که نا خالصی مواد افزایش یابد، احتمال سوراخ شدن فیلم محصول نیز بالاست. چونکه ممکن است ضخامت در قسمتی زیاد شود و در قسمتی ضخامت به حداقل کاهش پیدا کند که باعث پارگی می شود.

اکسترودر پلاستیک دو مارپیچ

اکسترودر پلاستیک دو مارپیچ متشکل از دو ماردون (مارپیچ) در داخل سیلندر و مارپیچ گازگیر دار اکسترودر می باشد. مزیت این اکسترودر نسبت به سایر انواع اکسترودر ها، ترکیب و میکس چند مدل مواد به صورت هم گن می باشد. به صورتی که درصد مواد در فرآیند تولید یکسان شود. این نوع اکسترودر معمولا برای تولید محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به ترکیب و در هم تندگی بیشتر مواد مورد نیاز است.

تولید محصولات با رنگبندی متنوع مستلزم پخت و همزنی مضاعف ماده می باشد که اکسترودر دو ماردون این امکان را فراهم می نماید. از اکسترودر دو ماردون در صنایع مختلف منجمله مواد سازی، رنگ سازی، مستربچ و … استفاده می شود. لازم به ذکر هست بنا به در خواست مشتری امکان تولید سفارشی اکسترودر با مارپیچ بیش از دو عدد نیز مقدور می باشد. اما با توجه به نیاز مشتری نسبت به تولید محصولات عمومی، اکسترودر دو مارپیچ کفایت می کند.

اجزا اکسترودر پلاستیک

با توجه به استاندارد ها و در نظر گیری ساخت و تولید اکسترودر با کیفیت، این دستگاه شامل اجزا ثابتی می باشد. هر چند برخی از کارخانه های ماشین سازی بنا بر هدف خاصی تصمیم به تغییر استراتژی دستگاه می نمایند. اما اکسترودر پلاستیک برای تولید محصولات مستلزم برخورداری از یک سیستم مشخص می باشد. این سیستم متشکل از تعدادی قطعات و تجهیزات منحصر به فرد می باشد که بنا بر کارائیشان، مدت زمان بازدهی و فرسودگی مشخصی دارند. زیرا دستگاه در حال کار کردن فشار بالایی را متحمل شده که به مرور زمان با آسیب رسانی به قسمتی، خود را نمایان می کند. اما این مسئله کاملا طبیعی بوده و بروز خرابی و یا تعمیر بسته به کیفیت ساخت دستگاه دارد. در ادامه ما برخی از اجزا مهم دستگاه اکسترودر پلاستیک را شرح می دهیم.

 1. موتور اکسترودر
 2. گیربکس اکسترودر
 3. ماردون اکسترودر
 4. سیلندر اکسترودر
 5. هیتر گرمکن اکسترودر
 6. کاتر اکسترودر
 7. فیلتر اکسترودر

موتور اکسترودر

یکی از قسمت های مهم اکسترودر موتور دستگاه می باشد. این قسمت منبع تولید کننده انرژی و فشار در اکسترودر می باشد. در مواردی که دستگاه فشار بیش از حدی را متحمل شود، احتمال بروز خرابی برای موتور افزایش می یابد. گردش محور موتور بالا می باشد که برای افزایش قدرت و کاهش سرعت از دستگاهی به نام گیربکس استفاده می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

گیربکس اکسترودر

گیربکس یا جعبه دنده وظیفه مهمی درحفظ قدرت دستگاه اکسترودر را دارد. این قسمت از اکسترودر فشار بسیار زیادی را برای انتقال قدرت موتور به ماردون متحمل می شود. وظیفه کلی گیربکس، کاهش سرعت چرخش موتور و بکارگیری از آن برای افزایش قدرت می باشد. گیربکس ها در انواع متفاوتی از رنج کیفی موجود هستند که تمامی دستگاه های تولید شده ما دارای گیربکس با کیفیت و با دوام می باشند.

ماردون اکسترودر

ماردون یا مارپیچ قطعه ای استوانه ای شکل با شیار های پیوسته و مارپیچ می باشد که وظیفه چرخش و جابجایی مواد در داخل سیلندر را بر عهده دارد. این قطعه به دلیل قرارگیری در محل با دما حرارتی بالا و پر فشار در معرض مستقیم خرابی و نقص فنی می باشد. هر چند که جنس ماردون از فولاد سخت می باشد. ماردون اکسترودر بسته به نوع کاربرد دستگاه در انواع مختلف طول و قطر، نظم پیوستگی مارپیچ تولید می شود.

سیلندر و مارپیچ گازگیر دار اکسترودر

سیلندر اکسترودر شامل استوانه ای بلند با قطر مناسب ماردون می باشد که در بر گیرنده مادورن و مواد در حال پخت داخل سیلندر می باشد. سیلندر اکسترودر در دو نوع تک مارپیچ و دو مارپیچ ساخته می شود که کاربرد های خاص خود را دارد.

هیتر گرمکن اکسترودر

هیتر گرمکن متشکل از موتور فن و المنت گرمکن می باشد. این دستگاه با ایجاد جریان هوا در المنت، تولید گرما می کند. معمولا دستگاه اکسترودر شامل ۴ الی ۸ عدد گرمکن اکسترودر می باشد که در طول سیلندر اکسترودر قرار دارد. وظیفه اصلی ذوب مواد داخل سیلندر را گرمکن بر عهده دارد.

کاتر اکسترودر

مواد پخته شده پس از گذر از ماردون و سیلندر به صورت رشته ای در می آیند. در برخی موارد برای تولید گرانول های عدسی نیاز به برش رشته های بوجود آمده می باشد. کاتر اکسترودر وسیله ایست که عمل برش عدسی ها را بر عهده دارد. یکی از انواع کاتر اکسترودر کاتر واترینگ می باشد. این دستگاه با ایجاد فشار آب بر دور گرانول حلقه ای ایجاد کرده و با شدت فراوان باعث برش می شود.

فیلتر اکسترودر

برای تولید مواد با درصد ناخالصی بسیار کم، نیاز به فیلتر گذاری و پالایش قوی می باشد. فیلتر اکسترودر در گام آخر استخراج مواد قرار میگیرد. روزنه های فیلتر بسیار ریز بوده و توانایی جدا سازی ذرات ریز و درشت را دارد. اما این روزنه ها پس از مدت زمان اندکی گرفته می شوند و نیاز به ریکاوری دارند. از جهتی هم تعویض فیلتر نیازمند خاموش کردن دستگاه اکسترودر می باشد. این وقفه میانگین ۱۰ الی ۲۰ دقیقه زمانبر می باشد که سهم زیادی در روند کاری بوجود می آورد. برای کاهش زمان تعویض فیلتر امروزه فیلتر های هیدرولیک دوگانه تولید می شوند. این فیلتر ها برای تعویض توسط جک هیدرولیک جابجا شده تا در زمان کار اکسترودر، دستگاه معطل نشود. همچنین در حین کار کردن فیلتر دوم، فیلتر اول در حال ریکاوری قرار می گیرد.

خدمات اکسترودر پلاستیک

خدمات اکسترودر پلاستیک شامل انجام تمامی امور منجمله تعمیر، تعویض قطعات، بروزرسانی، ریکاوری، تامین قطعات یدکی، خدمات و سرویس دهی می باشد. مشتریان گرامی برای برخودرداری از خدمات اکسترودر پلاستیک کافیست با یکی از راه های ارتباطی با ما تماس برقرار نموده تا در اولین فرصت موجود به شما سرویس دهی شود.

قیمت اکسترودر پلاستیک

با توجه به نواسانات نرخ ارز، آهن آلات و بازار داخلی امکان ارائه قیمت دستگاه اکسترودر فقط به صورت تماس تلفنی مقدور می باشد. مشتریان گرامی برای تخمین قیمت محصولات و یا خدمات مورد نظر می توانند با ما تماس گرفته تا در اولین فرصت به درخواستتان رسیدگی گردد.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 6 =

ما هو الطارد؟

فی صناعات البلاستیک وإعاده التدویر ، تعتبر مرحله التحبیب من أهم المراحل. الحبیبات هی نفس العدسات الجاهزه للحقن فی خیط أو بشکل متقطع. یُطلق على الجهاز الذی ینتج الحبیبات اسم صانع الحبیبات أو آله بثق البلاستیک. وتسمى عملیه إنتاج الحبیبات هذه أیضًا بالبثق. الطارد بالمعنى الحرفی للغه الإنجلیزیه یعنی الاستخراج المختلط. کما یوحی الاسم ، فإن هذا الجهاز مسؤول عن دمج ومزج العدید من المواد معًا. بالطبع ، هذا لیس واجبه الوحید وهو یقوم بالمزید من العمل.

لا یعتبر الطارد منتجًا للحبیبات فحسب ، ولکنه أیضًا منتج للمنتجات المستمره والفتیلیه. المنتجات مثل الخراطیم والأشرطه والملامح والأغطیه وجمیع المنتجات التی لها نفس الشکل باستمرار. یقوم جهاز بثق البلاستیک بتحویل الماده إلى حاله منصهره باستخدام الضغط العالی داخل الأسطوانه والحراره. ثم تمر هذه المواد عبر مرشح الطارد. یمنع هذا المرشح مرور جمیع الأشیاء والجزیئات الزائده فی الماده. فی بعض الأجهزه تتم هذه العملیه بخطوه واحده وخطوتین ، والتی سنناقشها فیما یلی.

أنواع ماکینات بثق البلاستیک

تتمتع آلات البثق بإمکانیات مختلفه وفقًا لإنتاج المنتجات ذات التبرعات الخاصه. فی بعض الصناعات ، یلزم التخصیص لإنتاج منتج خاص یتطلب مرافق بثق بلاستیکیه خاصه. لکن بشکل عام ، قمنا بتقسیم الطارد إلى عده فئات من حیث الوظیفه.

 • الطارد أحادی المرحله
  • الطارد البسیط أحادی المرحله
  • الطارد أحادی الطور الذی یعمل بالغاز
 • بثق مرحلتین
 • الطارد ثنائی اللولب
  • برغی مزدوج بسیط الطارد
  • الطارد اللولبی المخروطی ثنائی اللولب

آله بثق بلاستیکیه أحادیه المرحله

یحتوی هذا النموذج من آله بثق البلاستیک على مرحله واحده فقط من طهی المواد ومن ثم استخلاص المواد. عاده ما تحتوی أجهزه البثق أحادیه المرحله على نظام استخراج الغاز. بتثبیت هذا النظام على آله بثق بلاستیکیه ، یتم أخذ الغاز الموجود داخل الأسطوانه. مع هذا الاحتمال ، تکون المواد التی تم الحصول علیها خالیه من الغاز تحت ضغط التهویه ویتم التهویه. تستخدم آله بثق البلاستیک فی إنتاج الحبیبات ومساحیق البتروکیماویات ، وفی إنتاج المواد الهوائیه وأنابیب إمداد المیاه ومنتجات الفتیل. یمر الطارد أحادی المرحله ماده واحده فقط عبر المرشح. إذا کانت هناک حاجه إلى مزید من الترشیح ، فیجب استخدام أجهزه بثق ذات مرحلتین.

بثق بلاستیک ثنائی المرحله

هذا الطارد له تأثیرات إیجابیه على زیاده الشفافیه والتصفیه عن طریق زیاده L / D. وتجدر الإشاره إلى أن کمیه L / D هی نسبه طول ماردون إلى قطرها. کلما زادت هذه الکمیه ، زاد وقت الطهی. مع زیاده وقت الطهی ، تزداد جوده الماده الناتجه أیضًا. یتم استخدام آله بثق البلاستیک ذات المرحلتین فی إنتاج النایلون والمنتجات الموحده التی تحتاج إلى الحفاظ على طول السلسله. لأن إنتاج هذه المنتجات یتطلب صیانه الجدار المادی. إذا زادت شوائب الماده ، فإن احتمال ثقب فیلم المنتج مرتفع أیضًا. لأن السماکه قد تزداد فی بعض الأجزاء وتقل فی السماکه فی بعض الأجزاء مما یسبب التمزق.

آله بثق بلاستیکیه ثنائیه اللولب

یتکون الطارد البلاستیکی ثنائی اللولب من برغیین (براغی) داخل أسطوانه الطارد. میزه هذا الطارد مقارنه بأنواع أخرى من الطارد هو الجمع بین عده نماذج من المواد وخلطها بنفس الطریقه. بهذه الطریقه تکون نسبه المواد فی عملیه الإنتاج هی نفسها. یستخدم هذا النوع من الطارد عاده لإنتاج منتجات تحتاج إلى دمج ومزج المزید من المواد.

یتطلب إنتاج المنتجات بألوان مختلفه طهیًا مزدوجًا وتقلیبًا للماده ، وهو أمر ممکن باستخدام آله البثق المزدوجه اللولب. یستخدم الطارد المزدوج Mardon فی العدید من الصناعات بما فی ذلک المواد والطلاء وماسترباتش و .. وتجدر الإشاره إلى أنه وفقًا لطلب العمیل ، من الممکن إنتاج ماکینات بثق مخصصه بأکثر من اثنین من ماکینات البثق الحلزونیه. ولکن وفقًا لحاجه العمیل لإنتاج منتجات عامه ، فإن آله البثق ثنائیه اللولب کافیه.

مکونات آله بثق البلاستیک

وفقًا للمعاییر ومع مراعاه تصنیع وإنتاج آلات بثق عالیه الجوده ، یشتمل هذا الجهاز على مکونات ثابته. ومع ذلک ، قررت بعض مصانع السیارات تغییر استراتیجیه الماکینه لغرض معین. لکن آلات بثق البلاستیک تتطلب نظامًا محددًا لإنتاج المنتجات. یتکون هذا النظام من عدد من الأجزاء والمعدات الفریده التی ، اعتمادًا على کفاءتها ، لها فتره معینه من الکفاءه والتآکل. لأن الجهاز یعمل تحت ضغط مرتفع یتجلى بمرور الوقت من خلال إتلاف أحد الأجزاء. لکن هذه المشکله طبیعیه تمامًا ویوجد عطل أو إصلاح حسب جوده الجهاز. فیما یلی بعض المکونات المهمه لماکینه بثق البلاستیک.

 1. محرک الطارد
 2. علبه تروس الطارد
 3. ماردون إکسترودر
 4. اسطوانه الطارد
 5. سخان سخان الطارد
 6. قطع الطارد
 7. مرشح الطارد

محرک الطارد

یعد محرک الآله أحد أهم أجزاء الطارد. هذا الجزء هو مصدر الطاقه والضغط فی الطارد. فی الحالات التی یتعرض فیها الجهاز للضغط المفرط ، تزداد احتمالیه تلف المحرک. إن دوران عمود المحرک مرتفع ، والذی یستخدم لزیاده الطاقه وتقلیل السرعه بواسطه جهاز یسمى علبه التروس ، والتی سنناقشها فیما یلی.

علبه تروس الطارد

یلعب صندوق التروس دورًا مهمًا فی الحفاظ على قوه الطارد. یضع هذا الجزء من الطارد ضغطًا کبیرًا على المحرک لنقل الطاقه إلى Mardon. تتمثل الوظیفه العامه لصندوق التروس فی إبطاء المحرک واستخدامه لزیاده الطاقه. تتوفر علب التروس فی أنواع مختلفه من مجموعه الجوده التی تحتوی جمیع أجهزتنا على علب تروس عالیه الجوده ومتینه.

ماردون إکسترودر

Mardon أو الحلزون هو قطعه أسطوانیه ذات أخادید ولولب متواصله مسؤوله عن تدویر ونقل المواد داخل الأسطوانه. یتعرض هذا الجزء بشکل مباشر للأعطال والعیوب الفنیه بسبب موقعه فی مکان مرتفع الحراره والضغط العالی. على الرغم من أن ماردون مصنوع من الفولاذ الصلب. یتم إنتاج Mardon extruder اعتمادًا على تطبیق الجهاز فی أنواع مختلفه من الطول والقطر ، بترتیب الاتصال الحلزونی.

اسطوانه الطارد

تتکون اسطوانه الطارد من اسطوانه طویله بقطر مناسب لماردون ، والتی تحتوی على مادونا والمواد التی یتم طهیها داخل الاسطوانه. تتکون أسطوانه الطارد من نوعین من الحلزون الفردی واللولب المزدوج ، والتی لها تطبیقاتها الخاصه.

سخان سخان الطارد

یتکون السخان من محرک مروحه وعنصر تسخین. یولد هذا الجهاز الحراره عن طریق خلق تدفق الهواء فی العنصر. یتکون الطارد عاده من ۴ إلى ۸ سخانات طرد موجوده على طول أسطوانه الطارد. المهمه الرئیسیه هی إذابه الماده داخل سخان الأسطوانه.

قطع الطارد

بعد المرور عبر الماردون والأسطوانه ، تصبح المواد المطبوخه خیطیه. فی بعض الحالات ، لإنتاج حبیبات العدسه ، من الضروری قطع الخیوط الناتجه. قاطع الطارد هو جهاز یقطع العدسات. أحد أنواع قاطعات الطارد هو قاطع الری. تقوم هذه الآله بإنشاء حلقه عن طریق خلق ضغط ماء حول الحبیبات وتسبب القطع بکثافه کبیره.

مرشح الطارد

لإنتاج مواد ذات نسب شوائب منخفضه للغایه ، یلزم ترشیح وتنقیه قویه. مرشح الطارد فی الخطوه الأخیره لاستخراج المواد. فتحات المرشح صغیره جدًا ولدیها القدره على فصل الجسیمات الصغیره والکبیره. لکن هذه الثقوب تؤخذ بعد وقت قصیر وتحتاج إلى الشفاء. من ناحیه أخرى ، یتطلب تغییر المرشح إیقاف تشغیل الطارد. هذا الاستراحه هو فی المتوسط ​​من ۱۰ إلى ۲۰ دقیقه ، مما یساهم بشکل کبیر فی عملیه العمل. لتقلیل وقت استبدال الفلتر ، یتم إنتاج مرشحات هیدرولیکیه مزدوجه الیوم. یتم استبدال هذه المرشحات بمقبس هیدرولیکی بحیث لا یتم تعلیق الجهاز أثناء عمل الطارد. أیضًا ، أثناء عمل الفلتر الثانی ، یتم استرداد الفلتر الأول.

خدمات بثق البلاستیک

تشمل خدمات بثق البلاستیک أداء جمیع المهام بما فی ذلک الإصلاح واستبدال الأجزاء والتحدیث والاستعاده وتورید قطع الغیار والخدمه والخدمه. عملاؤنا الأعزاء ، من أجل الحصول على خدمات آله بثق البلاستیک ، کل ما علیک فعله هو الاتصال بنا من خلال إحدى قنوات الاتصال حتى یتم خدمتک فی أقرب فرصه.

سعر آله بثق البلاستیک

نظرًا لتقلبات أسعار الصرف والأجهزه والسوق المحلی ، فمن الممکن عرض سعر الطارد عن طریق الهاتف فقط. العملاء الأعزاء ، لتقدیر سعر المنتجات أو الخدمات المطلوبه ، یمکنک الاتصال بنا حتى یمکن معالجه طلبک فی أقرب فرصه.


جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =